مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

تفاوت بین روان شناس و روانپزشک

تفاوت بین روانشناس و روانپزشک؟


نخستین تفاوت در روش کار روانشناسان و روانپزشکان در این است که روانشناسان اختلالات روان را با تاثیر بر روی ذهن و افکار از طریق روش های روان درمانی، تحت درمان قرار می دهند، این در حالی است که متخصصان روانپزشکی با تاثیر بر روی شیمی خون و مغز از راه دارودرمانی به درمان اختلالات روان می پردازند.

روان درمانی که درمان بدون دارو است عموما از طریق گفت‌وگو فرد را تجهیز به یک سری تکنیک های درمانی می کنند تا فرد بتواند در موقعیت های لازم از آنها جهت بهبودی و کنترل علائم خود استفاده کند.

تفاوت روانشناس و روانپزشک
تفاوت روانپزشک و روانشناس

 برای اینکه فردی بداند برای مشکلات مختلف حیطه روان خود به کدام ‌یک از این دو متخصص باید مراجعه کند؟

در وهله اول به نظر خود فرد بر می گردد که ایا تمایل دارد مشکلاتش از طیق روان درمانی حل و فصل گردد یا دارو؟ و در وهله دوم زمانی که فرد به هریک از تخصص های روانشناس یا روانپزشک مراجعه کرد، خود آن روانپزشک یا مشاور تشخیص می‌دهد که جهت بهبودی مشکل فرد مورد نظر آیا به متخصص دیگر نیز نیاز هست یا نه؟ که در صورت نیاز به متخصص دیگر ارجاع داده می شود مثلا اگر در وهله اول به روان شناس مراجعه کرده باشد و در صورت تشخیص روانشناس به استفاده از دارو فرد به روانپزشک ارجاع داده می شود و بلعکس اگر روانپزشک تشخیص دهد که نیاز به روان درمانی هست به روان شناس ارجاع می دهد.

لازم به ذکر است که معمولا روان درمانی و دارو درمانی مکمل یکدیگر می باشند و معمولا در مسیر درمان جهت نتیجه گیری بهتر هر دو متخصص بایکدیگر بصورت تیم کار میکنند.

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید