مهر 3, 1400

ساعت کاری 09:00-21:00

تاریخ آخرین بروزرسانی 1400/06/15

مشهد ،بلوار وکیل آباد ،ابتدای زیرگذر کوثر ،بین وکیل آباد 13 و 15

05136039545 – 05136039565

درمان بیوفیدبک

بیوفیدبک Biofeedback

 

“بیوفیدبک” یک راه جدید ارتباطی بین ذهن و بدن است و به مجموعه ای از روش های درمانی اشاره دارد که از طریق ابزارهای الکترونیک و الکترومکانیک با امکاناتی که در اختیار جامعه درمانگری قرار می دهد شرایط را برای یک چکاپ از سیستم عصبی-عضلانی و خودمختار افراد چه بیمار و چه بهنجار فراهم می کند.

پس از ثبت فعالیت های مختلف فیزیولوژیکی، اطلاعات بدست آمده جهت قابل درک بودن و آموزش کنترل علائم فیزیولوژی مرتبط با بیماری در قالب دیداری، شنیداری و یا لمسی به بیمار فیدبک داده می شود تا کار بهبودی و درمان شروع شود. بیمار با کمک درمانگر سعی می کند با استفاده از این بازخوردها کنترل آگاهانه و ارادی بر فعالیت های فیزیولوژیکی که دچار کارکرد غیرنرمال شده اند را بیاموزد و در جهت بهبنودی خود با درمانگر همراه گردد. به عبارتی در روش های بیوفیدبک فرد بجای آن که به فرد ماهی داده شود، ماهی گیری یاد داده می شود، در نهایت سعی بر این است که سیتم عضلانی فرد با کمک روش های مبتنی بر شرطی سازی کارکرد نرمال را از سر بگیرند و خود فرد نیز به صورت مستقیم به وسیله سنسورهای بیوفیدبک در تنظیم این علائم آموزش داده شود تا بصورت طبیعی علائم تحت کنترل درآید.

 

روش های مختلف بیوفیدبک:

 

بیوفیدبک عضلانی یا EMG:

ماهیچه های ما فعالیت الکتریکی تولید می کنند که در روش “بیوفیدبک عضلانی” ما انها را به عنوان نشانه هایی از وجود تنش در ماهیچه ها می دانیم، در این روش با سنسور EMG به بیمار یاد داده خواهد شد که تنش های ماهیچه ها را کنترل نماید. سیگنا لهای موجود در ماهیچه ها توسط الکترودهای دستگاه EMG دریافت می گردد. این نوع بیوفیدبک با ایجاد ریلکسیشن عمیق عضلانی به درمان افراد بیمار می پردازد.

بیمارانی که EMG می تواند به آنها کمک کند:

  • اختلال اضطراب عمومی(GAD)
  • فوبیا(ترس های شدید)
  • استرس(فشار روانی)
  • دندان قروچه
  • میگرن

 

بیوفیدبک دمای پوست Temperature

از طریق این روش بیوفیدبک می توان دمای پوست را در نقاط مورد نظر بدن افزایش یا کاهش داد و به تبع آن، مشکلات مربوطه و اختلالات مورد نظر را بهبود داد.

بیمارانی که “بیوفیدبک دمای پوست” می تواند به آنها کمک کند:

  • میگرن: در این روش سنسورها بر روی پیشانی و دست گذاشته می شود.

 

بیوفیدبک تنفسی respiration

تنفس، قفسه سینه و شکم را تحت تاثیر قرار می دهد و آنها را به حرکت وا می دارد. این وسیله نرخ و حجم دم و بازدم را در نواحی مختلف مانند تنفس شکمی و تنفس سینه ای اندازه گیری کرده و فیدبک اراِئه می دهد. “بیوفیدبک تنفسی” به فرد کمک می کند تا ریتم تنفس و حجم آن را در زمان هایی که دچار استرس می شود تغییر دهد و بدین طریق اضطراب و استرس را کنترل می کند.

بیمارانی که “بیوفیدبک تنفسی” می تواند به آنها کمک کند:

  • آسم
  • اختلال فوبیا
  • صرع
  • اضطراب امتحان
پرسش و پاسخ آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید