کلینیک تخصصی روان شناس مهر رضوی

روان شناس کیست؟

اینکه بدانیم روان شناس کیست کمک زیادی می کند تا به بهترین شکل ممکن از خدمات علم روانشناسی استفاده کنیم، روانشناس کسی است که فرآیندهای ذهنی و رفتار انسانی را با مشاهده و تفسیر بررسی می ‌کند و چگونگی ارتباط افراد با یکدیگر و محیط را ثبت می ‌کند

متخصص روان شناس به درمان مشکلات رفتاری، شخصیتی، روابط بین فردی چه با همسر و چه با دیگران، مشکلات یادگیری و… با رویکرد روان درمانی و مشاوره در انسان به شکل حرفه ای می پردازد.

تخصص های روان شناسی

زمینه های تخصصی متفاوتی برای روانشناسان وجود دارد، طبق اعلام انجمن روانشناسان آمریکا (APA)، برخی از تخصص های روانشناسی شناخته شده شامل موارد زیر هستند:

 • روان شناس بالینی: به درمان اختلالات بالینی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری با رویکرد روان درمانی می پردازد.
 • روان شناس مشاوره ای: به افراد در حل مشکلات و تصمیم گیری هایشان به خصوص در زمان های پراسترس و دوراهی های زندگی شان کمک می کند.
 • روان شناس خانواده یا خانواده درمانگر: به افرادی که دارای مشکلات زوج هستند یا تجربه شکست در روابط صمیمانه را داشته اند، یا در مرحله انتخاب همسر و یا اینکه در مرحله ازدواج فرزندان می باشند و یا درگیر جدائی و طلاق هستند کمک می کند.
 • روان شناس با تخصص نورتراپیست: به درمان اختلالات بالینی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری بر پایه درمان های تکنولوژیک می پردازد.
 • روان شناس با تخصص سکس تراپ: به درمان اختلالات بالینی افراد دارای اختلالات جنسیتی پردازد.
 • روان شناس تحصیلی: به افرادی با مشکلات تحصیلی جهت ارتقاء کیفیت تحصیلی و برنامه ریزی کمک می کند.
 • روان شناس شناختی: به ارتقاء عملکرد مغز در حیطه های مختلف مانند حافظه، تمرکز، هوش و….. به افراد چه با تشخیص بالینی و چه نرمال کمک می کند.

ویژگی های روان شناس خوب

یک روانشناس خوب نیازمند صداقت و گشاده رویی است، همچنین داشتن مهارت های ارتباطی بالا و شنونده خوب بودن برای این کار لازم است.

روانشناس خوب باید در کنار داشتن دانش و برخورداری از سلامت روان و هم چنین اهمیت دادن به سلامتی خود، داشتن رفتار و هم چنین گفتار سنجیده با مراجعه کننده، توانایی نگه داشتن راز مراجعه کننده، توان درک درست و بدور از هر گونه قضاوتی را داشته باشد تا فرد مراجعه کننده بتواند به راحتی و بدور از هرگونه استرس و نگرانی به روانشناس اعتماد کرده و مشکلات خود را با او در میان بگذارد.

در واقع روانشناس یک انسان شناس و جامعه شناس خوب نیز هست.

روان شناس چه کاری انجام می دهد؟

حالا که متوجه شدیم روانشناس کیست شاید این سوال در ذهنتان نقش بسته باشد که روانشناس چه کمکی می کند و مردم برای چه کمک باید روی روانشناس حساب باز کنند؟ اصلا کار یک روانشناس چیست؟

کارهای روانشناس ها به چند دسته تقسیم می شوند:

 • انجام تحقیقات علمی
 • بسط و ترویج داشته های علمی خود در جامعه و بین عموم مردم
 • برگزاری جلسات مشاوره روانشناسی آنلاین یا حضوری برای متقاضیان به صورت خصوصی

تمام موارد فوق وظیفه روانشناس در جامعه هستند که باید به کسب دانش و تجربه لازم انجام گیرد تا اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

معمولا یک روانشناس خوب و با تجربه این موارد را انجام می ‌دهد:

 • انجام مطالعات علمی برای مطالعه رفتار و عملکرد مغز (روانشناس عصب ‌شناس neuropsychologist)
 • جمع‌ آوری اطلاعات از طریق مشاهدات، مصاحبه‌ ها، آمارگیری، آزمون‌ ها و روش ‌های دیگر
 • الگوهایی را پیدا می‌ کنند که به آنها در درک و پیش بینی رفتار کمک خواهد کرد
 • از دانش خود برای افزایش درک افراد و گروه ها استفاده می ‌کنند
 • ارائه برنامه هایی به مدارس و محل کار، برای بهبود مشکلات روانشناختی
 • کار کردن با افراد، زوج‌ها و خانواده ‌ها برای کمک به آن‌ها برای انجام تغییرات مطلوب در رفتار
 • شناسایی و تشخیص اختلالات ذهنی، رفتاری یا احساسی
 • تهیه و اجرای برنامه ‌های درمانی
 • همکاری با پزشکان و یا مددکاران اجتماعی برای کمک به درمان بیماران

روانشناسان می ‌توانند تست‌ هایی مانند تست‌ های شخصیت، استعداد، آموزش حرفه‌ ای و اطلاعاتی را انجام دهند تا از این طریق بهتر با مراجعین خود ارتباط برقرار نمایند.

افرادی که برای این تست ‌ها به روانشناس مراجعه می ‌کنند، ممکن است برایشان بسیار مفید باشند، بخصوص اگر مطمئن نیستند چه نوع کاری از خدمات یک روانشناس برایشان مناسب است.

هدف روان شناس چیست؟

روانشناسان به دنبال درک و توضیح افکار، احساسات، عواطف و رفتار هستند. با توجه به موضوع مطالعه، روانشناسان از تکنیک هایی مانند مشاهده، ارزیابی و آزمایش استفاده می‌ کنند تا نظریه هایی درباره اعتقادات و احساساتی که بر عملکرد فرد تأثیر می گذارد، بسازند.

چه کسی باید به روان شناس مراجعه کند؟

شاید خیلی از افراد تصور کنند که کسانی باید یه این نوع متخصص مراجعه کنند که مشکلات روانی دارند و به نوعی از مشکلات روانی خود رنج می برند.

در این باره باید بگوییم که این تصور کاملا غلط است، فقط افرادی که مشکلات روانی و یا عصبی دارند، مراجعه کنندگان این نوع متخصصان نیستند، همه ی افراد می توانند به این متخصصان برای مشکلاتی که در زندگی خود دارند حتی افراد کاملا عادی نیز می توانند برای بهبود شرایط زندگی خود و با حتی ترک عادت های نامناسب خود به این پزشکان مراجعه کنند و از راهنمایی های آن ها بهره ببرند.

به روان شناس چه باید بگوییم؟

اگر قصد دارید از خدمات روانشناسی مانند گفتار درمان یا همان جلسات مشاوره استفاده کنید باید اصل صداقت را در نظر داشته باشید.

شما از مشاوره روان شناسی استفاده می کنید تا مشکلات خود را درمان کنید نه اینکه بر آنها بیفزایید! پس از انتخاب مشاور خود، تمام مشکلاتی که از آن رنج می برید را مطرح کنید تا هیچ نقطه تاریکی در ذهنتان باقی نماند.

برای مثال اگر از مشاوره روانشناسی بعد از ازدواج استفاده می کنید، باید به تمام مشکلاتی که با همسر خود دارید بپردازید و آنها را صادقانه مطرح نمائید تا با کمک مشاور بر مشکلات غلبه نمائید.

روانشناسان اغلب اطلاعات را جمع‌ آوری می ‌کنند و رفتار را از طریق تجربیات آزمایشگاهی، روانکاوی، یا روان ‌درمانی کنترل می‌ کنند.

همچنین آنها تست‌های شخصیت، عملکرد، استعداد و یا هوش را می ‌سازند.

آنها به دنبال الگوهای رفتاری یا روابط علت و معلولی بین رویدادها هستند و از این اطلاعات در هنگام آزمایش تئوری ‌ها در تحقیقات خود و یا درمان بیماران استفاده می ‌کنند.

بهترین روان شناس مشهد

کلینیک تخصصی مهر رضوی همواره در تلاش است تا با همکاری روانشناس های شناخته شده شهر مقدس مشهد بهترین خدمات رواشناسی را به شما مراجعه کنندگان گرامی ارائه نمایید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با واتساپ کلینیک در ارتباط باشید یا سوالات خود را از طریق فرم انتهای صفحه مطرح نمایید.


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها