LogoText500

خدمات تخصصی

در این مطلب قصد داریم به تحلیل و بررسی درمان سردرد با بیوفیدبک بپردازیم و روش درمان آن را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. همان طور که می‌دانید در حال حاضر روش‌های دارویی و غیر دارویی بسیاری برای سردرد وجود دارد. با توجه به این مسئله که درمان دارویی برخی اختلالات را به همراه دارد، از این رو بسیاری از افراد به دنبال این هستند تا که بتوانند مشکل خود را به واسطه روش‌های غیر دارویی درمان کنند که یکی از آنان روش بیوفیدبک می‌باشد.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک به افراد آموزش خواهد داد که بتوانند عملکرد عصبی خودکار خود را تا حدودی کنترل کنند. از جمله این اعصاب خودکار می‌توان به ضربان قلب، فشار عضلانی و دمای پوست اشاره کرد. افراد در این روش آموزش خواهند دید تا که بتوانند هر یک از این موارد را به کنترل خود در آورند و تا حدودی تنظیم کننده آنان باشند.

برای این کار باید از روش‌های آرامش بخش استفاده کرد. از جمله این روش‌های می‌توان به ورزش‌هایی به مانند یوگا و یا مدیتیشن اشاره کرد. درمان سردرد با بیوفیدبک زمانی موثر خواهد بود که افراد از روش درستی برای این کار استفاده نمایند.

به عنوان مثال ممکن است که آن دسته از افرادی که دارای میگرن هستند، فیدبک خود را به صورت دمای پوستی دریافت نمایند. برای همین نیز این قبیل افراد برای مقابله با مشکل میگرن خود باید به دنبال راه کاری باشند که بتوانند دمای بدن خود را تا حدودی کنترل نمایند. حال در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با تفاوت این روش با روش نوروفیدبک و نیز درمان سردرد با بیوفیدبک آشنا کنیم.

درمان سردرد با بیوفیدبک

پرکاربردترین انواع بیوفیدبک

بیوفیدبک دمایی

در این روش سنسور دمایی به نوک انگشتان دست و پای شما متصل خواهد شد و از بیمار خواسته می‌شود که این سنسور را نگه دارد. با توجه به این که پوست بدن در زمانی که عصبی هستید کاهش دما را تجربه خواهد کرد، و در زمانی که استرس دارید دمای آن افزایش می‌یابد؛ می‌توان به کمک آن به تنظیم استرس کمک کرد.

واکنش گالوانیک

شاید این دستگاه را بیشتر در فیلم‌ها مشاهده کرده باشید. در این روش الکترودها به سطح پوست بدن شما متصل خواهند شد و بار الکتریکی کمی را به سطح بدن شما منتقل خواهند کرد. دستگاه تغییرات به وجود آمده را اندازه گیری خواهد کرد. کارآمد بودن این روش در گذشته به اثبات رسیده است. افزایش تعریق را می‌توان به کمک این دستگاه اندازه گیری کرد.

نوار عصب و عضله

در بسیاری از موارد از این روش برای درمان سردرد با بیوفیدبک استفاده می‌شود. نحوه استفاده از این درمان به این صورت است که الکترودها بر روی عظلات پیشانی، فک و بالای شانه فرد بیمار قرار داده خواهند شد و از بیمار درخواست می‌شود که در صورت تولید صدا در هر یک از بخش‌های دستگاه، فرد آرامش خود را حفظ کند. این روش به صبر و پشتکار بسیاری نیاز دارد.

درمان سردرد با بیوفیدبک

اصول درمان بیوفیدبک این است که تمامی پارامترهای تاثیرگذار بر روی بدن را مورد بررسی قرار دهد. از جمله این موارد می‌توان به مغز، قلب و تعریق پوست اشاره کرد. جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که بسیاری از این واکنش‌ها در اثر استرس در بدن فرد مورد نظر ایجاد خواهند شد. در صورتی که به دنبال این هستید که بتوانید درمان سردرد با بیوفیدبک را تجربه کنید، باید جلسات متعددی را با درمانگر خود سپری کنید و یاد بگیرید که چگونه به واکنش‌های بدن خود توجه کنید و به درستی نسبت به آنان واکنش دهید.

به عنوان مثال شل کردن آگاهانه عضلات یکی از این روش‌ها می‌باشد.

یکی دیگر از روش‌های موجود برای بیوفیدبک این است که بتوانیم آگاهی لازم را از فشار عضلات فک و صورت داشته باشیم و بتوانیم به صورت آگاهانه اقدام به شل کردن این عضلات کنیم. بعد از گذشت مدت زمان مشخصی از درمان به واسطه درمانگر دیگر نیازی به تحریک الکتریکی مغز نخواهد بود و فرد بدون تجهیزات نیز قادر به انجام این کار خواهد بود.

علاوه بر مواردی که به آنان اشاره کردیم، یکی دیگر از راه کارها این است که فرد بتواند به گونه‌ای تنفس خود را تنظیم کند که قادر به کنترل ضربان قلب خود باشد. این کار به کاهش استرس فرد کمک بسیاری خواهد کرد. در حال حاضر بسیاری از درمانگرها از برنامه‌های کامپیوتری برای ضرب آهنگ دادن به ضربان قلب بیمار استفاده می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا چند تکنیک مهم در درمان بیوفیدبک را خدمت شما عزیزان شرح دهیم.

مراحل آموزش روش دمایی

درمان سردرد با بیوفیدبک به این صورت است که فرد در ابتدا باید آموزش‌های لازم را در خصوص فیدبک دمایی بیاموزد. در این روش به دست فرد بیمار یک ترمیستور متصل خواهد شد. همان طور که می‌دانید دمای پوست در حقیقت نشان دهنده تغییرات در ضخامت رگ‌های کوچک خونی می‌باشد. هدف از این کار این است که فرد بتواند جریان خون را از سر خود دور کند و به سایر نقاط بدن خود انتقال دهد.

یکی از راه کارهای دیگر نیز این است که به واسطه صحبت کردن با اندام‌های بدن خود این آرامش را به خود تلقین کنید. به عنوان مثال با خود تکرار کنید که من احساس آرامش دارد و حس میکنم که دارم آرام می‌شوم. با خود بگویید که در پاهایم احساس سنگینی می‌کنم و به کمک این کار می‌توانید آرامش خوبی را به خود اختصاص دهید. دلیل این آرامشی که شما از این راه به دست می‌آورید نیز این است که شما به واسطه سخن گفتن با خود می‌توانید یک پل ارتباطی مستقیم را میان بدن و ذهن خود برقرار کنید.

آموزش نحوه عمل نوار عصب و عضله برای درمان سردرد با بیوفیدبک

در روش بیوفیدبک الکترودها به صورت مستقیم روی پیشانی فرد بیمار قرار خواهند گرفت و فشار عضلانی در این مناطق را مورد بررسی قرار می‌دهند. زمانی که فشار عضلانی در قسمت پیشانی بالا برود، دستگاه شروع به هشدار خواهد کرد و بالعکس زمانی که فشار کاهش یابد، صدای دستگاه به مراتب کمتر خواهد شد. بیمار باید به صورت دو بار در هفته این روش را انجام دهد تا که بتواند در زمان‌های لازم به خوبی خود را کنترل کند و واکنش مناسبی را از خود نشان دهد. برای این کار بهتر است که تمامی عضلات خود را شل کنید و در جایی آرام بگیرید. سپس سعی کنید پیشانی خود را به سمت بالا جمع کنید و سپس آن را رها کنید و این کار را چند بار تکرار کنید.

علاوه بر این کار شما می‌توانید شانه‌های خود را به سمت بالا بکشید و آنان را تا حدودی تحت فشار قرار دهید. بعد از چند ثانیه فشار وارد شده بر روی شانه خود را کاهش دهید و سعی کنید چند بار این کار را انجام دهید. مرحله بعدی سعی کنید شانه‌های خود را به جهات مختلف حرکت دهید. در این زمان شما فشار را بر روی شانه و کمر خود به خوبی حس خواهید کرد. در این زمان اجازه دهید آرامش تمامی بدن شما را در بر بگیرد. این کار درمان سردرد با بیوفیدبک را برای شما به همراه خواهد داشت.

آموزش نحوه عمل نوار عصب و عضله برای درمان سردرد با بیوفیدبک

استفاده از تمریک تنفسی برای درمان سردرد با بیوفیدبک

در میان تمام روش‌هایی که به آنان اشاره کردیم، تکنیک تنفس یک روش بسیار عالی و مناسب می‌باشد. از این روش در سالیان دور نیز استفاده شده است و بخشی از یوگا و هنرهای رزمی را نیز این روش در بر گرفته است. یکی از خصوصیات منحصر به فرد این روش این است که افراد بدون نیاز به تجهیزات نیز به خوبی می‌توانند آرامش را به خود هدیه دهند. به عنوان مثال افراد قادر خواهند بود در حالت نشسته و با چشم‌های بسته نیز به راحتی این کار را انجام دهند. تاثیرات شگفت انگیز آن را تجربه کنند.

چرا درمان سردرد با بیوفیدبک بهتر است؟

روش بیوفیدبک در حال حاضر کاملا مورد پذیرش بیماران قرار گرفته است و تکرار این کار نتیجه مثبت در درمان را به همراه خواهد داشت. از این رو می‌توان گفت که درمان سردرد با بیوفیدبک یک شایعه نیست. افراد بسیاری از این راه توانسته‌اند میگرن و مشکلات سردرد خود را درمان کنند. یکی از خصوصیات منحصر به فردی که در درمان سردرد با بیوفیدبک دارد، این است که این روش هیچ گونه عوارضی را برای شما به همراه نخواهد داشت. کاملا بی خطر می‌باشد. برای همین نیز همه افراد قادر به استفاده از این روش برای درمان میگرن خود خواهند بود. جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که تاثیر بیوفیدبک بر روی زنان باردار نیز بسیار مثبت بوده است.

جمع بندی

روش بیوفیدبک راه کاری است که هیچگونه عوارضی را برای شما عزیزان به همراه نخواهند داشت و در حال حاضر بسیاری از افراد درمان سردرد با بیوفیدبک را به درمان به واسطه دارو ترجیح می‌دهند. از جمله مواردی که به شما در درمان سردرد کمک خواهند کرد، می‌توان به دمای پوستی اشاره کرد. در این شرایط فرد باید بتواند گرما را از سر خود دور کند و به سایر نقاط بدن خود انتقال دهد.

در روش درمان سردرد با بیوفیدبک هیچ گونه عوارضی برای بیمار به وجود ندارد. اما همه افراد قادر به انجام این کار نخواهند بود و برای این که بتوانید از این راه کار برای درمان سردرد خود استفاده کنید باید پیش از هر کاری به یک درمانگر مراجعه کنید. چندین جلسه را به واسطه تجهیزات سپری کنید. پس با توجه به این موضوع می‌توان به این نتیجه رسید که بیوفیدبک روش آسانی نیست و برای یادگیری آن باید به درمانگر مراجعه کرد.

واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x