تفاوت نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک

تفاوت نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک

نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک روش های درمانی مشابهی هستند که در نحوه عملکرد و انجام آن ها دارای تفاوت های جزئی می باشد که در جدول زیر برخی از آن ها را مقایسه کرده ایم

نوروفیدبک معمولیلورتا نوروفیدبک
تمرین 19 نقطه مغزی به صورت همزمان
اصلاح روابط بین نقاط مغزی
ایجاد یک نقشه از عملکرد امواج مغز در هر جلسه درمانی
اصلاح امواج مغزی به سمت نرمال با توجه به داده های نقشه مغزی
امکان تلفیق با درمان های توانبخشی شناختی کامپیوتری
امکان استفاده همزمان با داروهایی که در شدت امواج مغزی تغییر ایجاد می نمایند
توصیه شده برای کودکان زیر 8 سال
کمک به کنترل تشنج مقاوم به درمان
کمک به کاهش نشانه های اوتیسم
بهبود توجه و تمرکز
درمان بیش فعالی
کمک به درمان اختلال یادگیری (SLD)
کمک به درمان فوبیا
کمک به درمان اضطراب
کمک به درمان وابستگی های دارویی، مخدر و جنسی
کمک به درمان میگرن
  • تمرین 19 نقطه مغزی به صورت همزمان

از آنجایی که در لورتا نوروفیدبک از کلاه نقشه مغزی استفاده می شود، نرم افزار این امکان را به ما می دهد تا از هر 19 نقطه به طور همزمان برای فیدبک استفاده نماییم. 

  • اصلاح روابط بین مغزی

اصلاح روابط مغزی نیازمند تعداد الکترود زیاد و نرم افزار خاص جهت تفسیر آن می باشد که این امر صرفا با لورتا نوروفیدبک امکان پذیر است، زیرا در نوروفیدبک معمولی ما یک تا حداکثر چهار الکترود می توانیم داشته باشیم، همچنین نرم افزار دستگاه های نوروفیدبک معمولی امکان تفسیر روابط بین نقاط مغزی ندارند.

  • ایجاد یک نقشه از عملکرد امواج مغز در هر جلسه درمانی

در نرم افزار لورتا نوروفیدبک ابتدا یک نقشه از مغز ایجاد می کند و سپس با توجه به تنظیمات مشخص شده درمان شروع می شود. (نقشه مغزی یا qEEG چیست؟)

  • اصلاح امواج مغزی به سمت نرمال با توجه به داده های نقشه مغزی

از آنجایی که نرم افزار لورتا نوروفیدبک به نرم افزار نقشه مغزی متصل است در هر لحظه به صورت اتوماتیک افزایش و کاهش شدت امواج مغزی را تنظیم می کند و به سمت نرمال هدایت می نماید.

  • امکان تلفیق با درمان های توانبخشی شناختی کامپیوتری

سخت افزار نوروفیدبک معمولی امکان اتصال به نرم افزار های معتبر بین المللی مانند کاپیتان لاگ و اسمارت مایند را دارد که باعث می شود فرد علاوه بر استفاده از فیدبک های امواج مغزی به طور همزمان بتواند از تمرین های توانبخشی شناختی مانند تمرین های بهبود حافظه، تمرین های ذهنی بهبود توجه ، تمرین های تقویت ریاضی و یا تمرین های شنیداری استفاده نماید.

  • امکان استفاده همزمان با داروهایی که در شدت امواج مغزی تغییر ایجاد می نمایند

بعضی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی و بعضی از داروهای بهبود توجه مانند ریتالین و یکسری از داروهای کاهش اضطراب و بهبود خواب باعث کاهش یا افزایش شدت بعضی از امواج مغزی می شود از آنجایی که لورتا نوروفیدبک به صورت پیش فرض امواج را به سمت نرمال هدایت می کند استفاده از نوروفیدبک معمولی در این شرایط توصیه می شود.

  • توصیه شده برای کودکان زیر 8 سال

از آنجایی که دانش لورتا نوروفیدبک هنوز بسیار جدید می باشد و تعداد مقالات و منابعی که این روش از درمان را بررسی نموده اند کافی نیست، برای کودکان توصیه به استفاده از نوروفیدبک معمولی می شود که منابع به اندازه کافی آن را حمایت می کنند .

  • کمک به کنترل تشنج مقاوم به درمان

داروهای درمان تشنج، داروهایی هستند که باعث افزایش امواج سریع در سطح جمجمه می شوند و عموماً این افراد با توجه به مصرف دارو امواج سریع بیشتر از نرمالی دارند، لذا لورتا نوروفیدبک که به طور اتوماتیک باعث نرمال شدن شدت امواج می شود در درمان تشنج نه تنها نمی تواند مفید باشد بلکه می تواند با کاهش امواج سریع حتی برای این مشکل خطرناک نیز باشد. لذا با توجه به مقالات متعددی که وجود دارد در مشکل تشنج تنها استفاده از نوروفیدبک معمولی توصیه می شود.

  • کمک به درمان اختلال یادگیری (SLD)

مقالات متعدد عملکرد شبکه ای مغز را در یادگیری تایید کرده اند، لذا بهترین توصیه در درمان اختلالات یادگیری استفاده از لورتا نوروفیدبک می باشد که می تواند باعث ارتقا عملکرد شبکه ای مغز شود .

  • کمک به درمان فوبیا

در اختلالات ترسی مرضی مشکل در عملکرد آمیگدال مطرح می شود و این نقطه از مغز صرفا با لورتا نوروفیدبک قابل آموزش و تمرین است، هرچند که مقالات مختلفی نیز تاثیر نوروفیدبک معمولی را در کاهش اضطراب نشان داده اند.

منبع: مرکز توانبخشی وصال


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها