درمان افسردگی با نوروفیدبک

آیا درمان افسردگی با نوروفیدبک امکان‌پذیر است؟

در این مقاله قصد داریم به یکی از روش‌هایی که به واسطه آن قادر به درمان افسردگی خواهید بود، درمان نوروفیدبک بپردازیم و نحوه استفاده از این روش برای درمان افسردگی را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. پس با توجه به این مسئله در صورتی که به دنبال یک راه کار مناسب برای درمان افسردگی خود هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با یکی از بهترین روش‌های درمان افسردگی یعنی درمان افسردگی با نوروفیدبک را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

فهرست مطالب

آشنایی با نوروفیدبک 

الکتروانسفالوگرافی یا همان نوار مغزی، به ثبت امواج الکتریکی حاصل از فعالیت‌های مغزی خواهد پرداخت. در درمان افسردگی با نوروفیدبک نیز از نوار مغزی استفاده می‌شود و فرد بیمار تمامی امواج‌های مغزی خود را بر روی مانیتور از طریق صدا و یا تصویر دریافت خواهد کرد. به واسطه این کار فرد بیمار قادر خواهد بود برخی از اعمال غیرارادی خود را تحت کنترل خود در آورد و در مواقع حساس واکنش‌های درستی را از خود به نمایش بگذارد. حال در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این روش آشنایی پیدا کنید.

افسردگی چیست؟

در حال حاضر افسردگی به یکی از بیماری‌های رایج در دنیای کنونی تبدیل شده است. افسردگی یک اختلال خلقی ناتوان کنندهاست که زندگی شخص را تحت تاثیر قرار خواهد داد و اثرات منفی را بر آن اعمال خواهد کرد. به عنوان مثال در زمانی که همه چیز ایده آل است، فرد همچنان حس خوبی را نخواهد داشت و انرژی منفی را پیرامون خود حس خواهد کرد. از جمله علائم این بیماری می‌توان به غمگین بودن، تمرکز نداشتن و بی انگیزه بودن اشاره کرد. همچنین جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که افسردگی می‌تواند منجر به بدتر شدن اوضاع و عملکرد روزانه فرد نیز بشود و از طرفی روی روابط فردی و اجتماعی او نیز تاثیرات منفی را اعمال کند.

برخی از این علائم به واسطه دارو درمان پذیر هستند، اما برخی دیگر از این علائم همچنان تاثیر خود را بر روی زندگی فرد خواهند گذاشت. برای همین نیز در حال حاضر از روش‌های مختلفی برای درمان افسردگی استفاده می‌گردد که از جمله این روش‌ها می‌توان به درمان افسردگی با نوروفیدبک اشاره کرد. لازم به ذکر است که افسردگی یک مریضی زود گذر نخواهد بود که فرد با کمی استراجت بتواند آن را درمان کند؛ بلکه به راه‌‌هایی نیاز خواهد داشت که فرد بتواند به واسطه آن در طولاتی مدت حال خود را بهبود ببخشد. توجه به این نکته نیز حائر اهمیت است که هر چقدر زودتر نسبت برای درمان این بیماری اقدام کنید، راحت‌تر می‌توانید با آن مقابله کنید.

انواع افسردگی

البته جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که افسردگی انواع مختلفی دارد که از جمله آنان می‌توان به MDD یا به اصطلاح افسردگی اشاره کرد. این نوع افسردگی دارای علائم شدیدی می‌باشد که بیش از دو هفته به طول خواهد انجامید. از این رو بهتر است که در صورت مواجه با این نوع از افسردگی سریعا اقدام به درمان آن کنید؛ زیرا تاثیرات منفی بسیاری را بر روی زندگی شما خواهد داشت.

یکی دیگر از انواع افسردگی نیز، افسردگی دو قطبی می‌باشد، این نوع از افسردگی بر روی خلق و خوی فرد بیمار تاثیرگذار خواهد بود. علائمی از جمله غمگنی بودن و ناامیدی را در فرد به همراه خواهد داشت. در هر دو نوع افسردگی که در اینجا به آنان اشاره کردیم، شما عزیزان قادر خواهید بود با استفاده از درمان افسردگی با نوروفیدبک نسبت به درمان آن اقدام کنید و به صورت ریشه‌ای آن را برطرف کنید.

نوروفیدبک چگونه افسردگی را به طور ریشه‌ای درمان خواهد کرد؟

درمان افسردگی با نوروفیدبک، همان طور که به آن اشاره کردیم، یکی از بهترین راه کارهای برای درمان افسردگی می‌باشد. طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است. نوروفیدبک نوعی آموزش الکتروانسفالوگرافی است که به فرد این امکان را خواهد داد که بتواند سطوح خاصی از امواج غیر ارادی خود را به کنترل خود در آورد و در مواقع لازم واکنش‌های مناسبی را از خود به نمایش بگذارد. در واقع نوروفیدبک روشی جایگزین به شمار می‌رود که به تغییر فعالیت‌های مغز بدون نیاز به فعالیت‌های الکتریکی و یا دارویی کمک خواهد کرد. یک روش درمانی جدید است که امروزه، درمان استرس با نوروفیدبک نیز به بهترین روش درمان استرس شناخته شده است. 

نکته جالب توجه در مورد درمان افسردگی با نوروفیدبک این روش، غیر تهاجمی بودن آن است. پس با توجه به این مسئله هیچگونه عوارضی را برای فرد به دنبال نخواهد داشت. از طرفی نیز به صورت ریشه‌ای مشکل فرد بیمار را برطرف خواهد کرد. از این رو در صورتی که به دنبال درمان کامل افسردگی خود هستید، این روش یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان شما خواهد بود.

نحوه درمان افسردگی با نوروفیدبک

درمان افسردگی با نوروفیدبک یک روش بسیار کارآمد می‌باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته، این روش برای بیمارانی نیز که مدت زیادی است به افسردگی مبتلا هستند نیز مناسب می‌باشد. آموزش این روش به شما کمک خواهد کرد تا که بتوانید الگوهای مغزی خود را به مراتب بهتر کنید و عملکرد مغری خود را بهبود ببخشید. به بیان ساده می‌توان این گونه بیان کرد که درمان افسردگی با نوروفیدبک به مانند آینه‌ای می‌باشد که تمامی رخ داد‌های مغزی را برای شما به نمایش خواهد گذاشت.

نحوه درمان افسردگی با نوروفیدبک به این شکل است که الکترودهایی بر روی ناحیه گوش و سر شما متصل خواهد شد. سپس با استفاده از اسکرین‌ها امواج مغزی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در زمانی که موج آلفا شروع به کاهش کند، حرکات در صفحه کامپیوتر به مراتب بیشتر خواهد شد. بدین ترتیب ذهن شما عادت خواهد کرد که موج آلفا مغز را در کمترین میزان خود نگه دارد. هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان از این روش برای درمان بیماری‌هایی به مانند افسردگی و یا میگرن استفاده می‌گردد. در حال حاضر نیز مدتی است که از این روش در کشور ما نیز استفاده می‌شود که در ادامه این مقاله یکی از تخصصی‌ترین کلینیک‌ها در زمینه درمان افسردگی با نوروفیدبک را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

کلنیک تخصصی مهر رضوی
درمانگاه تخصصی مهر رضوی

آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟

درمان افسردگی با نوروفیدبک یک روش بسیار کارآمد برای درمان افسردگی به شمار می‌رود. در حال حاضر در بسیاری از کلینیک‌های درمانی از آن استفاده می‌گردد. نکته جالب توجه در مورد این روش این است که ما در این روش عوارضی را در داروها به همراه دارند را نخواهیم داشت و روند درمان نیز به مراتب بهتر پیش خواهد رفت. درمان افسردگی با نوروفیدبک به روند درمان طولانی نیاز نخواهد داشت. کمترین خطر را برای فرد بیمار به همراه خواده داشت و به صورت ریشه‌ای مشکل افسردگی فرد را درمان خواهد کرد. با توجه به این مسئله که این روش هیچگونه خطری را به همراه ندارد، می‌توان به این موضوع پی برد. این روش در حال حاضر بهترین راه کار برای درمان افسردگی می‌باشد.

درمان افسردگی با نوروفیدبک چقدر زمان خواهد برد؟

همان طور که می‌دانید روش‌های درمانی دیگر به مانند دارویی، زمان نسبتا طولانی را برای درمان فرد نیاز خواهند داشت.ر برخی از موارد، مشکل افسردگی فرد را نیز به صورت کامل درمان نخواهند کرد. اما با استفاده از درمان افسردگی با نوروفیدبک بیماری در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری نسبت به سایر روش‌ها درمان خواهد شد. مزیت اصلی این روش نیز این است که درمان فرد را به صورت ریشه‌ای انجام خواهد داد. پس با توجه به این موضوع، شما عزیزان قادر خواهید بود با تنها چند جلسه نوروفیدبک مشکل افسردگی خود را به صورت کامل درمان کنید. همان طور که گفته شد نیز عوارضی را برایتان به همراه نخواهد داشت.

آیا روش درمانی نوروفیدبک همیشگی و پایدار است؟  

خیر، روش درمانی نوروفیدبک همیشگی و پایدار نیست. این روش ممکن است نیاز به جلسات تکراری داشته باشد تا اثرات مداوم و پایداری را برای فرد فراهم کند. عواملی مانند نوع اختلال، شدت آن، واکنش بدن به درمان، تخصص و تجربه ارائه دهندگان خدمات و همچنین پیروی از راهنمایی‌ها و تمرین‌های خانگی می‌توانند بر تاثیر و پایداری درمان تأثیرگذار باشند. برای حفظ نتایج درمان، ممکن است نیاز باشد که فرد تغییراتی در زندگی روزمره‌اش اعمال کند و به توصیه‌های روانشناس یا متخصص مغز و اعصاب پایبند باشد.

درمان افسردگی با نوروفیدبک در مشهد

یکی از بهترین مراکزی که شما عزیزان می‌توانید برای درمان افسردگی با نوروفیدبک از آن استفاده کنید، کلینیک مهر رضوی می‌باشد. اگر به دنبال نوروفیدبک در مشهد هستید باید بگوییم این مجموعه یکی از کامل ترین و با تجربه ترین مراکز تخصصی مغز و اعصاب با روش های درمانی تکنولوژیک در کشور می‌باشد که در حال حاضر با مجوزهای قانونی در حال فعالیت می‌باشد. بسیاری از مراجعه کنندگان به این مرکز بزرگسالان، کودکان و نوجوان‌هایی هستند که با مشکلاتی از جمله افسردگی مواجه هستند. پس شما عزیزان می‌توانید برای درمان بیماری‌هایی از جمله افسردگی و یا میگرن به این مرکز مراجعه کنید و هر چه سریع‌تر نسبت به درمان خود اقدام کنید.

جمع‌بندی

همان طور که در این مطلب نیز اشاره شد، یکی از بهترین روش‌هایی که در حال حاضر نیز برای درمان افسردگی از آن استفاده می‌گردد، روش نوروفیدبک می‌باشد. درمان افسردگی با نوروفیدبک به واسطه امواج الکتریکی صورت خواهد گرفت که بر روی مانیتور به فرد نشان داده خواهد شد. فرد را از عکس العمل‌های مغزی خود آگاه خواهد ساخت. به واسطه این کار فرد می‌تواند برخی از اعمال غیرارادی خود را تحت کنترل خود در آورد. توصیه ما به شما عزیزان این است که در صورت مبتلا شدن به این بیماری هر چه سریع‌تر اقدام به درمان آن کنید تا که اثرات منفی را بر زندگی شما اعمال نکند.

همچنین با توجه به این که درمان افسردگی با نوروفیدبک خطری را به همراه ندارد و در آن از روش تهاجمی استفاده نخواهد شد. یکی از کم خطرترین روش‌ها برای درمان افسردگی به شمار می‌رود. در حال حاضر بسیاری از بیماران که با مشکل افسردگی و یا میگرن رو به رو هستند از آن برای درمان استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که در این روش از درمان باید فرد چندین جلسه را با روانشناس سپری کند. تا که بتواند روند درمان خود را به صورت کامل سپری کند.

 واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

 

مطالب مرتبط

جستجو کنید

خدمات ما

جستجو کنید

رزرو اینترنتی نوبت معاینه

شبکه های مجازی

مطالب اخیر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

موفق به دریافت پاسخ سوال تان نشدید؟

با واحد تریاژ(راهنمای مراجعین و بیماران) ما در ارتباط باشید تا بلافاصله پاسختان را دریافت کنید