مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

درمان تحریک الکتریکی فرا جمجمه ای

معمولا روش های درمانی جدید جهت جبران ضعف های روش های درمانی قبل از خود بوجود می آیند، TDCS  یا “تحریک جریان مستقیم از روی جمجمه” نیز در مقابل روش های درمانی سنتی و روش های درمانی که دارای عوارض بود بوجود آمده، TDCS به عنوان یک روش مطلوب و کارا یکی از راه های تحریک کانونی مغز می باشد. گاهی اوقات به آن “درمان خواب الکتریکی” نیز می گویند، زیرا بیماران، در طی جلسه درمانی ارام و ریلکس می شدند و یک حالت خواب آلود را به واسطه اثرات مطلوب مغز تجربه می کردند.

TDCS چگونه انجام می شود:

TDCS یک روش درمانی غیرتهاجمی است که شامل عبور یک جریان ضعیف (1 تا 3 میلی آمپر) از مغز در بین دو الکترود می شود، جریان از الکترود انود (که معمولا قرمز رنگ است) بر پوست سر وارد می شود و از بافت می گذارد و از الکترود کاتد (که معمولا مشکی رنگ است) خارج می شود.

جهت اجرای تحریک از اسفنج مرطوب به عنوان الکترود استفاده می شود، که می تواند هرجایی بر روی پوست سر قرار گیرد و در مکان مورد نظر با یک هدبند کشی نگاه داشته شود و سپس تحریک شروع می گردد.

ناحیه ای که زیر الکترود آند قرار دارد تحریک و ناحیه ای که زیر کاتد قرار دارد مهارتر می شود.

عوارض جانبی:

TDCS هیچ اثر جانبی سوء شناخته شده ای ندارد. مقاومت در برابر آن بسیار مناسب است.

نحوه اثر TDCS:

TDCS با قطبی سازی با پائین آوردن یا بالاتر بردن آستانه فعالیت، بر شلیک و هدایت نورون ها اثر می گذارد. از آنجا که TDCS شامل اعمال جریان های پایین به پوست سر از طریق الکترودهای کاتودی و آنودی است، بسته به جهت جریان، قطبی سازی می تواند به مهار (کاتودی) یا تسهیل (آنودی) کارکرد بپردازد.

TDCS در مقایسه با شوک درمانی(ECT):

در TDCS جریان های کوچک برای مدتی بیش از 20 تا 30 دقیقه به کار گرفته می شوند. این جریان ها ثابتند و مغز فرصت دارد که خود را با این جریان ملایم تطبیق دهد. به عکس در شوک درمانی (ECT)   یک جریان کوتاه، قدرتمند و دو سویه که به طور مرسوم، شکل موجی دارد که آن را شبیه به جریان متناوب می سازد، استفاده می شود، مغز نمی تواند خود را با تحریک در ECT تطبیق دهد و حمله تشنجی ایجاد می شود. ECT بعلت عوارض اش به سختی تجویز می گردد.

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید