مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

اختلالات سردرد

اختلالات سردرد

میگرن، سردرد تنشی، سردرد خوشه ای و سردرد ناشی از استفاده بیش از حد دارو را می توان از جمله مهترین انواع اختلالات سردرد دانست. به کلی سردرد می تواند بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر گذاشته و سلامت عمومی آن ها به خطر اندازد در ادامه می توانید یک شمای کلی از انواع اختلالات سردرد را مشاهده و مطالعه نمایید.

علائم بالینی :

سر درد میگرنی

میگرن به عنوان یک اختلال سردرد اولیه شناخته شده که بیشتر در نوجوانی آغاز می شود ولی این نوع سردرد می تواند افراد بین ۳۵ تا ۴۵ سال را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. میگرن به دلیل ایجاد یک مکانیزم عمیق در مغز ایجاد می شود که منجر به آزاد شدن مواد التهابی برای تولید درد در اطراف اعصاب و عروق خونی سر می شود. این نوع سردرد اغلب مکرر و طولانی است. حملات میگرنی شامل ویژگی های زیر است:

تهوع

احساس ضربان در شقیقه ها

افزایش درد با فعالیتهای بدنی روزانه

مدت حملات بین ۲ الی ۳ روز است

تعداد حملات بین یک بار در سال و یا یک بار در هفته است

در کودکان، حملات تمایل به مدت زمان کوتاه تر و علائم شکمی برجسته تر دارند

سر درد تنشی (TTH)

TTh شایع ترین اختلال سر درد است که توسط بیش از ۷۰ درصد مردم جهان تجربه می شود. این نوع سردرد نیز در نوجوانی آغاز می شود. به ازای هر دو مرد، سه زن به سردرد های TTH مبتلا هستند. مکانیزم این سردرد ممکن است با مشکلات عضلانی اسکلتی در گردن و یا با استرس ارتباط داشته باشد. این نوع حملات می تواند از چند ساعت تا چند روز امتداد داشته باشد. سر درد تنشی (TTH) با نوعی احساس فشار و تنگی در سر گزارش می شود. بیماران مبتلا به سردرد های تنشی بیان می کنند با شروع حملات احساس می کنند باندی به دور سر آن ها بسته شده است. این دردها می تواند تا گردن نیز امتداد داشته باشند.

سردرد خوشه ای (CH)

این نوع اختلال سر درد نسبتا نادر است و از هر ۱۰۰۰ بزرگسال ۱ نفر به آن مبتلا می باشد. این بیماری بر هر ۶ مرد به ازای هر زن موثر است. دردهای این نوع اختلال مکرر و در محدوده زمانی معین، کوتاه اما بسیار شدید رخ می دهد. سردرد با درد اطراف چشم و پاره شدن رگ ها و قرمزی آن همراه می باشد.

سردرد های ناشی از مصرف بیش از حد از دارو (MOH)

MOH از رایج ترین سردرد های ثانویه است. این نوع سردرد ۵ درصد مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده است و در زنان بیش از مردان رواج دارد. MOH منجر به بیداری های طولانی مدت می شود

پیامدها در اثر دیر اقدام کردن:

عملکرد های اساسی  در طول روز دچار مشکل می شوند

خواب مناسبی ندارند

خلق پایینی دارند.

روشهای درمانی :

درمان های داروئی

گاهی برای تسکین سردرد نیاز به استفاده از داروها می باشد. این داروها را می توان به سه گروه تقسیم کرد.

Symptomatic therapy

Abortive therapy

Preventive therapy

Symptomatic therapy

Preventive therapy

این داروها عادت ایجاد نمی کنند، اما ممکن است مانند همه داروهای دیگر اثرات جانبی داشته باشند. به همین دلیل دزهای مصرفی بهتر است با مشورت پزشک باشد.

روش های نوین

تحریک مغزی tDCS

بیوفیدبک و نوروفیدبک در درمان میگرن

طبق مطالعات استفاده از روش های تلفیقی بیوفیدبک، نوروفیدبک و بیوفیدبک رگی و تنفسی که بهبود عملکرد افراد و از بین رفتن علائم سردرد آن ها، نشان داده شده است.

توصیه های موقت تا زمان مراجعه به متخصص:

خوردن آب به مقدار کافی

ورزش

یوگا

مدیتیشن

رژیم غذایی سالم

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید