LogoText500

خدمات تخصصی


نوروفیدبک یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان صرع و تشنج است که در ابتدا شدت حملات این بیماری را کاهش می‌دهد و به مرور زمان موجب متوقف‌کردن آن‌ها می‌شود. اما به‌راستی درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک چگونه انجام می‌گیرد؟ در ادامه به بررسی کامل بیماری صرع می‌پردازیم و سپس روش درمان آن با استفاده از نوروفیدبک را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

صرع چیست؟

بطورکلی می‌توان گفت بیماری صرع نوعی اختلال سیستم عصبی مرکزی یا اختلال نورولوژیکی است که موجب مختل‌شدن فعالیت مغز و درنهایت تشنج می‌شود. در این بیماری فرد بدون هیچ دلیل خاص و مشخصی نظیر؛ افت قندخون، تب، کمبود کلسیم و… بصورت مکرر دچار حملات تشنج می‌شود.

امروزه برخی از افراد بیماری صرع را به نام تشنج می‌شناسند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که تشنج تنها یک علامت است نه نام بیماری. صرع نوعی ایراد یا اشکال در مغز است که با حملات صرعی ناگهانی و تکرارشونده، حملاتی کوتاه‌مدت از رفتار غیرطبیعی، تغییر در وضعیت هوشیاری یا حرکات غیرطبیعی همراه است. فرد مبتلا به صرع در برخی موارد بصورت ناگهانی به زمین می‌افتد و دست و پاهایش سفت می‌شوند و درنهایت از هوش می‌رود. اما پس از گذشت چند ثانیه شروع به دست و پا زدن می‌کند و درنهایت به حالت اغما کامل می‌رود و هیچ صدایی نمی‌شنود.

لازم به ذکر است که نمی‌توان تنها با یک حمله تشنج گفت که فرد به بیماری صرع مبتلا شده است. اما اگر بدون علت یا پس از کنترل و رفع عوامل بازهم حملات صرعی تکرار شوند، فرد به صرع مبتلا شده است. تشنج در افراد مختلف علائم و نشانه‌های مختلفی نیز دارد. برای نمونه برخی افراد مبتلا به صرع دست‌ها و پاهای خود را بصورت مرتب تکان‌های ناگهانی می‌دهند اما برخی دیگر هنگام تشنج تنها چند ثانیه به یک نقطه خیره می‌شوند. همچنین در برخی از افراد مبتلا به صرع تشنج به دنبال یک محرک حسی نظیر نور شدید ایجاد می‌شود اما در برخی دیگر هیچ عامل شروع کننده‌ای وجود ندارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک به سادگی امکان‌پذیر است و این بیماری دیگر به اندازه قبل ترسناک و خطرناک نیست.

علائم و نشانه‌های صرع

مهم‌ترین و اصلی‌ترین علائم صرع به ترتیب مراحل عبارت است از:

پیشنهاد ما به شما این است که بلافاصله پس از مشاهده علائم و نشانه‌های این بیماری به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا وی به کمک روش‌های مختلف به درمان شما اقدام نمایید. درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک یکی از آشناترین روش‌های درمانی این اختلال است که پزشکان به فراوانی آن را تجویز می‌کنند.

عوامل موثر در ابتلا به بیماری‌ صرع

پیش از هرچیزی این نکته را در نظر داشته باشید که صرع یک اختلال نسبتاً شایع است که در ۵ تا ۱۰ درصد افراد رخ می‌دهد. این اختلال بطورکلی علت مشخصی ندارد اما فاکتورها و علل مختلفی می‌تواند در آن نقش داشته باشند که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

عوارض بیماری صرع

اگر جهت درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک به موقع اقدام نکنید، این اختلال می‌تواند عوارض بسیاری ایجاد کند و به این ترتیب به افراد آسیب رساند. لازم به ذکر است که در برخی مواقع تشنج می‌تواند شرایطی ایجاد کند که هم برای بیمار و هم دیگران خطرناک باشد. در ادامه به معرفی و بررسی آشناترین و شایع‌ترین عوارض بیماری صرع می‌پردازیم.

1-افتادن

اگر تشنج منجر به زمین‌خوردن افراد شود، ممکن است که سر زخمی شود یا حتی اینکه دیگر قسمت‌های بدن آسیب جدی ببیند و دچار شکستگی شود.

2-غرق‌شدن

احتمال غرق‌شدن افراد مبتلا به صرع در هنگام شنا نسبت به دیگر افراد بسیار بیش‌تر است. چراکه آب احتمال تشنج را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

3-تصادف با اتومبیل

تشنج در هنگام رانندگی یا کار یا تجهیزات خاص می‌تواند منجر به از دست‌دادن هوشیاری و کنترل و درنهایت تصادف و آسیب‌دیدن شود.

4-عوارض صرع برای بارداری

تشنج در دوران بارداری خطرات مختلف و بسیاری برای مادر و جنین به همراه دارد. البته برخی از داروهای ضدصرع نیز می‌تواند نقص مادرزادی را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. درنتیجه این امر پیشنهاد ما به شما این است که حتماً پیش از اقدام به بارداری با پزشک مشورت کنید.

5-عوارض مربوط به سلامت عاطفی

افراد مبتلا به صرع نسبت به دیگر افراد بیش‌تر در معرض مشکلات سلامت عاطفی نظیر؛ افسردگی، اضطراب، افکار خودکشی و… قرار دارند. لازم به ذکر است که این عارضه می‌تواند به دلیل خود بیماری یا اثرات داروهای درمان آن ایجاد شود.

تشخیص بیماری صرع

در حال حاضر جهت تشخیص بیماری صرع پزشک پیش از هرچیزی مجموعه‌ای از آزمایش‌های تخصصی در رابطه با اعصاب را برای فرد بیمار انجام می‌دهد تا به این ترتیب توانایی حرکتی و عملکرد فرد بطورکامل بررسی شود. اولین و مهم‌ترین این آزمایش‌ها، آزمایش خون است که به کمک آن عملکرد کلیه و کبد، سطح گلوکز خون و احتمال بروز بیماری‌های عفونی در فرد بررسی می‌شود. یکی‌دیگر از آزمایش‌های تشخیص صرع، آزمایش الکتروانسفالوگرام است. در این آزمایش دو الکترود به جمجمه افراد متصل می‌شود و سپس پزشک از افراد می‌خواهد شروع به انجام یک کار خاص کنند.البته می‌توان این آزمایش را در هنگام خواب نیز انجام داد. شایان ذکر است که الگوهای مغزی افراد مبتلا به صرع با افراد طبیعی و سالم کاملاً متفاوت است.

در حال حاضر علاوه بر آزمایش‌های ذکرشده با رووش‌ها و آزمایش‌های دیگری نیزمی‌توان بیماری صرع را تشخیص داد. آشناترین و مهم‌ترین این آزمایش‌ها عبارتند از:

لازم به ذکر است که درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک بلافاصله پس از تشخیص به سادگی امکان‌پذیر است. به همین جهت پیشنهاد ما به شما این است که پس از مشاهده علائم به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا به این ترتیب درمان شما آغاز گردد.

درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک

درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک

درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان این اختلال است. نرم‌افزار تخصصی یا سوویت پتانسیل قشر آهسته مغز یکی از تخصصی‌ترین و بهترین سوئیت‌های نرم‌افزاری در حوزه نوروفیدبک است. این نکته را در نظر داشته باشید که نوروفیدبک نوعی دستگاه است که بدون ایجاد هیچ زخم و جراحتی از طریق چند الکترود به پوست سر اتصال می‌یابد و به این ترتیب امواج مغزی را در نقاط مشخصی دریافت و ثبت می‌کند.

این امواج در مانیتور مقابل درمانگر بصورت ارقام و نمودار مشاهده می‌شوند. متخصص نوروتراپیست از طریق مشاهده نمودارهای ثبت‌شده و انجام ارزیابی‌های دقیق نظیر؛ نقشه مغزی و کلینیکال کیو کم‌کاری‌ها و نارسایی‌های فعالیت سلول‌های عصبی مغز یا نورون‌ها را شناسایی می‌کند. حال در فرآیند درمان در نقاط مختلف از پیش تعیین‌شده و امواج مشخص اقدامات مختلف درمانی را به اجرا درمی‌آورد.

در فرآیند درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک پزشک فرد تحت درمان را مقابل یک مانیتور می‌نشاند و در حالی که الکترودها در حال مشخص و از پیش تعیین‌شده بر سر وی قرار دارند در غالب فیلم، تصویر یا حتی صوت فعالیت سلولی نورون‌های عصبی همان نقطه را به وی نشان می‌دهند که این امر درنهایت منجر به دریافت این اطلاعات می‌شود. بطورکلی می‌توان گفت در فرآیند یک جلسه نوروتراپی شخص تحت درمان مشاهده و تغییر امواج مغزی خود را تحت نظر درمانگر در صورتی انجام می‌دهد که وی در حال مشاهده و تنظیم نمودارهای مغزی فرد بیمار است.

یونیماید یکی‌دیگر از روش‌های درمان و بهبود صرع است که از آن به‌عنوان داروی خوراکی یاد می‌شود. این دارو برای افراد بالای چهار سال مناسب است و از طریق کنترل مضاعف حملات تشنج‌های کانونی، بدون نیاز به داروهای قبلی یا داروهای جدید تجویزشده، موجب درمان صرع با گذشت زمان می‌شود.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک پرداختیم. همانطور که گفتیم بیماری صرع نوعی اختلال سیستم عصبی مرکزی یا اختلال نورولوژیکی است که موجب مختل‌شدن فعالیت مغز و درنهایت تشنج می‌شود. در این بیماری فرد بدون هیچ دلیل خاص و مشخصی نظیر؛ افت قندخون، تب، کمبود کلسیم و… بصورت مکرر دچار حملات تشنج می‌شود.

صرع یک اختلال نسبتاً شایع است که در ۵ تا ۱۰ درصد افراد رخ می‌دهد. این اختلال بطورکلی علت مشخصی ندارد اما فاکتورها و علل مختلفی می‌تواند در آن نقش داشته باشند که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به اثرات ژنتیکی، ضربه سر، بیماری‌های مغز، بیماری‌های عفونی، اختلالات کلامی، سن، سابقه خانوادگی، سکته و دیگر بیماری‌های عروقی، دمانس، عفونت‌های مغزی و… اشاره کرد. این بیماری علائم و نشانه‌های مختلف و بسیاری دارد که به ترتیب مراحل می‌توان به تحریک‌پذیری، اسپاسم و انقباض عضلات، خیره شدن به یک نقطه، تکان خوردن‌های غیرقابل کنترل دست و پا، گازگرفتگی زبان و از دست‌دادن کنترل مثانه و روده، از دست‌دادن هوشیاری و حواس و… اشاره کرد.

درمان صرع و تشنج با نوروفیدبک یکی از جدیدترین و بهترین روش‌های درمانی این اختلال است که در آن چندین الکترود بدون هیچ زخم و خراشی به پوست سر اتصال می‌یابند و به این ترتیب امواج مغزی در نقاط مشخصی دریافت و ثبت می‌شوند. این امواج در مانیتور مقابل درمانگر بصورت ارقام و نمودار مشاهده می‌شوند. متخصص نوروتراپیست از طریق مشاهده نمودارهای ثبت‌شده و انجام ارزیابی‌های دقیق نظیر؛ نقشه مغزی و کلینیکال کیو کم‌کاری‌ها و نارسایی‌های فعالیت سلول‌های عصبی مغز یا نورون‌ها را شناسایی می‌کند. حال در فرآیند درمان در نقاط مختلف از پیش تعیین‌شده و امواج مشخص اقدامات مختلف درمانی را به اجرا درمی‌آورد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x