ارزیابی نقشه مغزی (QEEG)

ارزیابی نقشه مغزی (QEEG) یکی از ابزارهایی که همکاران ما در کلینیک تخصصی مهر رضوی برای تشخیص دقیق تر اختلالات و یا چک کردن مغز مورد استفاده قرار می دهند، الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG) یا “نقشه مغزی” است.

با استفاده از QEEG می توان عملکرد مغز را بررسی کرد و مشخص نمود که کدام قسمت از مغز دچار کم کاری و کدام قسمت دچار پرکاری شده است بدین ترتیب نقاط ضعف، نقاط مثبت و مشکلات (اختلالات) مغزی احتمالی شما برای درمانگر مشخص می شود.

اختلالاتی نظیر AD/HD، اضطراب، افسردگی، آلزایمر ، اختلالات یادگیری، اختلال وسواس اجباری … با استفاده از QEEG قابل تشخیص هستند.

برای بدست آوردن QEEG ، ابتدا با قرار دادن کلاه EEG روی سر تا ۱۹ کانال EEG یا نوار مغزی از فرد گرفته و توسط دستگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد، نتیجه‌ی این پردازش‌ها تبدیل به یک تصویر رنگی می شود که به آن QEEG یا نقشه مغزی می گوییم.

در واقع “نقشه مغزی” روشی است که با آن می‌توانیم زبان مغز را ترجمه کنیم. در نقشه مغزی، هر سر رنگی مربوط به فعالیت یک موج مغزی است.

نحوه کارکرد این امواج در کنار هم باعث می شود تا ما عملکرد مناسب یا نامناسب داشته باشیم، اگر هر کدام از امواج عملکرد مناسب داشته باشد، سر را به رنگ سبز می بینیم و فعالیت زیاد امواج مغزی به رنگ قرمز و فعالیت کم به رنگ آبی دیده می شود.

“نقشه مغزی” یا QEEG به تشخیص چه بیماری هائی کمک می کند؟

با گرفتن نقشه مغزی می توان به مشکلات زیادی از جمله اختلالات ذیل پی برد.

 • بیش فعالی
 • اختلال نقص توجه
 • اضطراب
 • اوتیسم
 • افسردگی
 • نا توانایی یادگیری
 • اختلال دو قطبی

آمادگی لازم برای آزمایش QEEG یا نقشه مغزی:

 • شستشوی سر با شامپو در روز انجام تست ضرورت دارد و نباید از روغن، ژل، حالت‌دهنده، نرم‌کننده یا اسپری برای موها، و نیز مواد آرایشی روی پیشانی استفاده شود همچنین از بافتن و بستن موها اجتناب کنید.
 • در روز تست از گوشواره یا زیورآلات استفاده نکنید و اگر از عینک برای مطالعه استفاده می‌کنید حتماً آن را همراه داشته باشید ولی از لنز استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث ناراحتی شما شده و در نتیجه در گرفتن یک تست خوب اخلال ایجاد کند.
 • از مصرف مواد تحریک کننده مانند قهوه، چای، سیگار، نوشیدنی‌های کافئین‌دار و … اجتناب کنید، همچنین لازم است از مصرف داروهای غیرقانونی و خریداری شده از منابع نامعتبر، غذاها، گیاهان و یا چای گیاهی که روی خواب/آرمیدگی یا بیداری/گوش‌بزنگی تأثیر می‌گذارند در روز انجام تست پرهیز شود.
 • هرگونه سابقه و پرونده مربوط به تست‌های عصب‌شناختی و نتایج مصاحبه‌های روانشناختی قبلی را همراه داشته باشید.
 • قبل از انجام تست به اندازه کافی استراحت کرده و سرحال باشید و یک خوراک مختصر قبل از تست نیز مفید خواهد بود.

هنگام انجام تست شما روی یک صندلی به راحتی می‌نشینید و کلاهی دارای ۱۹ الکترود (نحوه قرارگیری آنها مطابق استانداردهای بین‌المللی است) روی سر شما قرار داده می‌شود و برای افزایش هدایت الکتریکی و دقت در ثبت امواج از ژل مخصوص استفاده می‌شود. الکترودها امواج تولید شده در مغز شما را در وضعیت‌های مختلف (مانند چشم بسته و چشم باز) دریافت کرده و به کامپیوتر انتقال می‌دهند.

علت تجویز نقشه مغزی یا QEEG

در صورت تشخیص یک اختلال و یا ابهام در مورد وجود یا عدم وجود یک اختلال در مغز می توان از این ابزار کمک گرفت، استفاده از نقشه مغزی این امکان را فراهم می کند تا بتوانیم با استفاده از آن ارزیابی دقیقی از اثرات اختلال بر روی مغز داشته باشیم.

علاوه بر این، جهت اینکه متوجه شویم درمانی را که فرد دریافت نموده به چه میزان اثر گذار بوده از QEEG استفاده می نمائیم، بدین صورت که قبل از شروع درمان از فرد آزمایش QEEG گرفته می شود و بعد فرد تحت درمان قرار می گیرد و مجدد از وی آزمایش QEEG بعمل می آید و در نهایت با QEEG ابتدائی مقایسه می گردد تا از میزان تغییرات مغز مطلع گردیم.

بیشتر بخوانید

انواع روش های درمانی اختلالات مغزی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها