توانبخشی رایانه‌ای

توانبخشی رایانه ای

توانبخشی رایانه ای یکی از زیرمجموعه‌های توانبخشی شناختی و خدمات ارائه شده در کلینیک تخصصی مهر رضوی است. هدف از این مجموعه تشخیص توانایی‌های مختلف فرد به کمک نرم افزارهای مخصوص، حافظه و توجه، منطق، قدرت تصمیم گیری، حل مسائل پیچیده، پردازش دیداری (جهت یادگیری مطالب خواندنی می باشد)، پردازش شنیداری (جهت یادگیری مطالب شنیداری می باشد) را بهبود بخشیده و بازیابی می‌کند.

این روش درمانی برای افرادی که بر اثر بیماری‌ها و اختلالات خاص، عملکرد طبیعی مغزشان دچار مشکل شده و همچنین افراد نرمالی که هدف شان ارتقا سطح فعالیت های عالی مغز را دارند، مؤثر است و با استفاده از نرم‌افزارهای زیر انجام می‌شود.

بهترین نرم افزارهای توابخشی رایانه ای

• نرم‌افزار توانبخشی رایانه ای Attention Gym

یکی از بهترین نرم افزارهای تخصصی فعالیت های شناختی است که توجه و تمرکز را بهبود می‌دهد. این نرم‌افزار برای گروه سنی 13 سال به بالا مناسب است. درمانگر از این نرم‌افزار توانبخشی رایانه ای برای کمک به کسانی که دارای مشکلات ذهنی رفتاری هستند و یا می‌هواهند کارکردهای شناختی خود را به بالاتر از سطح نرمال ارتقا دهند استفاده می‌کند. در این نرم‌افزار امکان طراحی برنامه ویژه برای هر فرد وجود دارد و نتیجه درمان به صورت نمودار مشخص می‌شود.

تکالیف این برنامه در چند سطح و به صورت بازی کامپیوتری دسته‌بندی شده است. پس از انجام آن تغییرات مختلفی در مغز ایجاد شده و جنبه‌های مختلف ذهن را درگیر می‌کند. هدف این نرم‌افزار بهبود و ارتقای مهارت‌هایی همچون حافظه فعال، توجه (عمومی، انتخابی، متمرکز، مداوم، تجزیه شده)، سرعت پردازش دیداری و شنیداری، جابجایی توجه و ادراک دیداری است.

• نرم‌افزار توانبخشی رایانه ای Memory Gyms

هدف نرم افزارهای توانبخشی رایانه ای، ارتقای کارکردهای شناختی مغز در رابطه با حافظه و یادگیری است. برای کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مموری جیم برای ارتقای کارکردها و مهارت‌هایی ازجمله استدلال ادراکی، طبقه‌بندی دیداری/ فضایی، توجه (مداوم، انتخابی، کلی و متمرکز)، حافظه فعال، توجه به جزئیات، بازداری پاسخ، اسکن و ردیابی دیداری، ادراک و سرعت پردازش دیداری و کنترل موتور حرکتی ظریف مناسب است.

این نرم‌افزار دارای 5 نسخه به شرح زیر است :

  • Primary Edition : این نسخه شامل 400 تکلیف برای گروه سنی 6 تا 12 است و مهارت‌هایی نظیر حل مسئله، توجه دیداری و شنیداری، سرعت پردازش ذهنی و حافظه فعال را بهبود و ارتقا می‌بخشد.
  • Adult Edition : این نسخه شامل سه زیرمجموعه است و برای بهبود و ارتقای مهارت‌های ذهنی و شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • برنزی مموری جیم مناسب برای کودکان بیش فعال، دارای نقص توجه و اختلال یادگیری است.
  • نقره‌ای برای بزرگسالان دارای آسیب‌هایی مثل سکته مغزی، ضربه مغزی و بیش فعالی کاربرد دارد.
  • طلایی از بروز اختلالات حافظه مربوط به سن و بیش فعالی خفیف جلوگیری می‌کند.

• نرم‌افزار توانبخشی رایانه ای Captain’s Log

هدف این برنامه‌ی توانبخشی رایانه ای، بازتوانی و ارتقای فعالیت‌های شناختی و توانایی‌های ذهنی در بخش‌های مختلف است. این نرم‌افزار 20 مهارت شناختی را دربرمی‌گیرد و دارای 2000 تمرین است. این برنامه برای افرادی با اختلالات نقص توجه، آلزایمر، بیش فعالی، ناتوانی یادگیری، عقب ماندگی ذهنی و اختلالات روانپزشکی کاربرد دارد. کاپیتان لاگ برای افراد 6 تا 90 سال مناسب است و متناسب با وضعیت هر فرد سطوح مختلفی از آن اجرا می‌شود. تمرینات این برنامه شامل 15 مرحله است و با گذراندن هر مرحله، سطح دشواری آن افزایش می‌یابد.

•ننرم‌افزارتوانبخشی رایانه‌ ای REHACOM

این نرم‌افزار یک برنامه جامع توانبخشی رایانه ای است که برای بهبود عملکردهایی مثل توجه، تمرکز، حافظه و ادراک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نرم‌افزار امکان تنظیم سختی سطح تمرینات متناسب با وضعیت هر فرد وجود دارد. نرم‌افزار رهاکام شامل سه بخش ارزیابی یا غربالگری، آموزش و نتایج است. این برنامه نقش مهمی در بهبود آسیب‌های مغزی دارد و برای درمان مشکلاتی مثل افسردگی، ام اس، بیش فعالی و اختلالات حافظه مؤثر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم

موفق به دریافت پاسخ سوال تان نشدید؟

با واحد تریاژ(راهنمای مراجعین و بیماران) ما در ارتباط باشید تا بلافاصله پاسختان را دریافت کنید