درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک

برای همه پیش آمده که نتوانیم به درستی بخوابیم و مشکلاتی مانند از خواب پریدگی و … داشته باشیم، اگر این مشکلات مانند بی خوابی، بد خوابی، از خواب پریدگی و … در کوتاه مدت از بین نرود باید به طور جدی به این مسئله نگاه کرد زیرا اگر فرد کمتر از ساعت عادی یا بیشتر از این ساعت در شبانه روز بخوابد دچار اختلالات خواب می شود

که حتما عوارضی برای آن به وجود می آید. به طور کلی اختلال خواب شرایط و مواردی هستند که بر خوب خوابیدن فرد تاثیر می گذارد.

بی خوابی یکی از انواع اختلال خواب

یکی از شایع ترین انواع اختلال خواب، بی خوابی که خود شامل چند نوع است:

  • مشکل داشتن در شروع خواب : در این نوع اختلال فرد ساعت های طولانی در تختخواب می ماند تا خوابش برود.
  • مشکل داشتن در تداوم خواب : در این نوع اختلال فرد در همان ابتدا به خواب می رود اما چندین دفعه از خواب بیدار می شود.
  • زود بیدار شدن : در این نوع اختلال فرد زود می خوابد اما در زمانی که هنوز بدنش به خواب نیاز دارد بیدار می شود.

پرخوابی بیمار گونه یکی دیگر از انواع اختلال های خواب

فردی که به این اختلال دچار می شود دائما احساس خواب آلودگی در طول روز و شب ها می کند و به مرور زمان حتی نمی تواند کوجک ترین کارهایش را انجام دهد چون وقتی یک فرد خواب آلود است تمرکزی ندارد دائم کسل و خسته می باشد.

اختلال ریتم خواب و بیداری یا سیرکادین یکی دیگر از انواع اختلالات خواب

کسی که به این نوع اختلال خواب دچار می شود نظم در ساعات خوابش به هم می ریزد و فرد مبتلا به این نوع اختلال خواب ساعت مشخصی برای خوابیدن یا نیاز به خواب داشتن ندارد.

علت به وجود آمدن اختلالات خواب در فرد چه چیزهایی می تواند باشد؟

ابتدایی ترین علت به وجود آمدن اختلالات خواب نامنظم بودن ساعت های خواب می باشد. به عنوان مثال فرد ساعت مشخصی نمی خوابد و بیدار نمی شود. به عبارتی دیگر فرد یک شب زود می خوابد و شب دیگر دیر می خوابد که ادامه این روند باعث ایجاد اختلال در خواب می شود.

یکی دیگر از علت های به وجود آمدن اختلالات خواب در فرد مصرف کردن دارو های مختلف می باشد. که شایع ترین آن داروهایی هستند که خواب آور هست و فرد بیمار در طول روز نیز احساس خواب آلودگی دارد.

آخرین علت به وجود آمدن اختلالات خواب اختلال های روحی و روانی مانند استرس و اضطراب می باشد که خوابیدن فرد را مختل می کنند. و با درمان اضطرابتان اختلال حواب شما نیز برطرف شود.

درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک

روش نوین نوروفیدبک که امروزه برای انواع اختلالات روحی و روانی به وجود آمده است برای اندازه گیری، کنترل و آموزش امواج مغزی می باشد و هدف این روش کمک کردن به افزایش توانایی های افراد در تنظیم عملکرد های مغزی شان می باشد. این روش درمانی بدون دارو و عوارض جانبی می باشد و تنها با آموزش دادن مغز درمان انجام می شود.

دستگاه آر تی ام اس یکی از روش های جدید درمان اختلالات خواب است و در این روش پزشک یا روانپزشک خوب می تواند با اتصال مسالی ابزار ها و سیم هایی مخصوص روی پوست سر میدان مغناطیسی ایجاد کند که طی آن امواج مغناطیسی به بخش مغزی برسد.

در نهایت با تحریکات مغزی تمامی اختلالاتی که در روند طبیعی عملکرد مغزی رخ داده است، برطرف می شود و با بهبود عملکرد مغز اختلالات خواب برطرف می شود، زیرا بخش هایی از مغز که عهده دار تنظیم خواب هستند عملکرد طبیعی خود را از سر می گیرند.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی – رفتاری بی خوابی (CBT) به کنترل و یا محدود کردن افکار منفی که فرد را بیدار نگه می‌دارد کمک می‌کند و به صورت کلی به عنوان اولین قدم برای درمان بی خوابی شناخته می‌شود.

دارو درمانی:

داروهای خواب به خوابیدن بهتر و یا بیدار ماندن کمک می‌کند

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها