مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

نوروفیدبک

شما ممکن است در مورد نحوه کار نوروفیدبک هیچ تصوری نداشته باشید و برخی از شما احتمال دارد در مورد نوروفیدبک اطلاعات بیشتری داشته باشید، برخی از شماها ممکن است اطلاعات تان را از دوستان، یا دلنوشته های اینترنتی و مجلات و متخصصینی که حداقل اطلاعات را دارند، درباره نوروفیدبک شنیده و یا مطالعه کرده باشید. و بدست اوردن اطلاعات از کانال های مختلف که برخی از آنها می توانند منشا علمی نداشته باشند می توانند شما را در میان انبوهی ازاطلاعات غوطه ور و دچار سردرگمی کند.

اساتید و متخصصین درمانگاه تخصصی مهر رضوی به عنوان یک مرکز و نهاد علمی با  تکیه بر دانش  خود به عنوان اعضا هیات علمی  دانشگاه های مادر مشهد آن چیزی را که شما باید در مورد روش درمانی نوروفیدبک بدانید را بصورت جامع فراهم نمودند، تا شما پاسخ سوالات تان را از یک منبع قابل اطمینان دریافت نماید:

 

  • نوروفیدبک چگونه کار می کند؟
  • آیا عوارضی دارد؟
  • نوروفیدبک چقدر می تواند موثر باشد؟
  • نوروفیدبک برای چه مشکلاتی مناسب است؟
  • آیا نوروفیدبک تحت پوشش بیمه است؟
  • واسه شروع چکار باید بکنم؟

 

نوروفیدبک چگونه کار می کند:

در روش درمانی نوروفیدبک در ابتدا از شما یک نوار مغز با روش  ClinicalQ یا یک نقشه رنگی مغز QEEG گرفته می شود و همچنین ارزیابی های بالینی مکمل نیز صورت می پذیرد تا مشخص گردد که کدام نواحی مغز دچار کم کاری یا پرکاری گردیده که در شما مشکل ایجاد نموده و یا بعبارتی تشخیص داده شود آیا مشکلی وجود دارد یا صرفا نگرانی شخصی شماست؟

بعد از اینکه ارزیابی به اتمام رسید و نقاطی از مغز که احتیاج به تقویت کردن دارند مشخص گردید، الکترودهای نوروفیدبک روی پوست سر در مکان مشخص شده قرار داده می شوند و تقویت سیگنال های مشخص شده شروع میشود مثلا اگر سیگنال های(امواج مغزی) مرتبط با تمرکز در فرد دچار ضعف شده باشد، انتظار می رود با تقویت این سیگنال ها فعالیت تمرکز فرد نیز بهبود پیدا کند و تمرکز فرد در کارهایش بهتر شود و یا سایر سیگنال های مغزی هم به همین صورت خواهد بود مثل حافظه،یادگیری، بیقراری، اضطراب، افسردگی و……… که اگر سیگنال ها مرتبط با هرکدام را تقویت نمایم انتظار می رود که هر یک از موارد یاد شده بهبود یابد.

سیگنال های مغزی(امواج مغزی) پویا هستند و مدام در حال بالا و پایین رفتند هستند وقتی که امواج مغزی به اندازه مطلوب بالا می روند تصویری که در مانیتور جلو شما هست شروع به حرکت می کند و در زمانی که سیگنال ها از ان حد مطلوب پایین تر می ایند تصویر که حکم تقویت کننده را برای سیگنال های مغزی دارد بی حرکت می شود تا زمانی که مجدد سیگنال در موقعیت مطلوب تعریف شده قرار بگیرد که مجدد باعث حرکت تصویر می گردد. مغز که یک عضو حیرت انگیز است، مغز حرکت تصویر را با موقعیت امواج مغزی خود جفت می کند و متوجه می شود که اگر حرکت تصویر را به عنوان تقویت کننده می خواهد باید سیگنال در موقعیت نرمال قرار گیرد، این امر انقدر تکرار می شود تا سیگنال در موقعیت نرمال قرار می گیرد و فعالیت مرتبط با آن مانند تمرکز بهبود یابد. نوروفیدبک به همین آسانی است . و بعبارتی الگوی سالم امواج مغزی توسط آموزش نوروفیدبک تقویت می شود. آموزش مکرر احتمالا توانایی شما را برای بهبودی بدون دستگاه افزایش می دهد. نوروفیدبک بر پایه روش های یادگیری است، سرعت یادگیری هر شخص منحصر بفرد است، بعضی ها نسبت به دیگران سریع تر جواب می دهند. تعداد کل جلسات ممکن است بین 60-15 جلسه و یا بیشتر، که بستگی به شدت بیماری دارد متغییر باشد.

آیا نوروفیدبک برای من موثر است:

اغلب مردم می توانند یاد بگیرند ه با دستگا نوروفیدبک، امواج مغزی غیرنرمال خود را تغییر دهند. حالاتی نظیر افسردگی، اضطراب و اختلال بیش فعالی معمولا به خوبی به درمان پاسخ می دهند. نوروفیدبک فرایند بهنجارسازی امواج مغزی در ناحیه به خصوصی از مغز است که حالات هیجانی و عملکردهای شناختی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.   نوروفیدبک برای درمان دامنه گسترده ای از اختلالات و کژکاری های رفتاری بکار می رود، از میان صدها مقاله ای که کاربرد نوروفیدبک را گزارش نموده اند، می توان به کاربرد آن در اعتیاد، بیش فعالی، اختلالات اضطرابی، اوتیسم، سندرم خستگی مزمن، اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری، خراب کاری و….، صرع، اختلالات یادگیری، میگرن، اختلالات خلقی مانند افسردگی، اشاره کرد.

 

هزینه ها و بیمه های درمانی:

در حال حاضر افرادی که تحت پوشش بیمه های تکمیلی می باشند در صورتی که بیمه آنها خدمات حیطه نوروفیدبک را تحت پوشش قرار دهند، می توانند جهت پرداخت هزینه های درمانی خود از بیمه تکمیلی که تحت پوشش ان هستند استفاده نمایند.

ممنوعیت های استفاده از نوروفیدبک:

در افرادی که تمایل به خودکشی و آسیب رساندن جانی به دیگران دیده می شود، نوروفیدبک روش مناسبی نمی باشد. و همچنین جهت افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت مرزی می باشند نیز مناسب نمی باشد.

 

عوارض نوروفیدبک:

از آنجایی که روش درمانی نوروفیدبک یک روش غیرتهاجمی محسوب می شود ونه یک روش تهاجمی بر همین حسب برای روش درمانی نوروفیدبک هیچ عارضه ای مشخص نشده و از آن تحت عنوان یک روش امن یاد می شود.

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید