LogoText500

خدمات تخصصی

نوروفیدبک و لورتافیدبک که بدون شک نام آن‌ها را شنیده‌اید از جدیدترین و موثرترین روش‌های درمانی هستند که اختلالات روانپزشکی مختلف را بطورکامل بهبود می‌بخشند. اما به‌راستی تفاوت نوروفیدبک و لورتا فیدبک چیست؟ در ادامه هریک از روش‌های درمانی ذکرشده را بطورکامل توضیح می‌دهیم و در ادامه تفاوت میان آن‌ها را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

نوروفیدبک چیست؟

همانطور که گفتیم نوروفیدبک نوعی روش درمانی جدید و موثر است که جهت کنترل یا اصلاح امواج کاربرد دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت با استفاده از نوروفیدبک فرد می‌تواند از طریق تغییر امواج الکتریسیته مغزی، امواج ناهنجار را تبدیل به امواج هنجار کند. لازم به ذکر است که در نوروفیدبک سنسورهای حساس که الکترود نامیده می‌شوند بدون هیچ زخم و خراش بر سطح پوست سر افراد تحت درمان قرار می‌گیرند.

خوب است بدانید که بطورمعمول در روش درمانی نوروفیدبک امواج زمانی ثبت می‌شوند که شما مشغول دیدن یک فیلم یا انجام یک بازی کامپیوتری و یا شنیدن موسیقی هستید. حال با تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم ایجاد می‌شود، فرد می‌تواند امواج مغزی خود را اصلاح کند.

درمان با نوروفیدبک

نوروفیدبک در درمان چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

بطورکلی نوروفیدبک بر روی تمام افراد و بیمارهایی که از اختلالات هیجانی رنج می‌برند کاربرد دارد. آشناترین و اصلی‌ترین بیماری‌هایی که به کمک نوروفیدبک درمان می‌شوند عبارتند از:

مزایای نوروفیدبک

نوروفیدبک مزایا و فواید مختلف و بسیاری دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

لورتا فیدبک چیست؟

لورتا فیدبک یکی‌دیگر از روش‌های درمانی اختلالات عصبی است که با استفاده از دستگاه‌های بسیار پیشرفته EEG و QEEG انجام می‌گیرد و یک نرم‌افزار تخصصی امواج مغز بیمار را بطورکامل ثبت می‌کند. حال پزشک متخصص مطابق با پروتکل‌های اختصاصی هر بیمار بازخوردهایی به شکل صوت و تصویر به بیمار می‌دهد تا به این ترتیب کارکرد مغز بیمار تغییر یابد و درنهایت فعالیت مغز فرد بیمار اصلاح و تنظیم شود.

این روش آخرین و پیشرفته‌ترین نسل مداخلات غیرتهاجمی در مغز است که بدون استفاده از قرص، دارو، جراحی، شوک الکتریکی یا ارسال امواج مغناطیسی انجام می‌گیرد و کاملاً ایمن است. به عبارت دیگر می‌توان گفت در لورتا فیدبک پزشک متخصص یک کلاه با ۱۹ الکترود بر روی سر بیمار قرار می‌دهد و به این ترتیب امواج مغزی فرد را ثبت می‌کند.

شایان ذکر است که در این نوع درمان تنها امواج ثبت می‌شوند و هیچ نوع امواج یا اشعه‌ای و یا شوک برقی به مغز بیمار ارسال‌ نمی‌کند. به همین خاطر لورتافیدبک هیچ نوع عوارضی ندارد.

حال که با لورتا فیدبک آشنا شده‌اید احتمالاً با خود می‌گویید چه چیزی آن را از نوروفیدبک متمایز می‌سازد؟ دقت داشته باشید که تفاوت نوروفیدبک و لورتا فیدبک همان چیزی است که این دو روش درمانی را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

لورتا فیدبک در درمان چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

در حال حاضر لورتا فیدبک بر روی طیف گسترده‌ای از بیماری‌های خلقی و شناختی کاربرد دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از ؛

مزایای لورتا فیدبک

لورتا فیدبک نیز همانند نوروفیدبک معمولی مزایای مختلف و بسیاری دارد که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

تفاوت نوروفیدبک و لورتا فیدبک

همانطور که گفتیم تفاوت نوروفیدبک و لورتافیدبک همان چیزی است که این دو روش درمان محبوب و نوین را از یکدیگر متمایز می‌سازد. در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌‌ها می‌پردازیم.

تمرین ۱۹ نقطه مغزی بصورت همزمان

همانطور که گفتیم در لورتافیدبک کلاه نقشه مغزی کاربرد دارد. درنتیجه این امر می‌توان گفت که در این روش درمان از هر ۱۹ نقطه می‌توان بطور همزمان جهت فیدبک استفاده کرد اما در نوروفیدبک این امکان وجود ندارد.

اصلاح روابط بین مغزی

اصلاح روابط بین مغزی از دیگر تفاوت‌های نوروفیدبک و لورتا فیدبک است. این نوع اصلاح تنها با الکترودهای بسیار زیاد و نوعی نرم‌افزار خاص جهت تفسیر آن انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که در نوروفیدبک معمولی تنها از یک تا چهار الکترود استفاده می‌شود. نرم‌افزار دستگاه‌های این روش درمانی نیز توانایی تفسیر روابط بین نقاط مغزی را ندارند. درنتیجه این امر می‌توان گفت که تنها به کمک لورتا فیدبک می‌توان به اصلاح روابط بین مغزی پرداخت.

ایجاد یک نقشه از عملکرد امواج مغز در هر جلسه درمانی

نرم‌افزار لورتا فیدبک پیش از هرچیزی از مغز یک نقشه ایجاد و سپس با توجه به تنظیمات معین درمان را آغاز می‌کند که این امر در نوروفیدبک معمولی امکان‌پذیر نمی‌باشد. لازم به ذکر است که این امر اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت نوروفیدبک و لورتا فیدبک است.

اصلاح امواج مغزی به سمت نرمال با توجه به داده‌های نقشه مغزی

نرم‌افزار لورتا فیدبک به نرم‌افزار نقشه مغزی اتصال دارد، به همین جهت در هر لحظه شدت امواج مغزی را بصورت خودکار افزایش و کاهش می‌دهد تا به این ترتیب به سمت نرمال هدایت شوند.

امکان تلفیق با درمان‌های توانبخشی شناختی کامپیوتری

سخت‌افزار بکاررفته در نوروفیدبک معمولی می‌تواند به نرم‌افزارهای معتبر بین‌المللی نظیر؛ کاپیتان لاگ و اسمارت مایند به سادگی اتصال یابد، به همین جهت فرد علاوه بر استفاده از فیدبک‌های امواج مغزی می‌تواند بصورت همزمان از تمرین‌های توانبخشی شناختی نظیر؛ تمرین‌های بهبود حافظه، تمرین‌های ذهنی بهبود توجه، تمرین‌های تقویت ریاضی یا تمرین‌های شنیداری بهره گیرد.

امکان استفاده همزمان با داروهایی که در شدت امواج مغزی تغییر ایجاد می‌نمایند

در حال حاضر برخی از داروها ازجمله داروهای ضدافسردگی‌، برخی از داروهای بهبود توجه نظیر؛ ریتالین، داروهای کاهش اضطراب و بهبود خواب می‌توانند موجب کاهش یا افزایش شدت برخی از امواج مغزی شوند. لازم به ذکر است که لورتا فیدبک بصورت پیش‌فرض امواج را به سمت نرمال هدایت می‌کند. درنتیجه این امر پیشنهاد ما به شما این است که در این شرایط از نوروفیدبک معمولی استفاده نمایید.

توصیه‌شده برای کودکان زیر ۸ سال

تفاوت نوروفیدبک و لورتافیدبک در این است که تعداد مقالات و منابع این روش بسیار کم است و نوعی درمان جدید به شمار می‌آید، به همین جهت بهتر است که کودکان زیر ۸ سال تا حدامکان از نوروفیدبک معمولی بهره گیرند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ مانعی جهت انجام لورتافیدبک برای کودکان زیر هشت سال وجود ندارد.

کمک به درمان اختلال یادگیری

لورتافیدبک بهترین و موثرترین روش درمانی جهت ارتقا عملکرد شبکه‌ای مغز است و می‌تواند اختلالات یادگیری را به‌سرعت بهبود بخشد اما مطابق با تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده این امکان در نوروفیدبک معمولی وجود ندارد.

بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت نوروفیدبک و لورتا فیدبک عبارت است از:

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی تفاوت نوروفیدبک و لورتا فیدبک پرداختیم. همانطور که گفتیم نوروفیدبک و لورتافیدبک نوین‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های درمان انواع اختلالات هستند. با استفاده از نوروفیدبک می‌توان امواج ناهنجار را تبدیل به امواج هنجار کرد. در این روش سنسورهای حساس که الکترود نامیده می‌شوند بدون هیچ زخم و خراش بر سطح پوست سر افراد تحت درمان قرار می‌گیرند.

این روش درمانی در بهبود اختلالات مختلف و بسیاری ازجمله اختلالات خواب، اختلالات کمبود توجه، بیش‌فعالی، ناتوانی در یادگیری، صرع، سکته مغزی، سردردهای میگرنی افسردگی مزمن، اضطراب، وسواس و… کاربرد دارد.

در سمت دیگر لورتافیدبک به کمک دستگاه‌های بسیار پیشرفته انجام می‌گیرد و در آن یک نرم‌افزار تخصصی امواج مغز بیمار را بطورکامل ثبت می‌کند.این روش درمانی در بهبود و درمان اختلال‌ بیش‌فعالی همراه با کمبود توجه، اختلال یادگیری، اختلال اضطراب و وسواس و… کاربرد دارد.

این نکته را فراموش نکنید که تفاوت نوروفیدبک و لورتا فیدبک همان چیزی است که این دو روش درمان را از یکدیگر متمایز می‌سازد از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این تفاوت‌ها می‌توان به تمرین ۱۹ نقطه مغزی بصورت همزمان، اصلاح روابط بین مغزی، ایجاد یک نقشه از عملکرد مغز در هر جلسه درمان، اصلاح امواج مغزی به سمت نرمال با توجه به داده‌های نقشه مغزی، امکان تلفیق با درمان‌های توانبخشی شناختی کامپیوتری، امکان استفاده همزمان با دارو‌هایی که در شدت مغزی تغییر ایجاد می‌کنند و… اشاره کرد.

 واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x