مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

بی حسی اندام‌ها

بی حسی اندام‌ها:

بی حسی اندام‌ها، از دست دادن حس یا احساسِ بخشی از بدن را توصیف می‌کند و غالباً با تغییرات دیگری در احساس مانند حس سوزن سوزن شدن یا سوزش همراه است. بی حسی می‌تواند در امتداد یک عصب تنها در یک طرف بدن رخ دهد، یا ممکن است به صورت قرینه، در هر دو طرف بدن ایجاد شود

علائم بالینی :

همگی ما هر از گاه بی حس شدن دست و پا ، گزگز یا سوزش را احساس می‌کنیم. شما نیز احتمالاً هنگامی که پس از نشستن مدت طولانی در یک حالت می‌ایستید، با بی‌حسی اعضاء بدن روبه‌رو می‌شوید. بی‌حسی معمولاً پس از چند دقیقه برطرف می‌شود. اما بهتر است در صورت رویارویی با موارد زیر برای درمان بی حسی پا با پزشک مشورت کنید:

  • گزگز دست و پا و بی‌حسی مداوم بدون وجود هیچ دلیل مشخص
  • حساسیت پوستی
  • تشدید علائم پا در زمان راه رفتن
  • احساس سرگیجه
  • گرفتگی یا اسپاسم عضلانی
  • تکرر ادرار

پیامدها در اثر دیر اقدام کردن:

درخوابیدن وعملکرد های اساسی  در طول روز دچار مشکل می شوند

روشهای درمانی :

درمان با فیزیوتراپی

گزگزدست : درمان مور مور شدن دست و پا یا پارستزی تا حد زیادی به درمان علت اصلی این علامت بستگی دارد. چنانچه ابتلا به بیماری علت بی‌حسی باشد، بی‌حسی با درمان بیماری برطرف خواهد شد. به دلیل پایین بودن گردش خون، فیزیوتراپی برای درمان بی حسی دست و پا مؤثر است.

تمرین : تمرین‌ها و حرکت‌های لغزاندن اعصاب کاربرد گسترده‌ای در درمان خواب رفتن دست و پا دارد و با تسهیل گردش خون و حرکت اعصاب از آسیب عصبی جلوگیری می‌کند.

توالی حرکتی لغزاندن اعصاب : در ابتدا دست را شل به گونه‌ای مشت کنید که انگشت شست بیرون مشت باشد و روی انگشتان تا شده را بپوشاند. این حرکت گردش خون را بهبود می‌بخشد و از میزان فشار می‌کاهد. در مرحله دوم، مشت را باز کنید و تمام انگشتان را صاف و رو به بالا نگه دارید. در مرحله سوم کف دست را تا حد امکان و تا جایی که منجر به بروز درد و ناراحتی نشود، به عقب برگردانید. دست را چند ثانیه در این حالت نگه دارید. سپس در مرحله چهارم زمانی که دست همچنان در این حالت کشش بیشینه قرار دارد، انگشت شست را از باقی انگشتان دور کنید و چند ثانیه، البته به شرط بروز نیافتن درد، دور از دست نگه دارید. در مرحله بعد موقعیت دست را با کشش بیشتر آن به گونه‌ای تغییر دهید که کف دست رو به سقف باشد، رو به بالا و بیرون گرداندن دست کشش ملایمی را در امتداد مچ دست و عضله‌های در حال کشش از انگشت شست تا مچ دست وارد می‌کند. در آخرین مرحله باید با انگشت دست دیگر به انگشت شست کشیده شده فشار وارد کنید و آن را به سمت پایین بکشید. این توالی حرکتی را برای درمان بی حسی شست پا یا دست 3 تا 5 بار در یک نوبت انجام دهید.

ماساژ : علت خواب رفتن دست و پا گاهی  اختلال در گردش خون است، بنابراین ماساژ درمانی جریان خون را در دست‌ها افزایش می‌دهد. ماساژ گردش خون را از طریق تحریک خارجی سیستم گردش خون و مایعات لنفاوی بهبود می‌دهد.

توصیه های موقت تا زمان مراجعه به متخصص:

حفظ وزن بهینه و تناسب اندام، پرهیز از قرار گرفتن در معرض مواد سمی، رعایت رژیم غذایی متعادل و خودداری از نوشیدن مشروبات الکلی یا حداقل زیاده‌روی نکردن در این مورد توصیه‌هایی کلی می باشد

پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید