مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

اختلالات نوروپاتی

نوروپاتی یعنی آسیب اعصاب محیطی به هر دلیل که باشد، ضایعه ممکن است پوشش میلین، محور اصلی رشته عصبی یا هر دو را گرفتار کند.

شروع نوروپاتی معمولا تدریجی است ولی در مواردی مانند قطع عصب ناگهانی می باشد؛ در سندرم گیلن باره استقرار علائم چند روز طول می کشد. به طور کلی هنگام برخورد با این گونه بیماران باید در جستجوی نشانه هایی باشیم که تأیید کننده ی آسیب رشته های عصبی هستند و از نشانه های مهم نوروپاتی ها اختلالات حسی به صورت گزگز، مورمور، سوزش و خواب رفتگی اندام ها می باشد که در چنین مواردی لازم است معاینه ی حسی با به کار بردن سوزن و لوله های محتوی آب سرد و گرم صورت گیرد.

علائم بالینی:

احساسی مانند پوشیدن جوراب یا دستکش تنگ.

سوزن سوزن شدن در پا یا دست.

درد شدید.

احساس سنگینی و ضعف در دست ها، بازو ها و پاها.

احساس شوک شدن یا وزوز شدن.

به طور مرتب چیزهای زیادی از دست رها شدن و افتادن.

اختلالات جنسی، به ویژه در مردان.

عرق شدید.

اسهال.

مشکل گوارشی.

علل ابتلا:

نوروپاتی ها با علت ناشناخته(idiopathic)

سندرم گیلن-باره، پلی نوروپاتی التهابی میلین زدای مزمن (CIDP) و آمیوتروفی نورالژیک یا سندرم پارسونژ-ترنر(Parsonage-turner syndrome)

 • نوروپاتی های با منشا واسکولیتی و عروقی و روماتولوژیک

پلی آرتریت گرهی (نودوزا)،لوپوس،آرتریت روماتویید churj – strauss syndrome

وگنر، سرما زدگی برگر (buerger) در سندروم چرچ استرس نوروپاتی همراه با آسم و ائوزینوفیلی دیده می شود.

 • نوروپاتی های متابولیک و تغذیه ای

دیابت،هیپو تیروییدی، آکرومگالی، اورمی، بیماری های کبدی، اسپرو، پورفیری، سوءتغذیه، کمبود ویتامبن های B1.B6 و یا B12 و همچنین مصرف بیش از حد ویتامین   B6

نوروپاتی های ارثی:

نوروپاتی ارثی حسی – حرکتی (شارکو-ماری-توث)، نوروپاتی حسی ارثی، آتاکسی فریدریش، آمیلوییدوز فامیلی، پورفیری، لوکودیستروفی متاکروماتیک، بیماری کرابه، آبتالیپوپروتئینمی، تانژیر، رفسام، فابری و دژین – سوتا.

 • نوروپاتی به دلیل داروها و سموم

الکل، داپسون، ایزونیازید، هیدرالازین، فنی تویین، وین کریستین، نیتروفورانتوئین، حشره کش های ارگانوفسفره، DDT ترکیبات هگزاکربن و فلزات سنگین شامل آرسنیک، املاح طلا، سرب، جیوه، طلای سفید، تالیوم و موارد دیگر.

 • نوروپاتی های نئوپلازیک و پارانئوپلازیک

فشار به دلیل وجود تومور، نوروپاتی حسی – حرکتی به علت سرطان ریه، پاراپروتئینمی لنفوم، آمیلوییدوز و تجمع سلول های بدخیم پیرامون رشته ی عصبی،نوروپاتی همراه با آنتی بادی Gangloside Anti GMI

 • نوروپاتی های فشاری (Compressive)

سندرم کانال کارپ، فشار به عصب اولنار در مچ دست یا ارنج، آسیب عصب پرونه آل، Meralgia parsthetica ، پاژه و نوروپاتی در بیمارانی که به مدت طولانی در ICU ببستری می شوند.

 • نوروپاتی در سندرم POEM (پوئم)

این نوروپاتی که مخفف پولی نوروپاتی P ارگانومگالی (0) اندوکرینوپاتی E مونوکلونال M پلاسما پرولیفراتیو و تغییرات پوستی است دردیسکرازی های پلاسما سل ها دیده می شود

روش های درمانی :

در درمان نوروپاتی ها باید علت اصلی ایجاد کننده آنها تشخیص داده شده و درمان گردد مثلا در درمان سندرم کانال کارپ برداشتن فشار از روی عصب میانی یا در سندروم های پارنئوپلازیک درمان تومور اولیه باید در نظر باشد، در دیابت کنترل دیابت و تجوز ویتامین B1 ضروری است به طور کلی علت نوروپاتی ها هرچه باشد، اکثر بیماران از گزگز، مورمور، کرختی خواب رفتگی و گاهی سوزش اندام ها شاکی می شوند که لازم است برای درمان علامتی از یکی از داروهای زیر یا ترکیبی از آنها استفاده گردد:

 • پرگابالین
 • گاباپنتین
 • کاربامازپین
 • دولوکستین(SYMBALTA)
 • ضد افسردگی های سه حلقه ای
 • ونلافاکسین(ALVENTA)

درمان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به شما در مدیریت علائم این بیماری در فیزیوتراپی کمک کند، از جمله:

تحریک عصب از راه پوست (TENS ، که در آن اعصاب تحریک می‌شوند تا اندورفین ها را با جریان الکتریکی ملایم آزاد کنند)

کاردرمانی و یا فیزیوتراپی

ماساژ دادن

تصاویر هدایت شده ، مراقبت، آرامش ، و تکنیک های حواس پرتی

بیوفیدبک

طب سوزنی

توصیه ها:

یک رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی سرشار از میوه های تازه ، سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل را بخورید. این کار باعث می‌شود اعصاب شما سالم بمانند. موارد غذایی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، غذاهای لبنی کم چرب و غلات غنی شده را بخورید که می توانند شما را از کمبود ویتامین B-12 محافظت کنند.

مواظب پاهای خود باشید: مطمئن شوید که پاهای شما دارای تاول ، بریدگی یا کالوس نمی باشد. پوشیدن کفش راحت با جوراب های نخی نیز ضروری است.

عدم استعمال دخانیات: درست مانند مصرف الکل ، سیگار کشیدن نیز می‌تواند بر علائم نوروپاتی محیطی تأثیر بگذارد. سیگار کشیدن با تأثیر بر گردش خون می‌تواند عوارض نوروپاتی را افزایش دهد. از این رو ، برای داشتن یک زندگی شاد و سالم ، باید هر چه سریع تر سیگار را ترک کنید.

افزایش فعالیت بدنی: عادت به ورزش منظم را شروع کنید. شاید باور نکنید ، اما حتی پیاده روی می‌تواند باعث کاهش درد نوروپاتی ، بهبود قدرت عضلات و کنترل سطح قند خون شود. همچنین می توانید یوگا و تای چی را برای کاهش عوارض نوروپاتی شروع کنید. همچنین ، در مورد روال ورزشی خود با پزشک خود صحبت کنید و دستورالعمل های وی را با دقت دنبال کنید.

بر روی قند خون خود کنترل کامل داشته باشید: اگر بیمار دیابتی هستید ، سطح قند خون خود را کنترل کنید. این کار در نهایت به بهبود نوروپاتی محیطی شما کمک می کند. اگر دیابت را تحت کنترل خود نگه دارید ، بدن شما می‌تواند بازسازی اعصاب را تجربه کند. از پزشکان خود مشاوره بگیرید و مراحل و تغییرات سبک زندگی را که می‌تواند سطح قند خون شما را کنترل کند ، دنبال کنید.

تمرینات هوازی:

تمرینات هوازی به افزایش ضربان قلب ، کار کرد مناسب عضلات و افزایش میزان تنفس شما کمک می کند. در حالت ایده آل ، بهتر است به مدت ۳ تا ۵ روز در هفته حدود ۳۰ دقیقه در روز این تمرینات را داشته باشید. اما اگر تازه کار را شروع کرده اید ، درست است که حدود ۱۰ دقیقه کار کنید و طی هفته ها کار خود را انجام دهید. برخی از مثال ها برای ورزش هوازی شامل پیاده روی (داخل خانه یا خارج از منزل) ، کلاس هوازی با فشار کم ، شنا یا انجام تمرینات آبی ، دوچرخه ثابت در داخل خانه و غیره است.

تمرینات انعطاف پذیری

تمرینات انعطاف پذیری همچنین به نام کشش شناخته می‌شود و به تقویت عضلات بدن کمک می کند و احتمال آسیب دیدگی در حین انجام فعالیت های روزمره را کاهش می‌دهد. تمرینات کششی آرام به بدن شما کمک می کند تا برای تمرینات هوازی مانند پیاده روی یا شنا گرم شود. قبل از شروع هرگونه تمرین ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. برخی از نمونه های تمرینات انعطاف پذیری عبارتند از کشش ساق پا (قرار دادن یک پا در مقابل پای دیگر و کشش ساق پای خود) ، کشش همسترینگ در حالت نشسته و غیره.

تمرینات قدرتی:

تمرینات قدرتی به تقویت عضلات و مقاومت بیشتر در برابر صدمات کمک می کند. این کار به شما کمک می کند تا از طریق تمرینات مداوم ، قدرت از دست رفته در عضلات خود را بازیابی کنید. برخی از متداول ترین تمرینات شامل بالا بردن ساق پا در آشپزخانه است (در حالی که در آشپزخانه ایستاده اید با دو انگشت روی پیشخوان و بالا بردن ساق پا در هنگام کشش عضله دیگر ساق پا) ، چمباتمه صندلی (که با انجام یک حالت چمباتمه با دست بر روی دنده ها انجام می‌شود)، و پشتی فلکشن نشسته (با قرار دادن هر دو پا صاف بر روی زمین در حالی که روی یک صندلی نشسته اید ، به تدریج انگشتان پا و مچ پا را بالا ببرید).

تمرین‌های تعادلی:

تمرینات تعادلی بخش مهمی در روند بهبودی عصب درمانی محیطی است. حفظ تعادل در هنگام رنج از بیماری درد مفاصل ، ضعف یا سرگیجه بسیار مهم می‌شود. آموزش تعادل برای غلبه بر احساس سفتی و ناامنی بسیار مهم است. به خصوص در میان سالمندان محبوب است. عضلات قدیمی تر کوچک‌تر و کندتر هستند و بنابراین ، حفظ تعادل می‌تواند به جلوگیری از تحلیل و به نوبه خود صدماتی که ممکن است در اثر افتادن ایجاد شود ، کمک کند.

جهت تعیین نوبت به یکی از سه روش ذیل می توانید اقدام نمائید:

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید