LogoText500
درمان استرس با نوروفیدبک امکان‌پذیر است؟

درمان استرس با نوروفیدبک امکان‌پذیر است؟

استرس و اضطراب یک واکنش طبیعی در تمام افراد هنگام مواجه با تنش‌ها و تجربیات تلخ عاطفی و احساسی است. اما اگر به‌ صورت مداوم و همیشگی وجود داشته باشد، زندگی طبیعی و روزانه افراد را با اختلال مواجه می‌کند. درمان نوروفیدبک یکی از جدیدترین و موثرترین روش‌های درمان این اختلال است. در ادامه به بررسی مفهوم استرس می‌پردازیم، و درنهایت درمان استرس با نوروفیدبک را بطورکامل توضیح می‌دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

استرس چیست؟

استرس یک احساس تنش عاطفی یا عصبی است که به دلایل مختلف ایجاد می‌شود و موجب بروز ناامیدی و عصبانیت در افراد می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت استرس همان واکنشی است که بدن در برابر یک چالش یا تقاضا از خود نشان می‌دهد. این واکنش می‌تواند در لحظات حساس بسیار مثبت باشد. برای مثال استرس می‌تواند به شما کمک کند تا از خطرات مختلف در امان بمانید.

خوب است بدانید که بدن هریک از ما هنگام مواجه با استرس هورمون ترشح می‌کند. این هورمون با افزایش هوشیاری مغز تنش عضلانی و بالا رفتن نبض را به همراه دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که این واکنش‌ها در کوتاه‌ مدت بسیار خوب هستند و شما به کمک آن‌ها می‌توانید شرایط ایجادکننده استرس را کنترل نمایید. ولی اگر به‌صورت مزمن و مداوم باشند، سلامت روح و جسم شما را تحت تأثیر قرار خواهند داد. استرس را به دو دسته اصلی استرس مزمن و استرس حاد تقسیم و گروه‌بندی می‌کنند. استرس مزمن برای مدت زمان طولانی‌تری ادامه دارد و از مهم‌ترین دلایل بروز آن می‌توان به مشکلات مالی، ازدواج ناموفق، مشکل در کار و دیگر دلایل مشابه اشاره کرد.

در سمت دیگر استرس حاد کوتاه‌مدت است و به سرعت از بین می‌رود.به کمک این نوع استرس شما می‌توانید موقعیت‌های خطرناک را به خوبی کنترل نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که همه افراد در یک برهه زمانی استرس حاد را تجربه کرده‌اند. استرس با علائم جسمی و عاطفی مختلف همراه است که در بعضی اوقات افراد متوجه نمی‌شوند این علائم ناشی از استرس هستند. به‌طورکلی رایج‌ترین و مهم‌ترین علائم و نشانه‌های وجود استرس عبارتند از:

  • اسهال یا یبوست
  • درد مزمن
  • سردرد
  • کمبود انرژی
  • اختلال در تمرکز
  • مشکلات جنسی با شریک زندگی
  • مشکلات گوارشی
  • کاهش اشتها یا کاهش وزن
  • افزایش اشتها یا افزایش وزن
  • و…

نوروفیدبک چگونه استرس را درمان می‌کند؟

در حال حاضر روش‌های درمانی مختلف ازجمله دارودرمانی، روان‌درمانی، نوروفیدبک و… جهت درمان استرس وجود دارد. درمان استرس با نوروفیدبک یکی از موثرترین و جدیدترین روش‌های درمانی است که تفاوت آن با دیگر روش‌ها، می توان به بدون عارضه‌ بودن اشاره کرد. این نکته را فراموش نکنید که درمان استرس با روش نوروفیدبک اثرات ماندگار دارد و به مغز باد می‌دهد که چگونه خود را اصلاح کند. در نوروفیدبک درمان به‌صورت ریشه‌ای انجام می‌گیرد.

به این معنا که کارکرد مغز بطورکامل اصلاح می‌شود و مغز از حالت اضطراب بیرون می‌آید. لازم به ذکر است که چون مغز در این روش آرامش را یاد می‌گیرد، حالت خود را حفظ می‌کند و درنهایت تأثیر درمان پایدار خواهد شد. به عبارت دیگر می‌توان گفت نوروفیدبک از طریق تنظیم فعالیت مغز و کاهش عدم تقارن آلفا موجب بهبود اضطراب و استرس می‌شود. درمان استرس با نوروفیدبک دارای مزایای غیرتهاجمی، واکنش نامطلوب کم‌تر و ایمنی و راحتی بسیار بالا است.

تأثیر نوروفیدبک در درمان استرس به چه میزان است؟

پیش از هرچیزی این نکته را در نظر داشته باشید که مغز افراد مضطرب نسبت به افراد عادی بسیار تحریک‌پذیرتر است. به همین جهت این افراد احساساتی را به‌ صورت مکرر تجربه می‌کنند که موجب برهم‌ زدن تعادل در امواج مغزی آن‌ها می‌شود. درنتیجه این امر زندگی روزمره افراد تحت تأثیر قرار می‌گیرد. همانطور که گفتیم درمان استرس با نوروفیدبک یک روش جهت تنظیم و متعادل‌سازی امواج مغز است. به همین خاطر می‌توان گفت نوروفیدبک تأثیر بسیاری در درمان استرس و اضطراب دارد و می‌توان آن را به‌ عنوان بهترین و ثمربخش‌ترین روش‌های درمانی شناخته‌شده معرفی کرد.

آیا درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک قطعی و دائمی است؟

پیش از درمان استرس با نوروفیدبک بسیاری از افراد می‌پرسند که این درمان دائمی است یا خیر. لازم به ذکر است که دائمی‌ بودن درمان استرس با نوروفیدبک به چند پارامتر مهم وابسته است. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این پارامترها می‌توان به همکاری فرد و خانواده وی با درمانگران، اتمام دوره درمانی و… اشاره کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که نوروفیدبک همانند دیگر درمان‌های تکنولوژیک در گروه روش‌های آموزش مغزی قرار می‌گیرد. درنتیجه این امر شما باید حتماً دوره درمان خود را کامل پشت سر گذارید و آن را نصف‌ونیمه رها نکنید.

پیش از درمان استرس با نوروفیدبک حتماً یک مرکز درمانی معتبر پیدا کنید و فراموش نکنید که درمان‌های نوروتراپی به تجربه و تخصص بسیار بالایی نیاز دارند. درنتیجه هر فرد نمی‌تواند آن‌ها را انجام دهد. به‌طورکلی می‌توان گفت قطعی‌بودن درمان استرس با نوروفیدبک به چگونگی انجام این روش درمانی محبوب و اثرگذار وابسته است.

مزیت‌های نوروفیدبک در درمان استرس و اضطراب

همانطور که گفتیم درمان استرس با نوروفیدبک نسبت به دیگر روش‌های درمانی مشابه مزایای بسیاری دارد که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها کم عارضه‌بودن نوروفیدبک است. در ادامه به معرفی و بررسی مزایای درمان استرس و اضطراب با Neurofeedbackمی‌پردازیم.

درمان هرگونه استرس و اضطراب

Neurofeedback برخلاف دیگر روش‌های درمانی استرس و اضطراب می‌تواند بر روی هر نوع از این اختلال اثر گذارد و آن را بهبود بخشد. به عبارت دیگر نوروفیدبک میان هیچ‌یک از اختلالات اضطراب و استرس تفاوت نمی‌گذارد و همه را درمان می‌کند.

بدون عوارض جانبی

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین مزایای درمان استرس با نوروفیدبک عوارض جانبی بسیار کم آن است. البته جالب است بدانید که در بسیاری از موارد انجام این نوع درمان هیچ عوارض جانبی به همراه ندارد.

بازه درمانی کوتاه

یکی‌دیگر از مزایای درمان استرس با نوروفیدبک بازه درمانی کوتاه آن است. این نوع درمان برخلاف درمان‌های مشابه چندسال طول نمی‌کشد و شما با پشت سرگذاشتن چند جلسه تأثیر آن را مشاهده خواهید کرد. البته همانطور که گفتیم درمان قطعی استرس با Neurofeedback تنها در صورتی انجام می‌پذیرد که تمام جلسات درمانی تعیبن‌شده توسط پزشک را بگذرانید.

هزینه مناسب

احتمالأ هنگام پرداخت هزینه جلسات نوروفیدبک با خود می‌گویید که هزینه این جلسات تا که حد بالا است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه تمام‌شده نوروفیدبک در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی بسیار کم‌تر و پایین‌تر است.

بهترین مرکز درمان استرس با نوروفیدبک در مشهد کجاست؟

همانطور که بدون شک می‌دانید در حال حاضر مراکز مختلف و بسیاری در حوزه درمان استرس با نوروفیدبک در سطح کشور و شهر مشهد فعالیت دارند. فراموش نکنید که هر فرد که در این زمینه فعال است را نمی‌توان یک متخصص دانست. کلینیک تخصصی مهر رضوی یکی از بهترین و معتبرترین مراکز فعال شهر مشهد در حوزه‌ی درمان استرس با Neurofeedback می‌باشد. این کلینیک مجهز به دستگاه‌های درمانی و ارزیابی‌های تکنولوژیک است و خدمات درمانی مختلف ارائه می‌دهد. بنابریان اگر به دنبال انجام نوروفیدبک در مشهد هستید می توانید با سیستم نوبت‌دهی اینترنتی این کلینیک نزدیک‌ترین زمان خالی را برای مراجعه انتخاب نمایید و خدمات موردنظر را بدون هیچ‌گونه توقف یا معطلی دریافت کنید.

جالب است بدانید که اگر ندانید کدام درمان برای شما بهتر و مناسب‌تر است با مراجعه به واحد تریاژ کلینیک مهر رضوی می‌توانید علائم خود را بگویید تا به این ترتیب به متخصص مربوط معرفی شوید. درمان استرس با نوروفیدبک یکی از آشناترین و محبوب‌ترین خدمات درمانی این کلینیک است که بدون هیچ گونه عوارض جانبی انجام می‌گیرد.

درنهایت این نکته را در نظر داشته باشید که این کلینیک هیچ محدودیتی ندارد و شما می‌توانید به‌ صورت تلفنی و حضوری خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید. کلینیک مهر رضوی تمام بیماران با هر سنی را نیز پذیرش می‌کند و یک مرکز درمانی مناسب برای کودکان و بزرگسالان به شمار می‌آید.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی درمان استرس با نوروفیدبک پرداختیم و مزایای این روش درمانی را بیان کردیم. همانطور که گفتیم استرس یک احساس تنش عاطفی یا عصبی است که به دلایل مختلف ایجاد می‌شود و موجب بروز ناامیدی و عصبانیت در افراد می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت استرس همان واکنشی است که بدن در برابر یک چالش یا تقاضا از خود نشان می‌دهد.

این واکنش می‌تواند در لحظات حساس بسیار مثبت باشد. برای مثال استرس می‌تواند به شما کمک کند تا از خطرات مختلف در امان بمانید. در حال حاضر روش‌های درمانی مختلف ازجمله دارودرمانی، روان‌درمانی، نوروفیدبک و… جهت درمان استرس وجود دارد. درمان استرس با نوروفیدبک یکی از موثرترین و جدیدترین روش‌های درمانی است که تفاوت آن با دیگر روش‌ها در بدون عارضه‌بودن است.

پیش از درمان نوروفیدبک حتماً یک مرکز معتبر و متخصص پیدا نمایید تا به این ترتیب در دام عوارض جانبی این روش درمانی قرار نگیرید. کلینیک مهر رضوی یکی از معتبرترین و آشناترین این مراکز است که شما می‌توانید خدمات موردنظر خود را از آن‌ها دریافت کنید. خدمات درمانی کلینیک مهر رضوی به کمک پیشرفته‌ترین و بهترین دستگاه‌های درمانی موجود در بازار انجام می‌گیرند.

فراموش نکنید که دائمی‌ بودن درمان استرس با نوروفیدبک به چند پارامتر مهم وابسته است. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این پارامترها می‌توان به همکاری فرد و خانواده وی با درمانگران، اتمام دوره درمانی و… اشاره کرد. البته دیگر روش‌های درمانی استرس نیز چنین شرایطی دارند و نمی‌توان در رابطه با آن‌ها نیز به‌طور قطعی نظر داد.

 واحد تحقیق و توسعه کلینیک تخصصی مهر رضوی

مطالب مرتبط

جستجو کنید

خدمات ما

جستجو کنید

رزرو اینترنتی نوبت معاینه

شبکه های مجازی

مطالب اخیر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x