مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

اختلال وسواسی - اجباری

اختلال وسواسی- اجباری :

اختلال وسواسی-اجباری از دوقسمت ساخته شده است :وسواس ها و اجبارها، اما توجه داشته باشید که  ، طبق معیارهای DSM-5 لازم نیست فرد هم وسواس و هم اجبار داشته باشد تا مبتلا به اختلال وسواسی -اجباری اعلام شود ،حضور یکی از این دو به تنهایی کافی است.

1.افکار یا تصورات ناراحت کنند ،علی رغم میلش ،به ذهنش هجوم می آورند و تلاش او برای بیرون راندن آنها از ذهنش بی نتیجه است.(افکار یا تصورات وسواسی )

2.حس میکند که باید بعضی از کارها رو به شکل خاصی انجام دهد تا احساس آرامش کند ،مثلا مرتبا دستش را می شوید یا مرتبا چیزهای مختلف را چک میکند به طور مثال :آیا در خانه بسته است یا نه ؟(اقدامات جبری مرتبط با فکر وسواسی )

علائم :

وسواس ها با (1) و(2) تعریف میشوند

1.افکار ،امیال ،یا تصاویر ذهنی تکراری که فرد در برهه ای در طول ناراحتی ،آنها را ناخواسته و مزاحم می داند ، و در اکثر افراد اضطراب یا استرس شدید به وجود می آورد.

2.فرد تلاش میکند تا این افکار ،امیال یا تصاویر ذهنی را نادیده بگیرد یا سرکوب کند ،یا به وسیله ی یک فکر یا عمل دیگر آن ها را خنثی کند.

اجبارها با(1)و(2) تعریف می شوند:

رفتارهای تکراری ( مثلا شستن دستها ،مرتب کردن  ،چک کردن)یا اعمال ذهنی تکراری (مثلا دعا کردن،شمردن،تکرار کلمات در سکوت) که فرد احساس می کند ، در واکنش به یک وسواس ،یامطابق با قوانینی که باید به طور سفت و سخت اعمال شوند ،باید به اجرا درآورد.

2.هدف فرد از این اعمال ذهنی یا رفتارهای فیزیکی عبارت است از جلوگیری یا کاهش اضطراب یا استرس ،یا پیشگیری از یک رویداد یا موقعیت که فرد آن را ترسناک میداند، اما این اعمال ذهنی یا رفتارهای فیزیکی ، با مواردی که قرار است آن ها را خنثی یا پیشگیری کنندهیچ ارتباط واقع بینانه ای ندارند ، یا رفتارها به وضوح افراطی هستند.

ممکن است این وسواس ها خود را به صورت اختلال احتکار ، اخلال کندن مو یا اختلال پوست –کندن خود رانشان دهد.

علائم وسواس: مرتب کردن ،خشونت،شک کردن

علائم اجبار:تمیز کردن ،چک کردن ،منظم کردن و ترتیب و ذخیره کردن

 وبه طور کلی (وارسی ،شستشو،کندی،تردید)

پیامدها یا مشکلات در اثر دیر اقدام کردن:

این افراد دچار نشخوار فکری می شوند و عمیقا در عملکردهای اساسی زندگی افت میکنند و تمرکز  کافی ندارند . بسیار وسواس هایی که این افراد دچارش هستند وقت گیر می باشد .

این افراد در عمکلرد شغلی ، تحصیلی ،خانوادگی و زندگی شخصی دچار مشکل می شوند.

روشهای درمانی :

1.روان درمانی) ERP): رایج ترین و بدون تردید موفق ترین درمان برای OCD ، روان درمانی ERP است که فارسی آن میتواند چنین باشد که در معرض قراردهی و جلوگیری از واکنش . این درمان دوعنصر دارد.عنصر اول درمعرض قرار دادن یامواجه کردن تدریجی فرد با موقعیت ها و افکاری  است که باعث رنج می شوند.مثلا به فرد گفته می شود به ظرف کثیف دست بزند یا تجسم کند که در حال دست زدن به ظرف کثیف است به حالت اول موقعیت زنده و به حالت دوم موقعیت تجسمی گفته میشود .

2.روان درمانی(CBT )شناختی رفتاری : این درمان بر هدف گیری و تغیری باورهای غلط افراد مبتلا به اختلال وسواسی-اجباری درباره ی ترس ها،  افکارو اهمیت کارهای تکراری تاکید می ورزند.

باورهای غلطی که در CBT هدف قرار می گیرند :

ارزیابی مسولیت: که در آن افراد فکر میکنند تنها کسانی هستند که مسولیت پیشگیری عواقب بد را دارند

اهمیت زیاده از حد به افکار:که افراد مبتلا بر  این باورند که فکر کردن به یک کار مثل انجام دادن آن است

بیش از  حد بزرگ دانستن خطر :که در آن افراد مبتلا احتمال روی دادن عواقب بد را بیش از زیاد میدانند

3.دارو درمانی:دارو درمانی روشی سریع و آسان برای درمان اختلال وسواسی-اجباری است.هرچند قطع دارو باعث بازگشت این اختلال می شود بیشترین داروهایی که تجویز می شوند عبارتند از سروتونین و بازدارنده های گزینشی بازجذب سروتونین (SSRI) ها که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می شوند.

علل ابتلا :

1-آسیب مغزی شدید یا تورم مغزی (این نقص باعث می شود تا درباره ی درست انجام شدن همه کارها ، تردید به وجود آید و این تردید یکی از ویژگی های اصلی انواع اختلال وسواسی-اجباری است.

مناطق مغزی مهم در این زمینه عبارتند از مناطق پیشانی و عقده های  پایه.

2-نقص حافظه : شک کردن یکی از ویژگی های اصلی اختلال وسواسی –اجباری است .نقص حافظه درحافظه میتواند باعث ظهور شک کردن ها و تردیدها شود(مثلا نکند در را باز گذاشتم؟) طبق نظریه های ی  که بر نقص حافظه تاکید دارند افراد مبتلا به اختلال وسواسی –اجباری: (1) در حافظه ی کلی نقص دارند (2)به معتبر بودن حافظه ی خود اعتماد ندارند.(3)نمی توانند خاطرات مربوط به به اعمال واقعی و خیالی را از هم تشخیص دهند

3-سرکوب شدید افکار منفی( افراد مبتلا به OCD افکار مزاحم و غلط خود را آزار دهنده و رنج آور میدانند و به همین علت با شدت می کوشند تا آن ها را سرکوب کنند اما شواهد نشان می دهد سرکوب فعالانه افکار باعث می شود که این افکار ، بعد از پایان دوره سرکوب یا بازداری ، بافراوانی بیشتری روی دهند.

توصیه ها:

-رفتار یک فرد مبتلا به بیماری وسواسی جبری می تواند نا امید کننده باشد.به یاد داشته باشید این فرد نمی خواهد مشکل زا باشد،آنها تنها سعی دارند تا حد ممکن با شرایط کنار بیایند

-افراد مبتلا به وسواسی جبری را تشویق کیند تا در مورد بیماری خود مطالعه کنند و در مورد آن با یک کارشناس صحبت کنند.

-اطلاعات خود را در مورد وسواسی جبری افزایش دهید.

-به شرکت در اعمال جبری یا چک های متعدد (نه ) بگویید

-به آنان اطمینان  در مورد این که همه چیز رو به راه است ندهید

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید