LogoText500

خدمات تخصصی

دکتر روانپزشک که امروزه با نام دکتر مغز و اعصاب معرفی و شناخته می‌شود در زمینه درمان بیماری‌های روحی و روانی تخصص دارد. این پزشک به دلیل داشتن مدرک پزشکی می‌تواند جهت درمان بیماری‌های روحی_ روانی دارو تجویز کند.

در حال حاضر این نوع پزشک می‌تواند همانند پزشک عمومی در کنار روان‌درمانی معاینات فیزیکی و آزمایش را نیز انجام دهد. در ادامه به بررسی دقیق و کامل مفهوم روانپزشک می‌پردازیم و این حوزه را بطورکامل توضیح می‌دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

دکتر روانپزشک کیست؟

بطورکلی می‌توان گفت که روانپزشک، پزشک متخصصی است که در هر دو زمینه مسائل جسمی و مسائل روان طبابت می‌کند. البته لازم به ذکر است که تمرکز روانپزشک بطورمعمول بر روی مسائل روانشناختی و روانی فرد است.

روانپزشک در حال حاضر می‌تواند به‌عنوان بخشی از تیم سلامت روان با پزشک عمومی، مددکار اجتماعی، مشاور و پرستاران روان‌کاوی مشورت کند. البته روانپزشک می‌تواند در بسیاری از موارد با روان‌شناس نیز مشورت کند. اما با این وجود نباید این دو را باهم اشتباه گرفت. چراکه روان‌شناس مدرک پزشکی ندارد و اجازه تجویز دارو ندارد.

از دیگر تفاوت‌های میان روانشناس و روانپزشک می‌توان به این امر اشاره کرد که دستورکار روانپزشک راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روان است که توسط موسسه روان‌پزشکی آمریکا مطرح شده است. اما دستورکار روانشناس بطورمعمول DSM5 است و بر روی آزمایشات روان‌شناختی نظیر؛ پرسشنامه‌ی شخصیتی چندمحوری تکیه دارد. لازم به ذکر است که روانپزشک نسبت به دیگر پزشکان بیش‌تر در حوزه‌ی ارتباط میان بیمار و پزشک آموزش دیده و مهارت دارد. در حال حاضر روانپزشک درمان بیماران خود را بصورت سرپایی یا بستری در بیمارستان روانپزشکی انجام می‌دهد.

همانطور که بدون شک می‌دانید انواع اختلالات روانی بسیار گسترده و فراوان است که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

شایان ذکر است که روانپزشک علائم بیماری روانی را بطورکلی به دو صورت تشخیص می‌دهند که عبارتند از:

۱_ارزیابی تأثیر بیماری، آسیب فیزیکی یا مصرف مواد روی وضعیت روانی و رفتار فرد

۲_بررسی علائم با در نظر گرفتن سابقه‌ی زندگی فرد و یا شرایط و رخدادهای بیرونی نظیر؛ آسیب روحی یا خشونت

روش‌های درمانی روان پزشک

در حال حاضر دکتر روانپزشک با در نظر داشتن بیماری موردنظر از آزمایشات مختلف روانشناختی مختلف بهره می‌گیرد تا به این ترتیب بتواند علائم و شدت آن را تعیین کند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

 واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x