درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک

درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک

برای تمامی ما این مشکل پیش آمده است که در زمانی، حتی کوتاه نتوانستیم بخوابیم و مشکلاتی مانند بی خوابی و خواب پریدگی دامن‌گیر ما شده است. اگر این مشکلات در کوتاه مدت از بین نروند و علائم آنها ناپدید نشود، باید به صورت جدی به این مشکلات‌ همچون بی‌خوابی، بد‌خوابی، از خواب پریدگی و… نگاه کرد. این روزها درمان نوروفیدبک یکی از بهترین روش های درمانی شناخته شده است. با ما همراه باشید تا با نحوه درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک آشنا شوید.

توجه نکردن به این اختلالات در طولانی مدت می‌تواند دچار بروز مشکلات جسمانی و روانی شود. هر انسان معمولی در طول شبانه روز به صورت میانگین باید هفت الی هشت ساعت خواب داشته باشد، هر چه این مقدار کم یا زیاد شود نشان دهنده اختلال و مشکلی در خواب است. زیرا مغز و بدن نیاز دارند تا با خوابیدن به استراحت بپردازد. اختلالاتی که مربوط به خواب هستند در زندگی فرد بسیار تاثیر می‌گذارند. ممکن است زندگی فرد را مختل کند. 

فهرست مطالب

اختلال خواب چیست؟ 

هر کسی که در طول روز نتواند استاندارد میانگین خواب را داشته باشد. یعنی در شب نتواند هشت ساعت را بخوابد تا بتواند انرژی لازم برای فعالیت‌های خود را تامین کند، اگر چنانجه فردی از این میانگین کمتر و یا بیشتر بخوابد فرد درگیر و دچار اختلال خواب است. این اختلال در صورت درمان به موقع می‌تواند فرد را از زندگی‌ و انجام امور زندگی باز بگذارد. اگر چنانچه علائم این اختلال نادیده گرفته شود رفته رفته مشکلات بیشتری دامن‌گیر مراجعه کننده می‌شود.

به صورت کلی اختلال خواب به کم یا زیاد خوابیدن، بیداری مکرر از خواب، نرفتن به خواب عمیق و سنگین گفته می‌شود. اگر چنانچه فردی بخوابد و با یکی از موارد بالا از خواب بیدار شود آن فرد در تمام روز به خاطر این اتفاق کسل و خسته است. این خستگی و کسل بودن علاوه‌بر‌این که بر روی زندگی فرد تاثیر بسیاری می‌گذارد بلکه بر روی رفتار وخلق خوی افراد نیز تاثیر می‌گذارد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن اختلال در خواب می‌شود استرس و اضطراب است که مهم‌ترین عامل در به وجود آوردن این اختلال هستند.

انواع اختلال خواب

1-بی خوابی

آیا بی خوابی نوعی اختلال خواب است؟ یکی از شایع‌ترین موارد در اختلال خواب، بی خوابی می‌باشد که شامل چندین نوع است:

  • مشکل داشتن در شروع خواب

این نوع از اختلال موجب می‌شود که فرد مدت زمان طولانی در رخت و خواب منتظر بماند تا خوابش ببرد.

  • مشکل داشتن در تداوم خواب

در این نوع از اختلال فرد در همان لحظات ابتدایی به خواب می‌رود و مکررا از خواب بیدار می‌شود.

  • مشکل زود بیدار شدن از خواب

در این نوع از اختلال شخص می‌خوابد ولی در زمانی که هنوز بدن به خواب نیاز دارد از خواب بیدار می‌شود.

2-آپنه خواب

در صورتی که در طول خواب فرد با وقفه‌های تنفسی مواجه شود، این ممکن است نشان‌دهنده آپنه خواب باشد. آپنه خواب وقتی اتفاق می‌افتد که راه هوایی فوقانی به طور کامل یا جزئی مسدود شده باشد، و به دلیل این مسدودیت، تنفس فرد به مدت کوتاه متوقف شود. این وقفه‌های تنفسی می‌توانند به صورت منظم در طول شب رخ دهند و باعث بیدار شدن فرد می‌شوند. این موضوع می‌تواند به طور جدی تأثیرگذار باشد، زیرا باعث کاهش میزان اکسیژن در بدن می‌شود.

آپنه خواب می‌تواند منجر به احساس خواب‌آلودگی شدید در طول روز شود و علاوه بر این، این اختلال ممکن است با افزایش فشار خون، افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی همراه باشد. اگر شما یا کسی دیگر علائم آپنه خواب را تجربه می‌کنید، مهم است که به تخصصیترین پزشکان مراجعه کرده و ارزیابی و درمان مناسب را دریافت کنید. این اختلال با تشخیص و درمان مناسب قابل کنترل و بهبود است.

3-خر و پف

خروپف در حین خواب، می‌تواند برخی افراد را نگران کند. این پدیده به صورت کلی به واکنش های حرکتی مواقع خواب اطلاق می‌شود که به صورت خودکار و بدون اراده اتفاق می‌افتد. خرناس کشیدن یا خروپف، غالباً با تولید صداهای وحشتناک یا ناخواسته همراه است. خروپف خود می‌تواند یک پدیده طبیعی و بی‌خطر باشد. اما در برخی موارد، ممکن است به عنوان علامتی از مشکلات خواب جدی‌تر نظیر آپنه خواب باشد. آپنه خواب یک اختلال خواب است که هنگام خواب، تنفس به صورت کوتاه‌مدت متوقف می‌شود.

اگر خروپف باعث ایجاد ناراحتی یا اختلال در خواب می‌شود، یا اگر افراد اطراف نیز از این سر و صدا ناراحت می‌شوند، ممکن است نیاز باشد که شخص به متخصص خواب (مثل اختصاصی خواب‌پزشک) مراجعه کند. این تخصصی‌ترین پزشکان می‌توانند با انجام ارزیابی‌های مشخص و ارائه راه‌حل‌های مناسب، به بهبود مشکلات خواب کمک کنند.

4-اختلال تنفسی حین خواب

بسیاری از پزشکان بر این باورند که زمانی که فرد به خواب می‌رود عضلات بدن شل شده و به استراحت می‌پردازد. یکی از این عضلاتی که در زمان خواب به استراحت می‌پردازد در ناحیه حلق است. در زمان استراحت این ماهیچه شل می‌شود. مسیر عبور هوا باریک می‌شود. در نتیجه باریک شدن مسیر عبوری هوا درهنگام خواب تنفس با صدا و خروپف همراه می‌شود.

کسانی که دچار چنین مشکلاتی هستند و دائما در طول شبانه روز خروپف می‌کنند، باید برای رفع این مشکل اقدام کنند. زیرا مسیر ورودی تنفس در این افراد برای ثانیه‌ایی بسته می‌شود که با یک خرناس و تنفس ناگهانی این مسیر را باز می‌کنند.همچنین باید بدانید کسانی که دچار چنین اختلالی هستند هیچ گاه خواب پیوسته و نرمالی ندارند.
این اختلال موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود. زیرا زمانی که تنفس مختل می‌شود. هوای کافی و اکسیژن در خون کاهش پیدا می‌کند. این اختلال را می‌توان با تکنولوژِی نوروفیدبک درمان نمود. اینکه نحوه درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک چگونه انجام می شود، را در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت.

5-پرخوابی

آیا پرخوابی هم گونه یکی دیگر از انواع اختلال های خواب محسوب می شود؟ کسانی که به اختلال پر خوابی دچار هستند در تمام مدت از خواب آلودگی و احساس نیاز به خواب رنج می‌برند. این اختلال موجب می‌شود که در مرور زمان قادر به انجام کوچکترین کار‌ها نباشد. هنگامی که فرد خواب‌آلود است دائما احساس خستگی و کسلی می‌کند که از همین رو تمرکز کافی بر روی کار‌های خود ندارد.

6-اختلال ریتم شبانه روزی یا سیرکادین

کسانی که به این نوع از اختلالات دچار هستند نظمی در خوابیدن ندارند و خواب نامننظمی را تجربه می‌کنند، به عنوان مثال ما زمانی که نیاز به خواب داشته باشیم می‌خوابیم و زمانی که خواب کافی را کردیم از خواب بیدار می‌شویم، ولی کسانی که به این اختلال دچار هستند ساعت و زمان مشخصی برایانجام این کار ندارند و گاها نیازی به خوابیدن در آنها احساس نمی‌شود.

علت به وجود آمدن اختلالات خواب در فرد چه چیزهایی می تواند باشد؟

یکی از اصلی‌ترین عوامل در به وجود آمدن اختلالات خواب در یک فرد نامنظم بودن خواب است. یکی دیگر از عواملی که در به وجود امدن اختلال خواب در افراد می‌تواند نقش داشته باشد مصرف دارو و قرص‌های خواب‌آور است. این اختلالات را می‌توان به ساده‌ترین شکل درمان و رفع نمود.

نوروفیدبک چیست و چگونه کار میکند؟

نوروفیدبک یک تکنولوژِی بسیار جدید و نو ظهوری است که در سرتاسر جهان از این تکنولوژِی برای درمان و رفع بسیاری از اختلالات روحی و روان استفاده می‌شود، با استفاده از این تکنولوژی می‌توان به اندازه گیری، کنترل و آموزش امواج مغزی پرداخت و اخلال خواب را درمان نمود. درمان نوروفیدبک یک روش بدون عوارض و دارو می‌باشد که تنها با آموزش دادن مغز و درمان بدون دخالت دارو و جراحی انجام می‌پذیرد.

در نوروفیدبک نوروتراپیست الکترود‌‎هایی را که به یک کلاه متصل هستندد با ژل مخصوصوی بر سر بیمار می‌گذارند و بیمار بدن هیچ حرکتی شروع به اجرای قوانینی بازی می‌کند انجام این بازی بدون حرکت دست و نها با نگاه کردن است، در انجام درست این بازی یکی امتیاز مثبت دریافت می‌کنید و این امتیاز مثبت باعث می‌شود که مغز رفتار خود را اصلاح کند.

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک چگونه است؟

درمان اختلالات خواب با استفاده از نوروفیدبک یک رویکرد جدید و موثر در بهبود کیفیت خواب است. این روش با استفاده از بازخورد به مغز، فرد را آموزش می‌دهد تا الگوهای فعالیت الکتریکی مغزی خود را تغییر دهد و خواب آرام‌تری را تجربه کند. این فرآیند با ارائه پاداش‌های مثبت به مغز، انگیزه فرد را افزایش می‌دهد و بهبود در الگوهای خواب را تسهیل می‌کند.

با استفاده از نوروفیدبک، مراجعان به مرور زمان توانایی بیشتری در مدیریت خواب خود پیدا می‌کنند. تعداد جلسات ممکن است بین ۲۰ تا ۶۰ جلسه وابسته به سن و شدت مشکلات فرد باشد. این تکنیک معمولاً بدون نیاز به مصرف داروهای خواب انجام می‌شود و به صورت طبیعی و بدون اثرات جانبی ناشی از دارو، به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند.
حتی اگر کم خوابی انگیزه اصلی برای جستجوی نوروفیدبک نباشد، مردم معمولاً ابتدا بهبود در کیفیت خواب خود را گزارش می‌دهند. این نشان می‌دهد که تغییرات در الگوهای فعالیت مغزی، حتی بدون نیاز به مداخله دارویی، می‌تواند تأثیرگذاری قابل توجهی در بهبود خواب داشته باشد.

درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک در خردسالان

تا به اینجا با اختلالات خواب و درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک آشنا شدید، اما اختلالات خواب بسیار بیشتری و شدیدی هستند که افراد به آنها دچار می‌شوند، به عنوان مثال از این اختلالات می‌توان به شب ادارای، راه رفتن در خواب، صحبت کردن در حین خواب، ترس در خواب و اضطراب برا خوابیدن اشاره کرد.

این اختلالات شدید در کودکان شایع‌تر است و بیشتر در آنها دیده می‌شود. شاید این سؤال پیش بی‌آید که درمان با نوروفیدبک چگونه مؤثر است و چگونه تاثیر می‌گذارد نوروفیدبک با ایجاد تغییر، متعادل سازی، تقویت وافزایش سلول‌ها در مغز موجب می‌شود تا بدون هیچ عوارضی این اختلالات درمان و رفع شود. این روش برای کودکان نیز بسیار مؤثر می‌باشد چونکه نه عوارضی دارد و نه در مسیر درمان خطری کودکان را تحدید می‌کند.

درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک در بزرگسالان

علاوه بر کودکان بزرگسالان نیز به این اختلالات خوابی دچار می‌شوند. بزرگسالان نیز با استفاده از نوروفیدبک می‌توانند این اختلالات را درمان کنند می‌توان گفت نوروفیدبک آسان‌ترین راه درمان اختلالات خواب است، این تکنولوژی در بازه 4 تا 45 سال بیشترین تاثیر گذاری را دارد ولی افرادی که سنشان در این بازه نیست هم می‌توانند نتیجه بسیار خوبی از این روش درمانی بگیرند.

درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک چقدر موثر است؟

در مورد اینکه درمان به روش نوروفیدبک موثر است یا نه نمی‌توان به صورت حتم جواب داد ولی نوروفیدبک کمک می‌کند که مغز در آماده‌ترین حالت ممکن قرار می‌دهد، با این روش بسیاری از اختلالات روح روانی برطرف شده است. برخی از اختلالاتی که توشط این روش درمان شده‌اند عبارت است از:

 

• استرس بعد از حادثه
• اضطراب
• افسردگی
• استرس
• خشم
• اعتیاد
• اسکیزوفرنی
• صرع
• زوال عقل
• خستگی بیش از حد
• بیش فعالی

دارو درمانی برای درمان بی خوابی

درمان اختلالات خواب با دارو حتما باید توسط روانپزشک انجام بپذیرد و به این نکته نیز اشاره کرد که دارو بر روی تمامی افراد تاثیر نمی‌گذارد، اگر چنانچه دارو تاثیر بگذارد در بلند مدت جوابگو نیست وعوارضی نیز دارد.

روان درمانی برای درمان بی خوابی

علاوه بر درمان اختلال خواب با نوروفیدبک، روان درمانی می‌تواند در درمان اختلالات خواب تاثیر بگذارد، علاوه‌براین روان درمانی می‌تواند بسیار تسکین دهنده و از بی‌خوابی جلوگیری کند.

تاثیر انتخاب نوروتراپیست حرفه ای در درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

تمامی مراحل درمان اختلالات خواب با نورفیدبک باید توسط یک نوروتراپیست انجام شود، اما انجام این درمان به دست یک نورتراپیست خوب یک مسئله بسیار مهم است، در صورت مراجعه به مرکز درمانی با نورفیدبک به حرفه‌ایی بودن نوروتراپیست حتما توجه کنید تا درمان موفقیت آمیزی داشته باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله با تمامی آنچه که در باره اختلال خواب و اهمیت این اختلال پرداختیم و دانستیم که نادیده گرفتن این اختلال می‌تواند در زندگی ما اختلال ایجاد کنند. همچنین به اینکه اختلال خواب را می‌توان با نورفیدبک درمان کرد و بدون هیج عوارضی به درمان این اختلال پرداخت. با درمان به روش نوروفیدبک مراجعه کننده هیچ دارویی مصرف نمی‌کند به همین دلیل از عوارض مصرف دارو دور می‌ماند.

 واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

 

مطالب مرتبط

جستجو کنید

خدمات ما

جستجو کنید

رزرو اینترنتی نوبت معاینه

شبکه های مجازی

مطالب اخیر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

موفق به دریافت پاسخ سوال تان نشدید؟

با واحد تریاژ(راهنمای مراجعین و بیماران) ما در ارتباط باشید تا بلافاصله پاسختان را دریافت کنید