نوروفیدبک در مشهد

معرفی بهترین مرکز نوروفیدبک در مشهد

این روزها روش درمانی نوروفیدبک که یک نوع بازخورد عصبی است بسیار رواج پیدا کرده و در مراکز مختلفی در شهرهای زیادی انجام می‌شود. چنانچه خودتان یا یکی از نزدیکانتان به دنبال بهترین مرکز نوروفیدبک در مشهد هستید این مطلب برایتان مفید خواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم درمان نوروفیدبک و نحوه انجام آن در مراکز مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین بسیاری از افراد نمی‌دانند مرکزی که به آن مراجعه می‌کنند باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع مسائل مربوط به نوروفیدبک را بررسی کرده و درنهایت یکی از بهترین مراکز در شهر مشهد را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطالب

درمان نوروفیدبک چیست؟

یکی از زیرشاخه‌های درمان بیوفیدبک (بازخورد عصبی) که با نام الکتروانسفالوگرافی هم شناخته می‌شود نوروفیدبک است. این روش کاملا غیرتهاجمی بوده و ترکیبی از آموزش و درمان است. Neuro feedback با شرطی سازی عاملی به فرد کمک می‌کند تا بر امواج مغزی خود کنترل داشته باشد. تا فعالیت آن‌ها را طبق شرایط پیش آمده مدیریت کند. با کمک نوروفیدبک فرد می‌تواند نسبت به وضعیت امواج مغزی و واکنش‌های غیرارادی که در مغز اتفاق می‌افتند آگاهی داشته باشد. درمان نوروفیدبک در مشهد و سایر شهرها در مراکز تخصصی و طبق تجویز پزشک متخصص با کمک تکنسین و دستگاه مخصوص انجام می‌شود.

ناهنجاری‌های موجود در امواج مغزی سبب ایجاد اختلال در فعالیت بخشی از مغز و به دنبال آن باعث بروز برخی بیماری‌ها و اختلالات روانی می‌شوند. هدف از نوروفیدبک تراپی ایجاد تغییر، اصلاح و کنترل آگاهانه امواج مغزی است. پس از درمان با روش نوروفیدبک مغز در نرمال‌ترین حالت به فعالیت خود ادامه می دهد. و اثری از اختلالات باقی نمی‌ماند.

درمان انواع اختلالات در بهترین مرکز نوروفیدبک در مشهد

نوروفیدبک درمانی روشی است که هیچ عوارض و خطری ندارد و با تغییر در الگوی امواج مغزی باعث بهبود و کاهش علائم طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و اختلالات عصبی می‌شود. ازجمله رایج‌ترین اختلالات قابل درمان با نوروفیدبک در مشهد می‌توان به بیش فعالی، کمبود توجه، عدم تمرکز، اختلال دوقطبی، اضطراب، اعتیاد و وسواس فکری و عملی و درمان افسردگی با نوروفیدبک اشاره کرد. همچنین افرادی که به بیماری‌هایی همچون اوتیسم، صرع، پارکینسون، اسکیزوفرنی، میگرن، آلزایمر و فیبرومیالژیا مبتلا هستند با کمک بازخورد عصبی علائم بیماری‌شان کمتر شده و به مرور زمان بهبود می‌یابند. مواردی ازجمله دردهای مزمن، آسیب‌های بعد از سکته مغزی و ضربه مغزی، اختلالات مربوط به خواب، تیک‌ عصبی و اختلال در یادگیری با درمان نوروفیدبک برطرف می‌شوند. از دیگر کاربردهای درمانی نوروفیدبک در مشهد می‌توان به بهبود حافظه، افزایش توانایی در یادگیری مهارت‌ها که مربوط به عملکرد شناختی و اجرایی مغز است اشاره کرد.

انواع نوروفیدبک تراپی در مراکز مختلف

اگر به مراکز تخصصی مراجعه کرده باشید متوجه می‌شوید که درمان نوروفیدبک به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. هرکدام از این روش‌ها برای بیماری‌ها و اختلالات خاصی کاربرد دارند و میزان تحریک مغز در آن‌ها متفاوت است. برای مثال در روش EEG سنتی دو سنسور برای گوش و دو سنسور برای مغز استفاده می‌شود. این روش نیازمند مهارت زیادی است و مغز را به صورت جامع و عمیق تحریک می‌کند.

یکی از روش‌های انجام نوروفیدبک در مشهد روش فرکانس / قدرت یا همان نوروفیدبک سطحی است که با استفاده از دو الی 4 الکترود در قسمت‌های مشخصی از مغز سرعت امواج و دامنه آن‌ها را تغییر می‌دهد.روش بالقوه قشری آهسته در درمان بیماری‌هایی همچون صرع، میگرن، بیش فعالی و کم توجهی مؤثر است. برای درمان میگرن از روش هموانسفالوگرافی (HEG) نیز استفاده می‌شود. نوروفیدبک زنده روش دیگری است که معمولا برای درمان بی‌خوابی و مشکلات مربوط به خواب بکار گرفته می‌شود.

نوروفیدبک انرژی پایین روش دیگری است که با استفاده از جریان الکترومغناطیسی ضعیف امواج مغزی را تغییر می‌دهد. این روش بیشتر برای بهبود آسیب‌های تروماتیک مغزی کاربرد دارد و طی انجام آن باید چشم‌ها بسته و فرد بی‌حرکت باشد.

یکی از روش‌های پرکاربرد نوروفیدبک در مشهد روش لورتا (LORE-TA) یا توموگرافی الکترومگنتیک با وضوح پایین است که تاثیر زیادی در درمان وسواس فکری و عملی، انواع اعتیاد و افسردگی دارد. روش fMRI نیز یک روش تصویربرداری عملکردی است که برای مناطق زیرقشری مغز کاربرد دارد و از آن در درمان پارکینسون، بیش فعالی و کم توجهی، انواع فوبیاها، اضطراب و افسردگی استفاده می‌شود.

نحوه درمان با روش نوروفیدبک

در ابتدا برای ارزیابی تشخیصی نوار مغزی EEG تهیه می‌شود. برای این کار یک کلاه که حدود 12 الی 19 سوراخ برای قرار دادن الکترود دارد روی سر فرد گذاشته می‌شود. در این قسمت‌ها کمی ژل رسانا زده و الکترودها را قرار می‌دهند. الکترودها به یک سیستم کامپیوتری متصل هستند و فعالیت امواج مغزی توسط آن‌ها دریافت و در سیستم ضبط می‌شود. تهیه نقشه مغزی یک بار با چشمان باز و یک بار با چشمان بسته انجام می‌شود. مدت زمان تقریبی برای انجام آن حدود 20 الی 30 دقیقه است.

سپس نقشه مغزی توسط پزشک متخصص بررسی می شود. براساس وضعیت بیمار روش مناسبی از نوروفیدبک تجویز می‌شود. در این مرحله الکترودهایی روی گوش‌ها و روی سطح سر فرد قرار داده می‌شوند. فرد مراجعه کننده امواج مغزی خود را به صورت فیلم یا بازی روی صفحه مانیتور مشاهده می‌کند و از این طریق می‌آموزد چگونه آن‌ها را کنترل کند. درمان نوروفیدبک در مشهد زیرنظر درمانگران ماهر انجام می شود. و فرد طی درمان هیچ دردی احساس نمی‌کند و حس ناخوشایندی ندارد.

سن مناسب برای درمان نوروفیدبک

این روش برای کودکان و بزرگسالان قابل انجام است. به منظور درمان انواع اختلالات روش نوروفیدبک برای کودکان بالای 14 سال و بزرگسالان تا محدوده سنی 60-70 سال تجویز می‌شود. اما در برخی موارد که کودکان 5 تا 6 سال با اختلال در یادگیری و کمبود توجه درگیر هستند می‌توان از نوروفیدبک تراپی برای بهبود یادگیری و افزایش تمرکز آن‌ها استفاده کرد.

میزان تاثیرگذاری نوروفیدبک

شاید شما هم قبل از انجام نوروفیدبک در مشهد درباره میزان اثربخشی و ماندگاری آن سوالاتی داشته باشید. میزان موفقیت نوروفیدبک در درمان اختلالاتی همچون بیش فعالی به حدود 80 درصد رسیده است. این در حالی است که عوارض دارو درمانی را ندارد. هیچگاه نمی‌توان به طور قطعی گفت که بازخورد عصبی یا روش‌های دیگر به طور کامل بیماری را درمان می‌کند. البته ممکن است اثربخشی صددرصدی هم دیده شود. اما در حالت کلی میزان تاثیرگذاری به عواملی همچون مراجعه به موقع، شدت بیماری، همکاری فرد در روند درمان و تبحر درمانگر بستگی دارد. در بسیاری از موارد اختلالات درمان شده با نوروفیدبک غیرقابل برگشت هستند.

یک جلسه نوروفیدبک چگونه میگذرد؟

یک جلسه‌ی معمولی نوروفیدبک معمولاً شامل مراحل زیر است:

ارزشیابی اولیه: در این مرحله، درمانگر اطلاعات اولیه را از فرد جمع‌آوری می‌کند، از جمله سوابق پزشکی فرد، علائم و شدت اختلال فرد، و اهداف فرد از درمان.

آموزش پایه: در این مرحله، درمانگر به فرد نحوه‌ی کار دستگاه نوروفیدبک را آموزش می‌دهد. فرد یاد می‌گیرد که چگونه الکترودهای دستگاه را روی سر خود قرار دهد و چگونه امواج مغزی خود را روی صفحه نمایش مشاهده کند.

جلسات درمانی: در این مرحله، فرد جلسات درمانی را با درمانگر خود شروع می‌کند. در هر جلسه، درمانگر از دستگاه نوروفیدبک برای ثبت امواج مغزی فرد استفاده می‌کند. سپس، درمانگر به فرد بازخوردی در مورد امواج مغزی او می‌دهد. فرد با مشاهده بازخورد درمانگر، می‌آموزد که چگونه فعالیت‌های الکتریکی مغز خود را تغییر دهد.

طول هر جلسه نوروفیدبک معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه است. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان اختلال فرد به نوع اختلال و شدت اختلال بستگی دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد به چندین ماه یا حتی چندین سال درمان نیاز داشته باشد.

در طول جلسات نوروفیدبک، فرد ممکن است احساسات مختلفی داشته باشد، از جمله آرامش، هیجان، یا حتی سردرد. این احساسات معمولاً خفیف هستند و به مرور زمان برطرف می‌شوند.

نوروفیدبک یک روش درمانی ایمن و موثر است که برای درمان طیف وسیعی از اختلالات مغز و اعصاب استفاده می‌شود. این روش درمانی معمولاً عوارض جانبی جدی ندارد. با این حال، ممکن است برخی از عوارض جانبی خفیف مانند سردرد، خستگی، یا تحریک‌پذیری ایجاد شود.

اگر به دنبال یک روش درمانی موثر برای اختلال مغز و اعصاب خود هستید، نوروفیدبک می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب برای شما باشد. با این حال، قبل از شروع درمان با نوروفیدبک، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

تعداد جلسات و هزینه درمان در بهترین مرکز نوروفیدبک در مشهد

شرایط فردی و نوع ناهنجاری در مغز عاملی تعیین کننده در تعداد جلسات درمانی است. اما به طور معمول برای نتیجه‌گیری بهتر بین 30 تا 40 جلسه آموزشی برگزار می‌شود. البته ممکن است نسبت به شرایط کم یا زیاد شود. هر جلسه معمولا بین 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.
اگر شما هم در مورد هزینه نوروفیدبک در مشهد سؤال دارید باید بگوییم هر مرکز با قیمت متفاوتی این خدمات را ارائه می‌دهد و برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها بهتر است با مرکز مورد نظر تماس بگیرید.

شرایط بهترین مرکز نوروفیدبک

افرادی که به مراکز تخصصی و درمانی مراجعه می‌کنند انتظار دریافت بهترین خدمات را دارند. یکی از مواردی که به عنوان ویژگی مهم بهترین مرکز نوروفیدبک در مشهد شناخته می‌شود حضور نوروتراپیست‌های متخصص در آن مرکز است. این ویژگی باعث ایجاد اطمینان خاطر در مراجعین شده و درمان به بهترین نحو انجام می‌شود. دستگاهی که برای درمان نوروفیدبک از آن استفاده می‌شود باید دارای تاییدیه و مجهز به تکنولوژی روز دنیا باشد. در بهترین مراکز نوروفیدبک تکنسینی که وظیفه درمان را برعهده دارد؛ به طور کامل آموزش دیده و بدون کم و زیاد کردن زمان درمان و تعداد جلسات روند درمان را با کیفیت بالایی پیش می‌برد. همچنین میزان رضایت مراجعه کنندگان قبلی می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد.

بهترین مرکز نوروفیدبک در مشهد

کلینیک تخصصی مهر رضوی یکی از بهترین و معتبرترین مراکز نوروفیدبک در مشهد است و مراجعه کنندگان نتایج بسیار خوبی دریافت کرده‌اند. این کلینیک مجهز به دپارتمان‌های تخصصی است و با استفاده از دستگاه‌های به روز و پیشرفته به ارائه درمان‌های تکنولوژیک می‌پردازد. تعدادی از پزشکان باتجربه و متخصص در زمینه نوروسایکولوژی در این مرکز حضور دارند و پس از بررسی دقیق نقشه مغزی هر فرد، پروتکل درمانی مخصوص به آن فرد را تجویز می‌کنند.

در برخی مراکز نوروفیدبک به دروغ به بیمار گفته می‌شود که نقشه مغزی تهیه شده و clinical q را به او تحویل می‌دهند. اما در کلینیک مهر رضوی نقشه مغزی به طور اختصاصی و دقیق از هر فرد گرفته شده است. درمان و آموزش براساس آن انجام می‌شود. الکتروانسفالوگرافی تنها یکی از خدمات تخصصی ارائه شده در این مرکز است. با حضور در این کلینیک می‌توانید از سایر خدمات درمانی همچون درمان RTMS و tDCS نیز بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه پذیرش و حضور پزشکان متخصص در کلینیک مهر رضوی می‌توانید به سایت این مرکز مراجعه کرده و یا سوالات خود را از طریق تماس تلفنی مطرح کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم یکی از بهترین مراکز نوروفیدبک در مشهد را به شما معرفی کنیم. نوروفیدبک به عنوان روشی مؤثر در بهبود و درمان بسیاری از اختلالات عصبی و بیماری‌های مربوط به روان شناخته شده است. و به دلیل تاثیرگذاری فوق‌العاده مورد توجه تعداد زیادی از پزشکان قرار گرفته است. به یاد داشته باشید که عوامل متعددی در میزان اثربخشی روش نوروفیدبک تاثیر دارند و بخش عمده‌ای از آن به نوع تجهیزات مورد استفاده و مهارت تکنسین بستگی دارد. بنابراین بهتر است قبل از مراجعه به این مراکز، آن را از هر نظر بررسی کنید.

 واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

مطالب مرتبط

جستجو کنید

خدمات ما

جستجو کنید

رزرو اینترنتی نوبت معاینه

شبکه های مجازی

مطالب اخیر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

موفق به دریافت پاسخ سوال تان نشدید؟

با واحد تریاژ(راهنمای مراجعین و بیماران) ما در ارتباط باشید تا بلافاصله پاسختان را دریافت کنید