کلینیک تخصصی نوروفیدبک مهر رضوی

نوروفیدبک نوعی روش درمانی جدید و موثر است که در کلینیک تخصصی مهر رضوی اغلب افرادی که تحت درمان با روش نوروفيدبک قرار می‌گیرند، درگیر اختلالات روانپزشکی هستند

روش درمانی نوروفیدبک

در روش درمانی نوروفیدبک ابتدا از شما یک نوار مغز با روش ClinicalQ یا یک نقشه رنگی مغز QEEG گرفته می شود سپس ارزیابی های بالینی مکمل نیز صورت می پذیرد تا مشخص گردد که کدام نواحی مغز دچار کم کاری یا پرکاری گردیده که در شما مشکل ایجاد نموده و یا به عبارتی تشخیص داده شود آیا مشکلی وجود دارد یا صرفا نگرانی شخصی شماست؟

بعد از اتمام ارزیابی نقاطی از مغز که احتیاج به تقویت دارند مشخص می شود و برای درمان نواحی شناسایی شده الکترودهای نوروفیدبک روی پوست سر در مکان مشخص شده قرار داده می شود و فرآیند تقویت توسط سیگنال های مشخص شده شروع می شود.

به عنوان مثال اگر سیگنال های (امواج مغزی) مرتبط با تمرکز در فرد دچار ضعف شده باشد، با تقویت این سیگنال ها قدرت تمرکز فرد نیز بهبود می یابد و به مرور طی جلسات درمانی متعدد تمرکز فرد در کارهایش بهتر شود.

در مورد سایر سیگنال های مغزی هم به همین صورت اقدام می شود برای تقویت حافظه و یادگیری، کاهش بی قراری و اضطراب و درمان افسردگی و سایر اختلالات روانپزشکی نیز اگر سیگنال ها مرتبط با هر کدام تقویت شود انتظار می رود که هر یک از مهارت های ذکر شده بهبود یابد.

سیگنال های مغزی (امواج مغزی) پویا هستند و مدام در حال افزایش و کاهش هستند زمانی که امواج مغزی به اندازه مطلوب بالا می روند تصویری که در مانیتور مرکز درمانی جلو شما هست شروع به حرکت می کند و در زمانی که سیگنال ها از حد مطلوب پایین تر می آیند تصویر که حکم تقویت کننده را برای سیگنال های مغزی دارد بی حرکت می شود تا زمانی که مجدد سیگنال در موقعیت مطلوب تعریف شده قرار بگیرد.

نحوه تاثیر نوروفیدبک

مغز یک عضو حیرت انگیز است و طی پروسه درمان مغز حرکت تصویر را با موقعیت امواج مغزی خود هماهنگ می کند و متوجه می شود که اگر حرکت تصویر را به عنوان تقویت کننده می خواهد باید سیگنال در موقعیت نرمال قرار گیرد، این امر آنقدر تکرار می شود تا سیگنال در موقعیت نرمال قرار گیرد و فعالیت مرتبط با آن بهبود می یابد.

درمان به روش نوروفیدبک به همین آسانی انجام می شود به عبارتی الگوی سالم امواج مغزی توسط نوروفیدبک تقویت می شود و در ادامه این نکته قابل توجه است که آموزش مکرر مغز احتمال توانایی شما را برای بهبودی مهارت های ذهنی بدون دستگاه افزایش می دهد.

سوالات رایج

 • آیا نوروفیدبک برای من موثر است؟

با روش درمانی نوروفیدبک اغلب مردم می توانند امواج مغزی غیر نرمال خود را اصلاح نمایند و بسیاری از اختلالات مغزی نظیر افسردگی، اضطراب و بیش فعالی معمولا پاسخ خوبی به این روش درمانی می دهند.

نوروفیدبک در واقع فرآیند هنجارسازی امواج مغزی در ناحیه به خصوصی از مغز است که حالات مختلف و عملکردهای شناختی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • نوروفیدبک در چند جلسه انجام می شود؟

نوروفیدبک بر پایه روش های یادگیری است و سرعت یادگیری هر شخص منحصر بفرد است و بعضی اشخاص نسبت به دیگران سریع تر جواب می دهند، به طور کلی تعداد جلسات ممکن است بین 60-15 جلسه و یا بیشتر که بستگی به شدت بیماری دارد متغییر باشد.

 • فواید نوروفیدبک

این یک روش درمانی بدون درد و دارو با تاثیری طولانی مدت می باشد که در بسیاری موارد با گذراندن یک دوره درمانی اختلال تحت درمان به صورت دائمی برطرف می شود

 • کاربردهای نوروفیدبک

نوروفیدبک برای درمان دامنه گسترده ای از اختلالات رفتاری مغز بکار می رود، از بین مقالات زیادی که کاربرد نوروفیدبک را گزارش نموده اند، می توان به کاربرد آن در درمان اعتیاد، بیش فعالی، اختلالات اضطرابی، اوتیسم، سندرم خستگی مزمن، اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری، خراب کاری، صرع، اختلالات یادگیری، میگرن، اختلالات خلق و خویی نظیر افسردگی اشاره کرد.

 • عوارض جانبی نوروفیدبک

از آنجایی که روش درمانی نوروفیدبک یک روش غیرتهاجمی محسوب می شود بر همین حسب برای این روش درمانی هیچ عارضه ای مشخص نشده و از آن تحت عنوان یک روش امن یاد می شود.

 • عوارض نوروفیدبک در کودکان

تا کنون عوارض جانبی خاصی برای این روش درمانی مطرح نیست و با خیالی آسوده می توانید برای اختلالات روانشناختی کودکان از این روش استفاده نمایید.

 • هزینه ها و پوشش های بیمه درمانی

انجام جلسات درمانی نوروفیدبک با توجه به شرایط بیمار ممکن است تغییر داده شود لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه جلسات با واتساپ کلینیک در ارتباط باشید.

در حال حاضر افرادی که تحت پوشش بیمه های تکمیلی می باشند در صورتی که بیمه آنها خدمات حیطه نوروفیدبک را تحت پوشش قرار دهند، می توانند جهت پرداخت هزینه های درمانی خود از بیمه تکمیلی که تحت پوشش آن هستند استفاده نمایند.

درمان اختلالات مغزی با نوروفیدبک

با پیشرفت علم عصب شناسی، امروزه جهت درمان بسیاری از بیماری ها و اختلالات عصبی از نوروفیدبک استفاده می شود. در ادامه به تعدادی از رایج ترین آنها می پردازیم.

 • درمان اختلال نقص توجه یا بیش فعالی

عملکرد نادرست لوب پیشانی راست علت اختلال نقص توجه یا بیش فعالی (ADHD) می باشد، که علائم و نشانه های این اختلال شامل بی توجهی، حواس پرتی، بیش فعالی و بی علاقگی شدید می شود.

درمان نوروفیدبک نوعی رویکرد توانبخشی برای درمان آن است و هدف این درمان عادی سازی رفتار مغز بدون وابستگی به دارو یا رفتار درمانی می باشد.

در گذشته برخی داروها برای درمان بیش فعالی مورد استفاده قرار می گرفت اما پزوهش های اخیر نشان داده که اغلب این داروها تاثیر چشمگیری در درمان بالینی ADHD در بسیاری از کودکان نداشته است.

همچنین این داروها عوارضی مانند اضطراب، تحریک پذیری، درد شکم، کاهش اشتها، بی خوابی و سردرد را نیز به همراه داشتند، این در حالی است که استفاده از نوروفیدبک برای بهبود طولانی مدت این اختلال مناسب می باشد.

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال ADHD یا بیش فعالی در مقایسه با افراد عادی فعالیت امواج مغزی کندتر (تتا) و فعالیت بتا کمتری دارند، به همین دلیل برای درمان این اختلال هدف اصلی کاهش فعالیت مغز در باند تتا و افزایش فعالیت آن در باند بتا خواهد بود و اغلب برای کاهش بیش فعالی موثر واقع می شود. (ادامه مطلب)

 • درمان اختلال اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی اغلب به عنوان غیرقابل تحمل ترین بیماری روانی شناخته می شود، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی عوارضی مانند توهم های شنوایی، بی قراری، عضلات غیر قابل انعطاف، گیجی، هذیان و افسردگی هستند.

پژوهش های متعددی تاثیر مثبت درمان نوروفیدبک برای بهبود این بیماری را نشان داده است، به نحوی که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی قادر به تنظیم فعالیت مغز خود در فرکانس های خاص می باشد.

 • درمان بی خوابی

بی خوابی به عنوان یکی از اختلالات بسیار همه گیر هست که نخستین نشانه های بهبود در بیمارانی که تحت درمان نوروفیدبک قرار گرفتند تغییر و بهبود الگوی خواب آنها است. (ادامه مطلب)

 • درمان اختلالات یادگیری

یکی از تغییرات بزرگی که نوروفیدبک ایجاد کرده درمان اختلال یادگیری کودکان است، این اختلالات اغلب در سنین مدرسه به نحوی مشاهده می شود، که مبتلایان در خواندن و املای کلمات دچار مشکل اند، همچنین کودکانی که با اختلالات محاسبه مواجه هستند که قادر به درک و حل مسائل ریاضی نیستند نیز می توانند با این روش درمان شوند.

 • درمان اعتیاد به مواد مخدر

نوروفیدبک روشی مناسب برای ترک اعتیاد به مواد مخدر است زیرا وسوسه و میل به مواد مخدر را در بیماران معتاد به کوکائین و… همچنین سایر موارد مانند الکل و حتی بازی های رایانه ای کاهش می دهد.

 • درمان اوتیسم

نوعی اختلال عصبی رشدی در کودکان است که تا بزرگسالی باقی می ماند، تحقیقات نشان داده اند که علائم مرتبط با اوتیسم با فعالیت زیاد دلتا/تتا مرتبط اند و برای درمان کودکان مبتلا به اوتیسم کنترل نسبت امواج تتا آلفا و در عین حال افزایش موج بتا اثربخشی مطلوبی دارد.

 • درمان صرع

برای بسیاری از بیماران مبتلا به صرع در جهان درمان دارویی کم اثر بوده در حالی که نوروفیدبک به عنوان یک درمان جایگزین برای این بیماری عملکرد مطلوبی داشته است.

نتایج تحقیقات بر روی درمان صرع با استفاده از نوروفیدبک نشان داده است که درمان مداوم SMR می تواند میزان تشنج را در صرع شدید و کنترل نشده کاهش دهد. (ادامه مطلب)

نوروفیدبک همچنین برای درمان موارد دیگری مانند افسردگی، اضطراب، دردهای مزمن، آسیب های پس از سکته های مغزی، وسواس، وسواس تقارن و اختلالات خوردن می تواند موثر باشد.

ویرایش شده

مباحث تخصصی درباره نوروفیدبک

نحوه عملکرد نوروفیدبک

نورون های مغزی انسان، حاوی اطلاعاتی غنی در مورد فعالیت های عصبی هستند و با فعال شدنشان، پالس های الکتریکی را تولید می کنند. از طریق قرار دادن الکترودها بر روی پوست سر، می توان فعالیت الکتریکی مغز که به EEG معروف است را ثبت کرد. EEGها توسط نوع خاصی از فعالیت همزمان نورون ها که به آن ها نورون های هرمی گفته می شوند، تولید می شوند و در نتیجه خروجی الکتریکی آن ها، در نواحی زیر پوست، جایی که الکترودها در آن قرار دارند، منعکس می شود.

الگوهای مختلف فعالیت الکتریکی، که به عنوان امواج مغزی نیز شناخته می شوند، با دامنه و فرکانس های مختلف قابل تشخیص هستند. فرکانس نشان دهنده سرعت نوسان امواج است که با تعداد امواج در ثانیه (Hz) اندازه گیری می شود، در حالی که دامنه نشان دهنده قدرت این امواج است که با میکروولت (μV) اندازه گیری می گردد.

فرکانس های مختلف امواج مغزی در چهار دسته قابل دسته بندی اند که به ترتیب شامل دلتا (کمتر از 4 هرتز)، تتا (4-8 هرتز)، آلفا (8-13 هرتز)، بتا (13-30 هرتز) و گاما (30-100 هرتز) می شوند و هر کدام نشان دهنده یک عملکرد فیزیولوژیکی خاص هستند.

 • امواج دلتا در سیگنال EEG زمانی که فرد خواب است، شکل می گیرند.
 • امواج تتا زمانی که فرد بیدار اما خواب‌آلود است، رقم می خورند.
 • امواج آلفا زمانی که فرد آرام است و ماهیچه ‌هایش شل هستند، مانند لحظات مدیتیشن و استراحت ایجاد می گردد.
 • امواج بتا در هنگام بیداری و هوشیاری کامل فرد مشاهده می‌ شود.
 • امواج گاما زمانی مشاهده می شود که فرد در حال فعالیتی سنگین مانند تلاش برای حل یک مشکل است. با این حال، تفاوت هایی در تعریف محدوده دقیق مولفه های فرکانس در مطالعات مختلف نشان داده شده است.

همچنین هر کدام از اجزای فرکانس دارای زیرمجموعه هایی نیز هستند. به عنوان مثال،

 • به فرکانس های میان 13-15هرتز، که به ریتم حسی-حرکتی(SMR) مربوط می شود، بتای پایین می گویند.
 • برخی از مطالعات نشان اده اند که فرکانس آلفا نیز دو زیر مجموعه دارد: آلفای پایین که در محدوده 8 تا 10 هرتز و آلفای بالایی در محدوده 10 تا 12 هرتز قرار می گیرد.
 • در برخی مطالعات برای فراکنس آلفا حتی تا 3 زیر مجموعه نیز نشان داده شده است. این تعاریف نشان می دهد که آلفای بالا و پایین رفتارها و عملکردهای متفاوتی از خود نشان می دهند. اعتقاد بر این است که آلفای پایین مربوط به یادآوری کنش در حافظه معنایی است که در مورد آلفای بالا صدق نمی کند.

انواع روش های درمان با نوروفیدبک

عصب شناسان و روانپزشکان مهتقدند که 7 نوع نوروفیدبک برای درمان اختلالات مختلف وجود دارد که در ادامه به ذکر هر یک از این 7 موارد می پردازیم.

 • نوروفیدبک فرکانس/قدرت

پرکاربرد نوع نوروفیدبک، نوروفیدبک فرکانس/قدرت می باشد. این تکنیک نوروفیدبک گرافی، معمولا شامل استفاده از 2 تا 4 الکترود سطحی است که گاهی نیز با عنوان “نوروفیدبک سطحی” شناخته می شود. این روش برای تغییر نوسانات یا سرعت امواج مغزی خاص در مکان ‌های خاص مغز که در درمان ADHD، اضطراب و بی‌خوابی اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • نوروفیدبک بالقوه سطحی آرام

دومین نوع از نوروفیدبک، نوروفیدبک بالقوه سطحی آرام یا SCP-NF است که به منظور تشخیص جهت پتانسیل های کند سطح مغز، در راستای درمان ADHD، صرع و میگرن به کار گرفته می شود.

 • نوروفیدبک کم انرژی یا LENS

سیستم نوروفیدبک کم انرژی یا LENS، سومین نوع است که می تواند سیگنال های الکترومغناطیسی ضعیفی را برای تغییر امواج مغزی بیمار، ارسال می کند. این شکل از نوروفیدبک گرافی، اغلب برای درمان آسیب ‌های مغزی، ADHD، بی‌خوابی، فیبرومیالژیا، سندرم پای بی ‌قرار، اضطراب، افسردگی و عصبانیت کاربرد دارد.

 • نوروفیدبک هموآنسفالوگرافی یا HEG

نوروفیدبک هموآنسفالوگرافی یا HEG، نوع چهارمی است که می تواند فیدبک هایی را در مورد جریان خون در مغز بیمار، برای درمان میگرن ارائه دهد.

 • نوروفیدبک زنده

نوروفیدبک زنده با امتیاز Z، نوع دیگری از نوروفیدبک گرافی است که به طور خاص، برای درمان بی خوابی استفاده می گردد. در این نوع نوروفیدبک، فعالیت های الکتریکی مغز، به یک پایگاه داده سیستماتیک برای ارائه بازخورد مداوم تبدیل می گردد.

 • توموگرافی الکترومغناطیسی

توموگرافی الکترومغناطیسی با وضوح پایین یا LORE-TA، که شامل استفاده از 19 الکترود برای نظارت بر فاز، توان و انسجام می گردد، سومین نوع از نوروفیدبک است. این تکنیک نوروفیدبک اغلب در درمان اختلالات مهمی چون اعتیاد، افسردگی و اختلال وسواس فکری اجباری کاربرد دارد.

 • تصویربرداری شدید مغناطیسی عملکردی

تصویربرداری شدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) را می توان جدیدترین نوع نوروفیدبک دانست که به منظور تنظیم فعالیت مغز بر اساس بازخورد فعالیت ها در نواحی غیر سطحی و عمیق، کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید:

لورتا نوروفیدبک چیست؟

تفاوت نوروفیدبک و لورتانوروفیدبک


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها