LogoText500

خدمات تخصصی

لورتا نوروفیدبک چیست؟

لورتا نوروفیدبک از روش های موثر درمان اختلالات روانپزشکی است، جهت شناخت بهتر درباره این روش ابتدا باید بدانید که درمان اختلالات روانپزشکی به روش نوروفیدبک در کلینیک تخصصی مهر رضوی چگونه انجام می شود سپس به توضیح موارد ذیل می پردازیم تا درک بهتری نسبت به این روش درمانی داشته باشید.

1- کاربرد تکنولوژی لورتا ( Loreta ) در امواج مغزی

2- لورتا نوروفیدبک ( Loreta Neurofeedback )

3- تجهیزات لورتا نوروفیدبک چیست؟

4- چه دلیلی دارد که به جای نوروفیدبک معمولی از لورتا نوروفیدبک استفاده نمایید؟

5- مشکلات استفاده از لورتا نوروفیدبک چیست ؟

6- مزایای استفاده از لورتا نوروفیدبک چیست؟

7- چک لیست مشکلاتی که در لورتا نوروفیدبک استفاده می شود چیست و چه مواردی را شامل می شود ؟

8- کدام مراکز در دنیا از لورتا نوروفیدبک استفاده می کنند ؟

کاربرد تکنولوژی لورتا ( Loreta ) در امواج مغزی

همانطور که در توضیح نوروفیدبک مشاهده نمودید، نوار مغزی (EEG) امواج مغزی را سطح جمجمه اندازه گیری می کند و سپس با کمک نرم افزار های مربوطه آن را با جامعه نرمال مقایسه نماییم و به عبارتی نقشه مغزی تهیه می کنیم و آن را تفسیر می کنیم.

در نقشه مغزی آن موج مغزی که در سطح جمجمه دریافت می شود و اندازه گیری می شود، الزاماً عملکرد سلول های عصبی ( نورون ها ) که دقیقاً زیر دستگاه قرار دارد نیست و ممکن است که برآیند عملکرد مناطق عصبی پایین تر مغزی باشد که به سطح جمجمه رسیده است.

چطور می توانیم منبع امواج مغزی را متوجه بشویم ؟

نوعی تکنولوژی در نقشه مغزی وجود دارد که به ما امکان تعیین مبداء و منبع موج دریافتی در سطح جمجمه را می دهد و به عبارتی تعیین موقعیت منبع امواج (Source Localized) اتفاق می افتد.

این نوع از تکنولوژی که منبع دقیق تولید امواج مغزی دریافتی در سطح جمجمه را مشخص کند لورتا یا به عبارتی دیگر Loreta Source Localization می گویند.

درواقع لورتا می تواند با کمک امواج مغزی یک تصویر ساختاری و یک نقشه سه بعدی از امواج مغزی انسان درست کند و عملکرد الکتریکی سلول های مغزی ( نورون ها ) را مشخص کند، که به آن Low resolution electromagnetic tomography می گویند که یک روش نوین برای مشخص نمودن فعالیت الکتریکی در مغز است.

دانش لورتا اولین مرتبه در سال 1994 در انسان توسعه پیدا نمود (تا قبل برروی حیوانات کار می شد) و به نوعی تلفیق نوار مغزی و دانش تصویر برداری مغزی می باشد، به طوری که در نتیجه خروجی آن می توان تصویری از مناطق مغزی فرد داشته باشیم .

نمونه تصویر تکنولوژی لورتا ( این تصویر با استفاده از امواج مغزی ساخته شده است )

لورتا نوروفیدبک ( Loreta Neurofeedback ) چیست ؟

با توجه به توضیحاتی که از لورتا در بالا ارائه شد می توان گفت که لورتا نوروفیدبک ( Loreta Neurofeedback ) نوعی تمرین نوروفیدبک می باشد که با تجهیزات و نرم افزارهایی که مجهز به تکنولوژی تشخیصی لورتا می باشد انجام می شود.

این نوع از نوروفیدبک در حال حاضر خاص ترین و جدیدترین و نوع نوروفیدبک یا به عبارتی edge of neurofeedback science می باشد.

در این نوع از نوروفیدبک، امواج سطح مغزی در هر لحظه ( تقریبا در هر ثانیه 250 مرتبه ) توسط دانش لورتا تعیین موقعیت می شوند و سپس با کمک فیدبک به سمت نرمال هدایت می شوند و سمت نرمال سازی پیش می روند.

در واقع لورتا نوروفیدبک انجام نوروفیدبک با استفاده از نقشه سه بعدی که توسط تکنولوژی لورتا از مغز تهیه شده است می باشد.

تجهیزات لورتا نوروفیدبک ( Loreta Neurofeedback ) چیست؟

در لورتا نوروفیدبک از تجهیزات سخت افزاری نقشه مغزی و نرم افزار چندین هزار دلاری نوروگاید جهت تفسیر لورتا و ارائه فیدبک که تطابق کامل با سخت افزار را داشته باشد، استفاده می شود.

در چه مواردی به جای نوروفیدبک ( Neuro feedback ) از لورتا نوروفیدبک ( Loreta Neurofeedback ) استفاده می شود؟

در مواردی که صرفا مشکل در شدت امواج در یک نقطه یا چند نقطه محدود مغزی خاص باشد ما توصیه به استفاده از نوروفیدبک معمولی می کنیم و در کودکان کم سن بهتر است که از نوروفیدبک معمولی استفاده شود .

مشکلات استفاده از لورتا نوروفیدبک چیست ؟

مزایای استفاده از لورتا نوروفیدبک چیست؟

لورتا برای درمان چه اختلالاتی کاربرد دارد؟

با توجه به چک لیستی که در خود نرم افزار وجود دارد امکان کار کردن لورتا نوروفیدبک بر روی اختلالات زیر وجود دارد، که در کلینیک تخصصی مهر رضوی مراجع با توجه به شدت علائمی که در خود احساس می کند، فرم را پر می کند.

لیست علائمی که امکان درمان لورتا نوروفیدبک ( Loreta Neurofeedback ) در آنها به طور خاص در نرم افزار قید شده است به شرح زیر است :

اوتیسم (ASD) ، بیش فعالی (ADHD) ، ضعف توجه (ADD) ، اضطراب ( Anxiety ) ، افسردگی ( Depression ) ، انگیزه پایین ( Low Motivation ) ، میگرن ( Migrance Headaches ) ، وسواس ( OCD ) ، درد مزمن ( Chronic Pain ) ، اختلال یادگیری ریاضی ( Dyscalcula- Problems Calculating ) ، اختلال یادگیری خواندن ( Dyslexia-Letter Reversal ) ، تکانشگری ( Impulsive Behaviors ) ، هذیان ( Delusional ) ، نوسانات خلقی ( Mood Swings ) ، مشکل در ادراک مسائل ( Anosognosia – Denial of a Problem ) ، مشکل در ترتیب و توالی شنیداری ( Auditory Sequencing Problem ) ، مشکل در تعادل ( Balance Problems ) ، دید مه آلود ( Blurred Vision ) ، مهارت های اجتماعی ضعیف ( Poor Social Skills ) ، مشکل عزت نفس ( Self-Esteem Problems ) ، کند خوانی ( Slow Reader ) ، مشکل در پیدا کردن لغات ( Word Finding Problems ) ، وزوز گوش ( Tinnitus ) ، اعتیاد ( Substance Abuse ) ، مشکل در درک فضایی ( Spatial Perception Problems )

اختلالات فوق به طور کامل در نزم افزار لورتا نوروفیدبک تعریف شده اند و با توجه به میزان شدتی که مراجع نسبت به آنها بیان می دارد آموزش آن مناطق مغزی و روابط مغزی انجام می شود .

نمونه ای از جلسه لورتا نوروفیدبک

1 … سخت افزار لورتا نوروفیدبک که در واقع همان دستگاه نقشه مغزی (qEEG) است

2 … کلاه لورتا نوروفیدبک که در واقع همان کلاه نقشه مغزی است

3 … صفحه مربوط به درمانگر که در آن تنظیمات مربوط به جلسه درمانی نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک اعمال می شود و وضعیت روند پیشرفت مراجع مشاهده می شود

4 … صفحه مربوط به ارائه فیدبک که مراجع این صفحه را مشاهده می نماید و با این می تواند آموزش به تنظیم امواج مغزی خود نماید

مراکزی در دنیا که از این روش درمانی استفاده می کنند؟

همانطور که گفته شد، لورتا نوروفیدبک دانش خاص و پر هزینه ای است عموما کشورهای ثروتمند از این دانش استفاده می کنند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید مراکزی که از تکنولوژی لورتا نوروفیدبک استفاده می کنند را پیدا کنید ولی به طور مثال می توانید لینک های زیر چک نمایید .

– کلینیک Thomas house که در انگلیس و آمریکا خدمات لورتا نوروفیدبک را ارائه می دهد ( مشاهده وب سایت )

– موسسه IFEN که در اروپا و آلمان آموزش z-score نوروفیدبک را به عنوان موفق ترین روش شناخته شده نورفیدبک در دنیا آموزش می دهد ( مشاهده وب سایت ) 

– مرکز نوروفیدبک و تحریک مغزی لندن ( London’s EEG, Neurofeedback and Brain Stimulation Centre ) ( مشاهده وب سایت

– مرکز نوروفیدبک و رواندرمانی تورنتو ( Toronto Neurofeeback & Psychotherapy center ) ( مشاهده وب سایت )

– مرکز نوروفیدبک دالاس ( The NeuroFeedback Center Dallas ) ( مشاهده وب سایت )

– مرکز پیشرفت مغز سنگاپور ( Brain Enhancement Center ) ( مشاهده وب سایت

– مرکز کودکان نیویورک ( The Children’s Center ) ( مشاهده وب سایت )

– دکتر بیرمنگهام در کانادا ( Dr. Birmingham ) ( مشاهده وب سایت

– مرکز نوروفیدبک Chiang Mai در تایلند ( مشاهده وب سایت )

– مرکز تخصصی مهر رضوی در شهر مشهد – ایران ( مشاهده وب سایت )

– …

منبع: مرکز توانبخشی وصال

بیشتر بخوانید:

نوروفیدبک چیست؟

تفاوت نوروفیدبک و لورتانوروفیدبک

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x