مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

اختلال ستون فقرات

اختلال ستون فقرات:

ستون فقرات یکی از حیاتی ترین قسمت های بدن انسان است که از تنه ما حمایت کرده و تمام حرکات ما را ممکن می سازد. آناتومی آن بسیار خوب طراحی شده و عملکردهای بسیاری از جمله:

 • جنبش
 • تعادل
 • حالت ایستاده بدن
 • محافظت از نخاع
 • جذب شوک و ضربه را برعهده دارد

علائم بالینی :

هرچند بیماری‌ها و عارضه‌های متعددی وجود دارد که ستون فقرات را درگیر می‌کند، اما بسیاری از این ناراحتی‌ها علائم یکسانی دارند که به شرح زیر است:

گردن درد: درد یا خشکی مداوم، درد موضعی تیز و تیرکشنده، دردی که در بازو یا دست منتشر می‌شود، درد حاد بازو، ضعف یا بی‌حسی بازو.

کمردرد: خشکی یا درد مداوم، درد موضعی تیز و تیرکشنده، دردی که در پایین پا منتشر می‌شود، پا درد حاد، ضعف، گزگز یا بی‌حسی پا.

درد دست: گزگز، بی‌حسی یا ضعف

عدم تعادل: گام برداشتن نامنظم و متزلزل

نقص عملکرد مثانه و بی‌اختیاری

پیامدها در اثر دیر اقدام کردن:

این افراد به دلیل درد درخواب دچار مشکل میشوند

در طول روز عملکرد خوبی چه از لحاظ تحصیلی ،شغلی و خانوادگی ندارند.

روشهای درمانی :

انواع روش های درمانی پلکانی و موثر برای بیماری های ستون فقرات بر اساس تجربیات پزشکان و متخصصین ستون فقرات شامل موارد زیر می باشد:

برنامه توانبخشی مدیریت درد ستون فقرات متناسب با نیازهای خاص هر بیمار تهیه می‌شود. این برنامه به نوع خاص درد، بیماری یا عارضه بستگی دارد. مشارکت فعال بیمار و خانواده وی برای موفقیت درمان حیاتی است.

کمپرس گرم یا سرد را مستقیماً روی پوست نگذارید. در صورت استفاده از این کمپرس‌ها احتیاط کنید تا دچار سوختگی نشوید، به ویژه اگر به دلیل ابتلا به دیابت یا عارضه‌های دیگر دچار آسیب عصبی شده‌اید.

درمان دارویی

داروهای بدون نسخه (OTC): مانند داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs)، آسپرین یا استامینوفن

مسکن‌های تجویزی: پزشکان مسکن‌هایی مانند داروهای مخدر مشتق از تریاک را برای تسکین دردهای شدیدتر تجویز می‌کنند. این داروها از آسپرین قوی‌تر هستند، اما چون احتمال سوءمصرف آنها وجود دارد و مصرف آنها گاهی عوارض جانبی ناخوشایند و خطرناکی را ایجاد می‌کند، صرفاً در صورت شدید بودن درد تجویز می‌شوند.

ضدافسردگی‌ها: این داروها برای برخی بیماران مفید است. داروهای ضدافسردگی میزان انتقال دهنده‌های عصبی سروتونین و نوراپی نفرین را که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، افزایش می‌دهد. سروتونین بخش مهمی از گذرگاه کنترل درد در مغز است.

تزریق استروئید در فضای اپیدورال (ESIs)

تزریق اپیدورال درمان متداولی است که برای تسکین درد بیماری دیسک دژنراتیو و دیگر سندرم‌های درد انجام می‌شود. پزشک استروئید را داخل فضای اپیدورال نخاع در محل قرارگیری ریشه‌ها عصبی تحریک شده تزریق می‌کند. این دارو در بخش‌ها و سطوح دیگر ستون فقرات پخش می‌شود و التهاب و تحریک را کاهش می‌دهد.

تزریق در مفصل فاست

تزریق در مفصل فاست درمانی کم‌تهاجمی است که تحریک و التهاب دردناک مفاصل فاست ستون فقرات را کاهش می‌دهد. دارویی که تزریق می‌شود ترکیبی از داروی بی‌حسی موضعی و استروئید طولانی اثر است. این تزریق انتقال پیام‌های درد به مغز را موقتاً با بی‌حس کردن عصب‌ها متوقف می‌کند و استروئید آهسته رهش نیز با التهاب مقابله می‌کند. در پژوهش جدیدی که بر روی بیماران دارای فتق دیسک کمری بزرگ انجام شد، کارایی و اثربخشی تزریق در مفصل فاست تایید شد.

بخش تزریق در نقاط ماشه‌ای

تزریق در نقاط ماشه‌ای روشی موثر و کارآمد برای تسکین درد اسکلتی ـ عضلانی است. مخلوطی از داروی بی‌حسی موضعی و استروئید در نقاط ماشه‌ای تزریق می‌شود تا درد بیمار آرام شود.

تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت) درمانی است که در آن از خون خود بیمار برای تسریع و تسهیل روند التیام آسیب‌ها استفاده می‌شود. چون این روش اتولوگ است، یعنی این که محلول PRP از خون خود بیمار به دست می‎آید، خطر بروز حساسیت یا انتقال عفونت در درمان پی آر پی بسیار پایین است.

و اما جراحی برای بیماری های ستون فقرات

چنانچه هیچ کدام از روش‌های غیرجراحی نتیجه مناسبی به دست ندهد و درد بیمار آن‌قدر شدید باشد که او را از یک زندگی عادی و مفید محروم ساخته باشد، جراحی توصیه می‌شود.

توصیه های موقت تا زمان مراجعه به متخصص:

 1. ورزش را سبک زندگی خود کنید:

ورزش کردن برای حفظ ستون فقرات سالم ضروری است و می تواند به توان بخشی ستون فقرات زخمی شما نیز کمک کند.

 1. ذهن خود را درگیر کنید

اگر شما از درد مزمن و یا ناراحتی مرتبط با ستون فقرات رنج می برید، هر روز مدیتیشن انجام دهید. در حالی که هیچ گزینه درمانی برای همه کار نمی کند، اما مطالعات نشان داده اند که انجام این مورد کمک موثری به مبارزه با کمردرد مزمن می کند.

 1. حالت نشستن خود را ارزیابی بکنید:

ستون فقرات شما یک سری منحنی های طبیعی دارد و اگر حالت نشستن معمولی شما از این منحنی طبیعی برخوردار نباشد، باعث مشکل می شود.

 1. تسکین درد خود با گرما درمانی:

استفاده از گرما در ماهیچه های دور ستون فقرات جریان خون را افزایش می دهد که به نوبه خود مواد غذایی التیام دهنده را به ماهیچه های شما می رساند.ماساژ گرما همچنین می تواند درد مرتبط با ماهیچه ها و مفاصل در اطراف ستون فقرات را کاهش دهد و ممکن است انقباض عضلانی را تسکین دهد.

 1. بالش را با موقعیت خواب خود تنظیم کنید:

زمانی که به خواب فرو می روید، یک بالش باید از انحنای طبیعی گردنتان پشتیبانی کند

 1. غذاهای خود را عاقلانه انتخاب کنید:

رژیم غذایی روزانه شما نقش مهمی در حفظ سلامت ستون فقراتتان ایفا می کند. سعی کنید رژیم غذایی خود را بیشتر به غذاهایی محدود کنید که طبیعی هستند – سبزیجات، میوه ها، گوشت کل غلات و حبوبات

 1. ورزش در آب:

ورزش کردن در استخر استرس را کاهش می دهد، چون شناوری آب به حمایت از ستون فقرات شما کمک می کند، در نتیجه خطر آسیب و یا درد در طی تمرینات خاصی را کاهش می دهد .علاوه بر این ، ویسکوزیته آب مقاومت ملایمی را به وسیله اصطکاک تامین می کند.

 

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید