باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی

چه افرادی در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی می توانند شرکت کنند؟

باشگاه مغز یکی از دپارتمان‌های تخصصی در کلینیک مهر رضوی است که در آن متخصص مغز و اعصاب مهارت‌های فردی و عملکردهای مغز را مورد هدف قرار می‌دهد. در دپارتمان باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی با کمک ارزیابی جامع و برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه برای هر فرد، سطح عملکردهای مغزی و مهارت‌های فردی ارتقا می‌یابد. از خدمات ویژه این دپارتمان تخصصی می‌توان به استعدادیابی، ارزیابی عملکردهای مغز و تقویت سیستم عصبی اشاره کرد که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و نرم افزارهای به روز دنیا انجام می‌شود. چنانچه برای شما هم سوال است که چه کسانی در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی می‌توانند شرکت کنند در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

اهداف آکادمی هوش پلاس

آکادمی هوش پلاس یکی از دوره‌های تخصصی در این کلینیک است و لازمه‌ی شرکت در جلسات آکادمی، طی کردن مراحلی است که به طور کامل در این مقاله شرح خواهیم داد. هدف آکادمی هوش پلاس در دپارتمان باشگاه مغز شناسایی استعدادها و بیماری‌های مغز و اعصاب، کمک به افزایش ظرفیت مغز و بهبود و ارتقای عملکردهای مغز است. همانطور که از اسم این آکادمی پیدا است مهمترین هدف از برگزاری جلسات، هوش افزایی است. به طوری که با شرکت در جلسات آکادمی هوش پلاس در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی هوش شناختی، هوش هیجانی، هوش رفتاری، هوش تحصیلی و شغلی افراد مورد هدف قرار گرفته و فرد پس از گذراندن دوره‌ها تغییرات مثبتی در عملکردهای مغز خود مشاهده خواهد کرد.

رزرو نوبت از کلینک مهر رضوی
رزرو نوبت درمانگاه تخصصی مهر رضوی

ارزیابی جامع برای ورود به جلسات

در ابتدا قبل از ورود به جلسات آکادمی هوش پلاس از افراد ارزیابی جامع صورت می‌گیرد. در این ارزیابی سطح عملکردهای شناختی، هیجانی، رفتاری، استعدادهای تحصیلی و شغلی افراد مشخص می‌شود. طبق این ارزیابی تعیین می‌شود که فرد در کدام گروه قرار می‌گیرد. آزمون‌هایی که برای ارزیابی جامع ورود به جلسات آکادمی هوش پلاس در  باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی برگزار می‌شود عبارتند از :

نقشه رنگی مغز

نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG)از طریق پردازش نوار مغزی برای اندازه‌گیری میزان فعالیت الکتریکی در بخش‌های مختلف مغز کاربرد دارد. در این روش کلاه مخصوص EEG روی سر فرد قرار داده شده و نوار مغزی گرفته می‌شود. با بررسی نوار، کم و زیاد شدن فعالیت الکتریکی مغز و درنتیجه تشخیص اختلالاتی همچون افسردگی، اضطراب، بیش فعالی، کم توجهی و … آسان‌تر می‌شود و این اختلالات با روش های درمانی نوین همچون نوروفیدبک، تحریک الکتریکی مغز و …. درمان می شوند.

در بررسی نقشه مغزی اگر محدوده‌ای به رنگ سبز باشد یعنی فعالیت مغزی فرد طبیعی است. رنگ نارنجی و قرمز فعالیت بیش از حد و رنگ بنفش و آبی فعالیت کمتر را نشان می‌دهد.

آزمون IVA

تست IVA یک آزمون روانشناختی رایانه‌ای و تخصصی است که به منظور بررسی توجه و کنترل فرد انجام می‌شود و باید در بهترین کلینیک روانشناسی انجام شود. این تست در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی در سه نوع آزمون IVA2 و IVAQS برای گروه سنی 6 تا 12 سال و آزمون IVA/AE برای گروه سنی 13 تا 52 سال قابل انجام است. در این آزمون‌ها عملکرد دیداری و شنیداری فرد مورد هدف قرار می‌گیرد و حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. در این آزمون عصب شناختی، فرد باید با مشاهده هدف‌های محرک کلید ماوس را فشار داده ولی هنگام دیدن محرکه خطا عکس العملی نشان ندهد. این آزمون در بررسی اختلالاتی همچون خود کنترلی، اضطراب، اختلالات خواب و … نیز مؤثر است.

کاپیتان لاگ

این آزمون از طریق نرم‌افزار کاپیتان لاگ برای تشخیص و درمان اختلالات مربوط به حافظه، ضعف ادراک شنیداری و دیداری و … صورت می‌گیرد. آزمون‌ها و تمرینات کاپیتان لاگ در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی در دو سطح برای کودکان و بزرگسالان قابل انجام است و عملکردهای ذهنی افراد را ارتقا می‌بخشد. این نرم افزار شامل آزمون 9 مرحله‌ای است و پس از گذراندن آن، حدود 150 تمرین در سه سطح مختلف به فرد ارائه می‌شود. نرم افزار کاپیتان لاگ براساس ارزیابی‌های انجام شده تمرین‌های شناختی ویژه برای هر فرد پیشنهاد می‌دهد. با کمک کاپیتان لاگ بررسی و تشخیص شنیداری، دیداری، ادراک اعداد، حافظه دیداری و شنیداری، حافظه فعال، توالی حافظه و الگوهای مفهومی متوالی به راحتی انجام می‌شود.

چه افرادی در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی می توانند شرکت کنند؟

مموری جیم

مموری جیم یکی از نرم افزارهای شناختی عصبی در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی است که حافظه و عملکردهای شناختی افراد را مورد هدف قرار می‌دهد. این برنامه برای کودکان و بزرگسالان قابل اجرا است و کارکردها و مهارت‌هایی ازجمله استدلال ادراکی، طبقه‌بندی دیداری/ فضایی، توجه (مداوم، انتخابی، کلی و متمرکز)، حافظه فعال، توجه به جزئیات، بازداری پاسخ، اسکن و ردیابی دیداری، ادراک و سرعت پردازش دیداری را بهبود و ارتقا می‌بخشد. معمولا در کودکان برای اختلالات یادگیری، نقص توجه و بیش فعالی کاربرد دارد. در بزرگسالان نیز آسیب‌های ناشی از سکته و ضربه مغزی، اختلالات مربوط به حافظه همچون آلزایمر را بهبود بخشیده و مانع از بروز بیش فعالی در بزرگسالان می‌شود.

مصاحبه والدین

یکی از روش‌هایی که در ارزیابی جامع باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرد مصاحبه والدین است. به این صورت که در کنار سایر آزمون‌ها با والدین کودکان و نوجوانان صحبت کرده و سوالاتی در مورد رفتار و عکس العمل‌های کودکان از آن‌ها پرسیده می‌شود. برای مثال ممکن است والدین از کم توجهی یا بیش فعالی کودک خود شاکی باشند. در این صورت نتیجه مصاحبه و سایر ارزیابی‌ها تطابق داده شده و نسبت به برگزاری دوره‌ی مناسب اقدام می‌شود.

دسته بندی افراد بر اساس ارزیابی جامع

ارزیابی جامع در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی در تعیین سطح عملکردهای مغز نقش مهمی دارد و براساس آن مشخص می‌شود که فرد در کدام یک از دسته‌های نرمال، بالینی و یا سرآمد قرار می‌گیرد. هر یک از این دسته‌ها کودکان و نوجوانان خاصی را شامل می‌شوند که در ادامه شرح خواهیم داد.

بالینی

کودکان و نوجوانانی که در گروه بالینی باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی قرار می‌گیرند معمولا دچار اختلالاتی مانند ضعف در تمرکز و توجه، بیش فعالی، اضطراب و مشکلاتی از این قبیل هستند و بیماری‌های جراحی مغز و اعصاب را ندارند. این اختلالات باعث می‌شوند ظرفیت‌ها و استعداد فرد در جهت شکوفایی با موانعی همراه باشد. به عنوان مثال کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند و در عین حال استعداد خلاقیت آن‌ها بالا است معمولا راه حل‌هایی را پیدا می‌کنند که قوانین جامعه و والدین را دور بزنند که اغلب منجر به خرابکاری می‌شود. در باشگاه مغز علاوه بر پرورش استعدادهای فردی اختلالات موجود نیز برطرف می‌شوند.

کلنیک تخصصی مهر رضوی
درمانگاه تخصصی مهر رضوی

نرمال

گروه هدف نرمال افرادی را شامل می‌شود که فعالیت‌های روانشناختی مغز آن‌ها با سن‌شان تناسب دارد. حضور این افراد در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی باعث می‌شود عملکردهای مغزی آن‌ها بیشتر از سن تقویمی‌شان ارتقا یابد. این کار با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و تمرینات ویژه در دوره‌های آموزشی انجام می‌شود. معمولا افرادی که در گروه نرمال قرار می‌گیرند از نظر عملکردهای مغزی و ظرفیت مغز هیچ مشکلی ندارند اما حضور در باشگاه مغز و ارتقای عملکردها تاثیر مثبتی در پیشرفت و زندگی آن‌ها خواهد داشت.

سرآمد

افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند به عنوان افراد پراستعداد شناخته می‌شوند و ظرفیت مغزی فراتر از سن تقویمی خود دارند. معمولا کودکان و نوجوانانی که جزو دسته سرآمد هستند در اغلب موارد به دلیل عدم آگاهی والدین و معلمان از مسیر شکوفایی استعدادها فاصله گرفته و نسبت به شرایط ایجاد شده احساس نارضایتی می‌کنند. ادامه‌دار شدن این حس منجر به سرکوب توانایی‌ها و استعدادها می‌شود. اما در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی استعدادهای فرد را پیدا کرده و آن‌ها را به سمت شکوفایی هدایت می‌کنند. درنتیجه توانایی‌های ویژه فرد به‌جای تضعیف شدن، در مسیر درست تقویت می‌شود.

چه افرادی می‌توانند در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی شرکت کنند؟

به طور کلی دوره‌هایی که در باشگاه مغز برگزار می‌شوند برای سنین 4 تا 16 سال مناسب هستند. کودکان و دانش آموزانی که در هر یک از عملکردهای مغزی خود دچار اختلالات و مشکلاتی هستند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. حتی افرادی که هیچ مشکلی ندارند و در گروه نرمال و پراستعداد دسته بندی می‌شوند نیز قابلیت شرکت در جلسات باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی را دارند.
مراحل ورود به باشگاه مغز به این صورت است که در ابتدای ورود، افراد مورد استعدادیابی و ارزیابی جامع قرار می‌گیرند که این ارزیابی در 2 روز و با میانگین زمانی 3 ساعت در هر روز برگزار می‌شود. پس از مشخص شدن نتیجه ارزیابی برای هر فرد یک کد اختصاص داده می‌شود. تعیین سطح افراد در این ارزیابی براساس سطح استعدادی آن‌ها انجام می‌شود و سن تقویمی تاثیری در آن ندارد.

این کدها (سطوح) از 1 تا 4 دسته‌بندی می‌شوند و به مراتب تمرینات ارائه شده در هر مرحله سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. افراد برای گذراندن هر کد یا سطح در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی به 6 ماه زمان نیاز دارند که این بازه زمانی به 4 ترم یک ماه و نیمه تقسیم می‌شود. در پایان هر ترم کارنامه‌ای جهت اعلام موفقیت و یا عدم موفقیت فرد ارائه می‌شود. در صورت موفقیت، فرد وارد ترم جدید شده و توانایی‌ها و عملکردهای مغز در سطح پیشرفته‌تری تقویت و پرورش می‌یابد.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم نحوه شرکت در جلسات آکادمی هوش پلاس و اینکه چه افرادی می‌توانند در باشگاه مغز شرکت کنند را توضیح دهیم. تقویت حافظه، قدرت حل مسئله، تقویت پردازش دیداری و شنیداری، هوش عملی و هوش کلامی، تقویت تمرکز و تصمیم گیری از جمله مهمترین خدمات ارائه شده در باشگاه مغز کلینیک مهر رضوی هستند. در کنار این خدمات، دوره‌های رقابتی نیز در دپارتمان باشگاه مغز برگزار می‌شود که حالت مسابقه‌ای دارد و کودکان و نوجوانان موفق شده در این دوره‌ها عنوان افراد برتر را دریافت کرده و گواهی و جوایزی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

مطالب مرتبط

جستجو کنید

خدمات ما

جستجو کنید

رزرو اینترنتی نوبت معاینه

شبکه های مجازی

مطالب اخیر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

موفق به دریافت پاسخ سوال تان نشدید؟

با واحد تریاژ(راهنمای مراجعین و بیماران) ما در ارتباط باشید تا بلافاصله پاسختان را دریافت کنید